SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Kurier Lubelski” przeprasza za materiał o codzienności hitlerowskich wojsk, zerwano współpracę z autorem

„Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zamieścił w serwisie internetowym materiał pt. „Codzienne życie żołnierza w Zamościu w czasie II wojny światowej”, przedstawiający m.in. hitlerowskie wojsko. Artykuł szybko usunięto, skrytykowali go m.in. szef lubelskiego IPN i regionalna kurator oświaty. - Nie powinien się pojawić, przepraszam. Umowa ze współpracownikiem została rozwiązana - informuje portal Wirtualnemedia.pl Wojciech Harpula, szef dziennika.

Przeprosiny pod adresem czytelników zamieszczono także na stronie internetowej "Kuriera Lubelskiego" Fot. ScreenShot Article

Materiał autorstwa Dariusza Jóźwiaka ukazał się w serwisie KurierLubelski.pl we wtorek, w formie galerii zdjęć. Opisano w nim m.in. codzienność żołnierzy niemieckich, stacjonujących w Zamościu.

Zdjęcia były opatrzone opisem: "W trakcie II Wojny Światowej w Zamościu znajdowały się koszary, w których stacjonowali żołnierze. W trakcie służby na terenie miasta patrolowali ulice i pilnowali porządku. W wolnych chwilach spacerowali korzystając z uroków m.in. zamojskiego rynku czy parku. By przybliżyć wam, jak wyglądała służba oraz czas wolny żołnierzy przejrzeliśmy zbiory narodowego archiwum cyfrowego, oraz serwisu fotopolska.eu. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z życia żołnierza z lat 1939 - 1945!".

Krytykują IPN, kurator oświaty i radny KUL

Materiał niemal od razu wzbudził kontrowersje. Krytykowali go najpierw internauci, w ciągu dnia wspólną konferencję prasową na jego temat zorganizowali dyrektor Oddziału IPN w Lublinie Marcin Krzysztofik, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk oraz lubelski radny PiS, historyk z KUL dr Robert Derewenda.

- Ci żołnierze to nie byli polscy żołnierze, tylko niemieccy okupanci, którzy faktycznie stacjonowali w Zamościu, ale taka informacja się na tym portalu nie znalazła - skomentował Marcin Krzysztofik.

Zdaniem kurator oświaty - zderzenie autentycznych fotografii niemieckich żołnierzy z takim opisem to „brak szacunku wobec ogromu ofiar II wojny światowej, szczególnie wobec Dzieci Zamojszczyzny”. Dr Robert Derewneda przypomniał, że na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli realizację Planu Wschód zakładającego wysiedlenie z tych ziem większości Polaków.  - Taki porządek właśnie wprowadzali ci żołnierze niemieccy. To był porządek taki, że Żydzi byli piętnowani i okradani, zamykani w gettach, a Polacy, polska inteligencja byli wysyłani do obozów koncentracyjnych i zsyłani do pracy w głąb III Rzeszy - wyjaśnił.

Redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego” przeprasza

Kontrowersyjna publikacja została ostatecznie usunięta z portalu.  - Bardzo przepraszamy, taki tekst nie powinien był się w ogóle ukazać - powiedziała dla PAP Joanna Pazio rzecznik prasowa Polska Press.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”, Wojciech Harpula, wyjaśnia: - To oczywiste, że ten materiał w ogóle nie powinien znaleźć się na portalu. Trafił tam, ponieważ autor, który był naszym współpracownikiem, przekonywał wydawcę, że artykuł ma inny wydźwięk.

- Usunęliśmy go natychmiast, gdy tylko okazało się, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd. Umowę z współpracownikiem już rozwiązaliśmy, a ja chciałbym ze swojej strony gorąco przeprosić wszystkich czytelników. To nie powinno się wydarzyć. „Kurier Lubelski” zawsze szanował pamięć o polskich i żydowskich ofiarach niemieckiego okupanta, tak też będzie w przyszłości - dodaje naczelny dziennika.

Wyjaśnienia i przeprosiny podobnej treści Harpula zamieścił na facebookowym koncie i w serwisie internetowym „Kuriera Lubelskiego”.

„Kurier Lubelski” ukazuje się na terenie województwa lubelskiego. Wydawany jest od końca lat 50-tych XX wieku, w 2008 roku został przejęty przez Polska Press. Wojciech Harpula szefuje dziennikowi od listopada 2020 roku.

W grudniu 2020 roku średnie rozpowszechnianie płatne razem „Kuriera Lubelskiego” wyniosło 2293 egz. (spadek rok do roku o 16,5 proc.).

Dołącz do dyskusji: „Kurier Lubelski” przeprasza za materiał o codzienności hitlerowskich wojsk, zerwano współpracę z autorem

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Kto zarzadza tymi mediami? Ludzie, powinni zwolnic wydawce i naczelnego oraz zarzad. Wstyd polska presse.
37 15
odpowiedź
User
Ojej
Kto zarzadza tymi mediami? Ludzie, powinni zwolnic wydawce i naczelnego oraz zarzad. Wstyd polska presse.

Obajtek.
20 35
odpowiedź
User
Andrzej
Kto zarzadza tymi mediami? Ludzie, powinni zwolnic wydawce i naczelnego oraz zarzad. Wstyd polska presse.

Obajtek.


Jeszcze nie.
40 10
odpowiedź