SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lokata bankowa dalej bardzo słabą inwestycją

Od pół roku odsetki od krótko- i średnioterminowych depozytów bankowych pozostają na prawie niezmienionym poziomie. Klienci prawdopodobnie już się przyzwyczaili, więc instytucje finansowe nie mają presji na podwyżki oprocentowania.

<!-- 1.1169s --><!-- 0.6129s -->

Przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat wynosi 2,44 proc. w skali roku i jest o 0,01 pkt proc. niższe niż przed miesiącem. Depozyty półroczne dają zarobić średnio 2,54 proc. (+0,01 pkt proc. m/m), roczne – 2,61 proc. (-0,01 pkt proc. m/m), a dwuletnie 3,05 proc. (+0,08 pkt proc. m/m). Odsetki od lokat zakładanych na okres do roku włącznie niemal od wakacji znajdują się na stałym poziomie. Słowem, bankom nie spieszy się do podwyżek. Bo i nie musi. Podniesienie stóp procentowych, to raczej kwestia kilku kwartałów niż miesięcy, sytuacja na rynku kredytowym nie wymaga szybkiego zwiększania bazy depozytowej, a klienci przywykli do niskooprocentowanych depozytów, o czym może świadczyć zahamowanie odpływu oszczędności z lokat.

Przeciętne oprocentowanie lokat na 5 tys. zł
 
Źródło: Open Finance, stan na 4 lutego 2014 r.


Na przestrzeni ostatniego miesiąca na obniżki oprocentowania lokat zdecydowało się co najmniej osiem banków, zwykle były to zmiany wynikające z zakończenia okresu promocyjnego. Niewielkie podwyżki wprowadziło natomiast dziewięć banków. Najwięcej zmian odnotowano w przypadku depozytów trzy- i sześciomiesięcznych. Jednak były to zwykle zmiany kosmetyczne, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w stabilnym poziomie średnich stawek rynkowych.

Najwyższe stawki depozytów 1-, 3- i 6- miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Nazwa Banku

Lokata 1 M na 5 tys. zł

Idea Bank

4,50%

BNP Paribas

2,75%

Meritum Bank

2,70%

FM Bank

 2,50%

Eurobank

2,40%

Nazwa Banku

Lokata 3 M na 5 tys. zł

Idea Bank

4,50%

BGŻ Optima

4,00%

Meritum Bank

4,00%

neoBANK

3,80%

FM Bank

3,31%

Nazwa Banku

Lokata 6 M na 5 tys. zł

FM Bank

3,61%

Getin Bank

3,50%

Meritum Bank

3,40%

Plus Bank

3,30%

neoBANK

3,20%

Źródło: Open Finance, stan na 4 lutego 2014 r.


W rankingu lokat jednomiesięcznych na 5 tys. zł wciąż przoduje Idea Bank, który po obniżeniu stawki o 0,25 pkt proc. płaci 4,5 proc. w skali roku. Promocyjny depozyt przeznaczony jest wyłącznie dla nowych klientów, a maksymalna jego kwota nie może przekroczyć 10 tys. zł. Tę samą lokatę można założyć także na okres trzech miesięcy, co również i w tej kategorii stawia ją na czele comiesięcznego rankingu. Natomiast najwyższe odsetki od lokat półrocznych płaci FM Bank, w którym można zarobić 3,61 proc. w skali roku.

Najwyższe stawki depozytów 12- i 24-miesięcznych dla salda 5 tys. PLN

Nazwa Banku

Lokata 12 M na 5 tys. zł

FM Bank

3,75%

Idea Bank

3,60%

Meritum Bank

3,50%

Toyota Bank

3,25%

neoBANK

3,20%

Plus Bank

3,20%

Nazwa Banku

Lokata 24 M na 5 tys. zł

Santander Consumer Bank

4,10%

FM Bank

4,05%

Meritum Bank

3,72% z

BGŻ

3,50%

BGŻ Optima

3,50%

BZ WBK

3,50%

Credit Agricole

3,50%

z – oproc. zmienne, źródło: Open Finance, stan na 4 lutego 2014 r.


Oferta FM Banku wygrywa także w kategorii depozytów rocznych. W tym przypadku zarobić można 3,75 proc. Z kolei najwyższe odsetki od oszczędności ulokowanych na okres dwóch lat płaci Santander Consumer Bank, w którym oprocentowanie sięga 4,1 proc. w skali roku.

Bez wątpienia znalezienie lokaty ze stosunkowo wysokimi odsetkami najłatwiejsze będzie wśród depozytów długoterminowych. Warto jednak najpierw przemyśleć zamrażanie oszczędności na długi czas. Może się bowiem okazać, że to co obecnie wydaje się atrakcyjną ofertą po ewentualnej podwyżce stóp zamieni się w co najwyżej przeciętną lokatę ze stałym oprocentowaniem, której zerwanie oznaczać będzie utratę wypracowanych dotychczas odsetek.Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lokata bankowa dalej bardzo słabą inwestycją

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tanita
ma te lokaty w getinie i nie narzekam za bardzo.wolę to niż nic, albo inne niepewne inwestycje.
9 8
odpowiedź
User
gdono
Lokaty mogą dopiero za kilka lat przynosić zyski, na razie nie oczekiwałbym zmian. I tak poważniejszy inwestor ma w tym momencie dużo lepsze formy inwestycji, choćby to co dzieje się teraz w Jartomie. Hale magazynowe do przejęcia przy bardzo dobrych wycenach. Tylko pytanie - kto to wykorzysta? Która firma posiada aż takie środki?
8 8
odpowiedź
User
aniani
Ja też preferuję lokaty, czyli takie trochę zachowawcze oszczędzanie, ale czuję się wtedy pewniej. Mi niedługo kończy się lokata w getinie i myślę o następnej.
8 8
odpowiedź