SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lekarz Dawid Ciemięga zebrał 50 tys. złotych na film o antyszczepionkowcach. "Inspirowałem się Sekielskim"

W internecie trwa zbiórka na film dokumentalny o ruchu antyszczepionkowym oraz mechanizmach dezinformacji wokół tematu szczepień i hejtu wobec środowiska medyków. Inicjatorem projektu jest tyski pediatra Dawid Ciemięga, który od dłuższego czasu obala w sieci antyszczepionkowe mity. Na film zebrał już ponad 50 tys. złotych.

Dawid Ciemięga, fot. FacebookArticle

Dawid Ciemięga na swoim facebookowym fanpage opisuje mechanizmy fake newsów w temacie szczepień, otwarcie dyskutuje także ze zwolennikami ruchów antyszczepionkowych. Z tego powodu niejednokrotnie padał ofiarą hejtu, a nawet gróźb.

- Jak wiele osób wie, zajmuje się walką z kłamstwami i oszustwami rozpowszechnianymi przez antyszczepionkowców oraz hejtem w sieci kierowanym w stronę lekarzy i pracowników ochrony zdrowia. Moja działalność obejmuje również powszechny problem naciągania ludzi na pseudomedyczne metody rzekomego diagnozowania i leczenia, w tym biorezonans, badanie żywej kropli krwi itd. Przez lata instytucje oraz towarzystwa naukowe nie radziły sobie z tym problem i przegrywały - szczególnie w mediach społecznościowych i internecie, gdzie propaganda fake newsów rośnie lawinowo - pisze Ciemięga.

Dawid Ciemięga obali antyszczepionkowe mity

Lekarz kontynuuje swoje wysiłki w obszarze rzetelnej edukacji na temat szczepień oraz przeciwdziałaniu fake newsów na ich temat. W serwisie Zrzutka.pl prowadzi zbiórkę, z której sfinansuje film dokumentalny obnażający mechanizmy hejtu, dezinformacji oraz szkodliwego działania ruchów antyszczepionkowych.

- Chciałem uporządkować wszystko to co robiłem do tej pory oraz pokazać to w formie obrazu. Jednak film ma nieco inny przekaz niż słowo pisane na Facebooku. Chciałbym, żeby obraz dotarł do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim lekarzy. Ma taki pomysł, żeby w Izbach Lekarskich zorganizować pokazy tego filmu, który omawia problem hejtu, pseudonauki, pseudomedycyny - mówi Dawid Ciemięga w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl. - W filmie będę pokazywać mechanizmy tworzenia się fake newsów, które powodują szerzenie się nierzetelnego przekazu, informacji wybiórczych, co z kolei manipuluje odbiorcami - dodaje pediatra.

Ciemięga do filmu zaprosi naukowców (nie tylko lekarzy), z którymi będzie rozmawiać m.in. o hejcie na środowisko lekarskie. - Lekarze bardzo mało wiedzą na temat tego problemu. Nawet ci, którzy się z nim stykają, nie wiedzą, jaka jest skala zjawiska. Tak samo jest z dezinformacją i fake newsami. Tutaj widzę analogię do tego co zrobił Tomasz Sekielski, który poruszył temat wszystkim znany, ale wiele osób nie wiedziało o skali i tym, jak głęboko ten problem sięga. Stąd też pewna inspiracja do tego, żeby pokazać problem z szerszej perspektywy - mówi nam Dawid Ciemięga.

Film o antyszczepionkowcach na YouTube

Jak mówi nam pomysłodawca filmu, materiał zostanie udostępniony za darmo na YouTube, choć pod uwagę brana jest też współpraca z zainteresowanymi stacjami telewizyjnymi.

- Głównym założeniem dystrybucji filmu jest to, by wszyscy mogli go obejrzeć na YouTube. To inicjatywa, którą oddałem w ręce ludzi, zbiórka bowiem trwa w internecie. Nie chciałem korzystać z finansowania przez instytucje, osoby prywatne, nawet nie zwracałem się z takim zapytaniem do kogokolwiek. Jeśli zrealizuję projekt na takim poziomie jak zakładam, byłoby wręcz idealnie, gdyby jakaś telewizja zainteresowała się emisją. Wszystko wchodzi w grę - kwituje Dawid Ciemięga.

Tyski lekarz mówi, że w krótkim czasie pomoc przy stworzeniu filmu zadeklarowało wiele osób.

- Dużo osób zgłosiło się do pomocy przy filmie, właściwie w ciągu doby od ogłoszenia startu projektu. Wiele rzeczy będę robił samodzielnie, przede wszystkim kontaktował się i przeprowadzał wywiady z ekspertami. Wstępnie zakładam też konsultacje filmu z osobami zajmującymi się dziennikarstwem i produkcją dokumentów. Zabiegam o to, by skonsultować film z Tomkiem Sekielskim - zdradza w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Dawid Ciemięga.

Justyna Socha zaproszona do filmu Ciemięgi

Film ma także pokazać punkt widzenia samych ruchów protestujących przeciw obowiązkowym szczepieniom. Zaproszenie do wzięcia udziału w dokumencie ma trafić do Justyny Sochy, szefowej StopNop.

- Nie wystosowałem jeszcze osobistego zaproszenia do p. Justyny Sochy, natomiast wiem od innych osób, że zadeklarowała chęć wzięcia udziału w filmie. Poproszę p. Justynę Sochę o odpowiedzi na kilka pytań, które chcę zadać, o tematy poruszone w filmie. Chcę dać drugiej stronie możliwość wypowiedzenia swojego zdania - opowiada portalowi Wirtualnemedia.pl Dawid Ciemięga.

Jak czytamy w opisie zbiórki na film w serwisie Zrzutka, "całość zebranych środków (wraz z nadwyżką) zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie pseudonaukowej i pseudomedycznej działalności, promowaniu rzetelnej wiedzy, medycyny opartej na faktach, działania edukacyjne w mediach społecznościowych. Jak również na działania związane z problemem hejtu wobec pracowników związanych z medycyną, ale nie tylko".

Zbiórka na film trwa do 9 lipca. Do wczoraj zebrano już ponad 50 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Lekarz Dawid Ciemięga zebrał 50 tys. złotych na film o antyszczepionkowcach. "Inspirowałem się Sekielskim"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nazwa niepoprawna
Używajmy języka nacechowanego pozytywnie. Nie ANTYSZCZEPIONKOWCY. Przedrostek "anty-" niesie negatywny wydźwięk. Mamy w języku polskim przedrostek pozytywny "pro-". To są PROEPIDEMICY. Przedrostek milszy dla ucha, a i oddaje to, co ci ludzie reprezentują - popierają epidemie. Nie piszmy, że są przeciw czemuś, a za czymś. Zatem PROEPIDEMICY.
odpowiedź
User
Nikc
Nie piszmy, że są przeciw czemuś, a za czymś. Zatem PROEPIDEMICY.

Bzdety wypisujesz. Po co idiotów z Ciemnogrody nacechowywać pozytywnie? Oni są przeciwko zdrowiu i bezpieczeństwu dzieci, ale też w konsekwencji przeciwko zdrowiu i bezpieczeństwu dorosłych. Dążą do tragedii, której skali sobie nie uświadamiają.
odpowiedź
User
Wojtek
Czy nikt nie zauważa potężnego dysonansu poznawczego? Przecież ci antyszczepionkowcy są "młodzi, wykształceni...". To nie "patole".
odpowiedź