SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w nowej kampanii "LGBT+ja" wspiera nieheteronormatywną młodzież

Rusza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem "LGBT+ja". Celem akcji jest zachęcanie nastolatków do okazywania sojusznictwa i wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników. Akcja powstała we współpracy z agencją BBDO.

Article

7 na 10 nastolatków LGBT+ w Polsce doświadcza homofobicznej i transfobicznej przemocy. W efekcie połowa nastoletnich osób LGBT+ mierzy się z objawami depresji, 70 proc. ma myśli samobójcze. Ich dramatyczną sytuację potwierdzają codzienne zgłoszenia do telefonu zaufania 116 111.

Fundacja zwraca uwagę, że przemoc wobec młodzieży LGBT jest efektem m.in. zaniedbań w zakresie edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, podsycania postaw homofobicznych oraz ograniczonego obywatelskiego reagowania na krzywdę osób LGBT+.

- Złe i okrutne słowa, na które nikt nie reaguje, brak działań profilaktycznych, granie kartą homofobii dla interesów politycznych stopniowo tworzą coraz większą przestrzeń dla aktów agresji i innych form dyskryminacji. Obojętność i brak dyskusji na temat praw mniejszości stają się de facto przyzwoleniem na krzywdę, również dzieci i młodzieży - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

„LGBT+ja” dla nieheteronormatywnej młodzieży

Dlatego Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna kampanię „LGBT+ja” zachęcającą nastolatki do okazywania sojusznictwa i wsparcia dla swoich nieheteronormatywnych i transpłciowych rówieśników.

Kampania „LGBT+ja” jest adresowana do młodzieży i realizowana pod hasłami: „Masz we mnie sojusznika”, „Masz we mnie sojuszniczkę”.  Powadzona jest głównie w internecie – w serwisach społecznościowych Instagram, TikTok, Facebook.

W 90-sekundowym spocie i serii krótkich filmów podpatrujemy rozmowy nastolatków o tym, dlaczego i jak należy wspierać rówieśników LGBT+. Kampanii towarzyszą również grafiki oraz seria postów pogłębiających ideę sojusznictwa i tłumaczących, jak nastolatki mogą ją na co dzień realizować w stosunku do swoich rówieśników.

Organizatorzy zachęcają również dorosłych do wspierania idei kampanii wśród młodzieży oraz deklarowania wsparcia dla nastolatków LGBT+ – poprzez podejmowanie tematyki kampanii podczas lekcji, rozmowy z własnymi dziećmi, stosowanie nakładek na zdjęcia profilowe w serwisach społecznościowych, udostępnianie postów, stosowanie hasztagu #LGBTplusJA.

Swoje prywatne wsparcie dla kampanii zadeklarowali m.in. aktorzy występujący w spotach kampanijnych. Powstała też dedykowana akcji strona, gdzie będą dostępne materiały edukacyjne.

Co znaczy być sojusznikiem rówieśników LGBT+

Idea sojusznictwa promowana w ramach akcji „LGBT+ja” opiera się na serii prostych zasad rozwijanych w kampanijnej komunikacji z młodzieżą, m.in.:

1.    Pokazuję, że wspieram osoby LGBT+.  Wiem, że to ważne.

2.    Staję po stronie osób LGBT+.  Mówię, że jestem. Pytam, jak mogę pomóc.

3.    Reaguję na przemoc wobec osób LGBT+.  Zgłaszam. Szukam pomocy.  

4.    Nie śmieję się z homofobicznych żartów.  Reaguję na nie sprzeciwem. Tłumaczę, dlaczego nie powinno się z nich śmiać i ich powtarzać.

5.    Nie lajkuję treści dyskryminujących osoby LGBT+. Wyrażam swój sprzeciw, piszę, że to nie jest OK.

6.    Uczę się, co to znaczy należeć do mniejszości. Chcę lepiej rozumieć. Rozmawiam z tymi, którzy myślą inaczej.

7.    Obalam stereotypy na temat osób LGBT+. Rozmawiam z tymi, którzy myślą inaczej.

8.    Mówię wprost: LGBT to nie ideologia. LGBT+ to ludzie.  

Kampania została przygotowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z agencją reklamową BBDO. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”. 

Dołącz do dyskusji: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w nowej kampanii "LGBT+ja" wspiera nieheteronormatywną młodzież

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Magda
Super fundacja, która od lat zrobiła i robi WIELE dobrego w kwestii praw oraz spraw dzieci i młodzieży. Kolejna świetna akcja!

Kolorowe dzieciaki - trzymajcie się tam! Nie dajcie się zaszczuwać dziadersom.
odpowiedź
User
Prawda
Super fundacja, która od lat zrobiła i robi WIELE dobrego w kwestii praw oraz spraw dzieci i młodzieży. Kolejna świetna akcja!

Kolorowe dzieciaki - trzymajcie się tam! Nie dajcie się zaszczuwać dziadersom.


A pani to którą z 56 płci reprezentuje?
odpowiedź
User
Omg
Gdzie oni będą za kilkanaście lat? Przecież są bardziej zdziecinniali i niesamodzielni od największych maminsynkow...
odpowiedź