SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kubenz, Recman i Dastan Logistics dostały 2,1 mln zł kary od UOKiK za fałszowanie składu odzieży

Prezes UOKiK nałożył 2,1 mln zł kary na firmy Kubenz, Recman i Dastan Logistics za fałszowanie składu produktów. Badania laboratoryjne potwierdziły, że w wielu przypadkach konsument kupował odzież z innych materiałów niż podane na metkach.

Jak wykazały kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania w laboratorium UOKiK w Łodzi, informacje na etykietach o składzie ubrań nie pokrywały się z rzeczywistością.

Inspektorzy od października 2019 r. do końca stycznia 2020 r. pobrali przykładowe koszule, marynarki, garnitury do badań laboratoryjnych, ponieważ tylko tak można sprawdzić prawdziwy skład ubrań.

Pod koniec lutego prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił firmom Dastan Logistics, Kubenz i Recman prezes UOKiK zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd, za co grozi kara do 10 proc. obrotów.

Recman z karą ponad miliona złotych za fałszowanie składu odzieży

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i wprowadzanie konsumentów w błąd prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył kary finansowe odpowiednio: dla firmy Recman – 1 105 428 zł, Kubenz – 962 068 zł, Dastan Logistics – 42 930 zł.

- Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji składu odzieży, ufa zatem informacjom zamieszczonym na etykiecie. Odpowiedzialność za to, aby były one prawidłowe spoczywa tylko i wyłącznie na producencie – etykiety nie mogą wprowadzać w błąd. W przeciwnym razie konsument nieświadomie kupuje produkt niezgodny z jego oczekiwaniami jakościowymi i przepłaca za gorszą jakość. Gdyby konsumenci wiedzieli, że w marynarce oferowanej jako „wełniana” nie ma w ogóle wełny, mogliby zrezygnować z zakupu – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Firmy Recman i Kubenz zmieniły oznaczenie produkowanych ubrań na zgodne z rzeczywistym składem, w związku z tym praktyka ta została przez nich zaniechana. Potwierdziły to dodatkowe badania laboratoryjne przeprowadzone w sierpniu 2021 r.

Dastan Logistics zmieniał oznaczenia produktów jedynie w odniesieniu do tych, których skład nie zgadzał się z wynikami badań laboratoryjnych, dlatego w decyzji nałożono na tego przedsiębiorcę nakaz zaprzestania stosowania praktyki z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Kubenz i Recman muszą powiadomić konsumentów o decyzji – na swoich stronach internetowych, na profilach w portalu Facebook oraz przy kasach w firmowych sklepach.

Na etykiecie wełna, bawełna, w prawdziwym składzie poliester

Badania laboratoryjne potwierdziły, że skład odzieży podany na etykiecie nie zgadzał się z rzeczywistym - wskazał w komunikacie UOKiK, podając konkretne wyniki. Na przykład garnitur Prom marki Kubenz na etykiecie miał podany skład: 80 proc. wełny, 20 proc. poliestru, podszewka: 100 proc. wiskoza. Badania laboratoryjne wykazały: 80,3 proc. poliestru, 19,7 proc. wiskozy, podszewka całkowicie z poliestru.

Ten sam producent na metce informował o składzie marynarki: 75 proc. wełny, 25 proc. poliestru, podszewka 100 proc. wiskoza. Badania laboratoryjne: 82,6 proc. poliestru, 15,5 proc. wiskozy, 1,9 proc. elastanu. Podszewka całkowicie z poliestru.

Marynarka Mosta firmy Recman miała deklarowany skład: 77 proc. wełny, 21 proc. poliestru, 2 proc. elastanu. Badania laboratoryjne wskazały rozbieżności: 77,8 proc. poliestru, 19,2 proc. wiskozy, 3 proc. elastanu.

Firma Dastan Logistics fałszowała składy koszul. Model Tailored OXFC na etykiecie miał 100 proc. bawełny, w laboratorium wykazano skład:: 61,4 proc. bawełny, 38,6 proc. poliestru. Inna koszula na etykiecie: 80 proc. bawełna, 20 proc. poliester. Badania laboratoryjne: 54,1 proc. bawełny, 45,9 proc. poliestru.

Dołącz do dyskusji: Kubenz, Recman i Dastan Logistics dostały 2,1 mln zł kary od UOKiK za fałszowanie składu odzieży

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Drake
Bardzo dobrze. Oby podobne "kwiatki" nie wychodziły w przypadku innych firm...
odpowiedź
User
prysznic raz na miesiąc
To teraz już wiem dlaczego mnie tak skóra swędziała w tych ubraniach, bo już bałem się, że może to mieć związek z wielodniowym brakiem kąpieli :)
odpowiedź