SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł o 3 pkt.

Kwartalny indeks biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan zyskał w grudniu 3 punkty i wyniósł 36 pkt w skali 0-100 pkt, poinformował w czwartek PKPP. Natomiast indeks roczny wzrósł o 1 pkt do 39 pkt, wynika z komunikatu.

"Indeks Biznesu w grudniu odnotował po raz kolejny wzrost po półrocznym dołku. Indeks kwartalny wzrósł o kolejne 3 pkt do 36 pkt, a indeks roczny podniósł się o 1 pkt do poziomu 39 pkt. Jeszcze bardziej optymistyczny jest jest wstępny szacunek indeksu rocznego na nowy rok 2010 - 45 pkt, powracając w ten sposób do notowań sprzed spadku na początku ub. r." - podano w komunikacie.

Analitycy PKPP uważają, że po dobrych danych z gospodarki za III kw. 2009 r. również wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z listopada nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany.

"Znajdujący się w solidnej kondycji sektor przedsiębiorstw zaczyna teraz elastycznie reagować na na oznaki poprawy koniunktury na świecie i jednak dosyć stabilny popyt konsumpcyjny, odbudowując znacznie zredukowane wcześniej zapasy. Płynny kurs złotego pomaga w wykorzystaniu ożywienia na rynkach eksportowych, mimo na razie ograniczonego spadku tempa wzrostu konsumpcji możemy się spodziewać dalszego jej osłabienia wskutek wzrostu bezrobocia i spadku dochodów realnych ludności" - czytamy w raporcie.

Z tego powodu prognoza wzrostu PKB na 2010 r. PKPP sugeruje umiarkowane ożywienie i wzrost nadal poniżej potencjalnego - sięgający 2,6%.

Indeks popytu globalnego, który ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, pozostał na niskim poziomie z poprzedniego miesiąca: indeks kwartalny zyskał o 6 pkt do 26 pkt, a indeks roczny nie zmienił się. Wydaje się, że ostatni kwartał 2009 r. przyniósł odwrócenie spadkowego trendu popytu, zwłaszcza za sprawą poprawy w eksporcie netto oraz zahamowania tempa spadku konsumpcji. "Stąd optymistyczna prognoza indeksu popytu na 2010 r., która zakłada wzrost do 38 pkt., choć jest to nadal poziom historycznie niski" - oceniają eksperci PKPP.

Indeks makroekonomiczny, obejmujący inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki ustabilizował się na stosunkowo niskim poziomie 40 pkt, tracąc 1 pkt we wszystkich przekrojach czasowych.

Indeks finansów, który ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej nie uległ zmianie w zestawieniu kwartalnym, a indeks roczny zyskał dwa punkty do 48 pkt. Indeks na nowy rok wyniósł natomiast aż 58 pkt.

"Tegoroczny indeks finansów jako jedyny przekroczył połowę 100-pkt. skali. Już poprawa wyników finansowych przedsiębiorstw w III kw. 2009 r. w porównaniu z II była sygnałem, że sektor przedsiębiorstw jest w stanie niezwykle sprawnie zarządzać finansami w warunkach gospodarczej recesji" - ocenia raport.

Indeks biznesu jest obliczany na podstawie prognoz ośmiu ekonomistów. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,0-3,5% PKB rocznie. Zejście indeksu poniżej 25 punktów oznaczałoby recesję, a przebicie poziomu 75 - boom gospodarczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kwartalny indeks biznesu PKPP wzrósł o 3 pkt.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl