SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Łatwe szukanie w sieci

"Nowe podejście jest unikalne, gdyż wyszukiwarka generuje informacje, które nie występują na jednej stronie"

Obecnie aby wyszukać skomplikowaną listę, na przykład 50 najlepszych wykonawców rocka według najwyższej sprzedaży konieczna jest żmudna praca. Trzeba odwiedzić wiele różnych stron w celu zebrania potrzebnych informacji. Następny krok w technologii wyszukiwarek pozwoli wykonać to jednym kliknięciem myszy.

Jak podaje New Scientist, KnowItAll jest wyszukiwarką opracowywaną przez Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle. Nowe podejście jest unikalne, gdyż wyszukiwarka generuje informacje, które nie występują na jednej stronie, mówi wynalazca Oren Etzioni.

Zarówno twórcy internetu - DARPA (R&D amerykańskiego Departamentu Obrony), jak Google, są tak zachwyceni, że finansują ten projekt. Celem autora jest stworzenie wyszukiwarki zdolnej odpowiedzieć na pytanie, takie jak "podaj listę wszystkich brytyjskich naukowców urodzonych przed 1900". Oprogramowanie jeszcze nie może tego dokonać, bo nie rozumie "języka naturalnego" takich zapytań, ale w końcu do tego dojdzie.

Można jednak wziąć wyrażenie jak "podaj listę naukowców" i uzyskać listę tych, którzy z dużym prawdopodobieństwem są lub byli naukowcami. Dla zapytania jak "naukowcy", "politycy" czy "aktorzy" KnowItAll znajduje zdania zawierające dane rzeczowniki i szuka słów, które często występują po nich. Mogą to być "naukowcy tacy jak" czy "naukowcy jak m.in.". Wtedy przesyła te frazy do 12 innych wyszukiwarek i wyciąga słowa, które następują po nich, a to często są nazwiska naukowców. Jeżeli podamy zapytanie "naukowcy, tacy jak przyrodnicy" oprogramowanie zorientuje się, że "przyrodnicy" to nie nazwa własna i wyśle do innych wyszukiwarek zapytanie "przyrodnicy, tacy jak". W rezultacie otrzymamy nawet pełniejszą listę naukowców.

KnowItAll zwróci listę nazwisk naukowców, koło każdego z nich poda oszacowany procent poprawności. Szacowanie odbywa się na podstawie częstości występowania nazwisk na stronach www. Użytkownicy będą mogli wybrać poziom pewności, jaki ich zadowala.

KnowItAll może również znaleźć słowa, które pojawiają się blisko szukanej frazy. W przypadku "naukowcy" to mogą być słowa "DNA" lub "kwant". Wyszukiwarka wykorzysta je by stwierdzić, czy znaleziona osoba rzeczywiście jest naukowcem.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Łatwe szukanie w sieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl