SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PLL LOT chce przejąć niemieckie linie Condor

Polskie Linie Lotnicze LOT są wśród trzech firm zainteresowanych przejęciem czarterowego, niemieckiego przewoźnika Condor Airlines, należącego do firmy turystycznej Thomas Cook, która ogłosiła upadłość. Mają konkurować z brytyjską firmą inwestycyjną Greybull oraz amerykańskim inwestorem Apollo.

fot. Condor Article

Firma Thomas Cook jesienią ub.r. ogłosiła przejście w stan likwidacji. Należący do niej czarterowy przewoźnik Condor obsługiwał flotę 103 samolotów, które latały do wielu wakacyjnych miejsc na świecie.

Na świecie linie lotnicze Condor obsługują blisko 7 mln klientów rocznie i kursują do 80 miejsc w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Ich siedziba zlokalizowana jest we Frankfurcie nad Menem, oddziały znajdują się m.in. w Berlinie, Monachium, Dusseldorfie i Hamburgu oraz w wielu miastach Anglii.

Kryzys przewoźnika w Niemczech zaczął się od upadku grupy Thomas Cook. Udało się mu uzyskać od niemieckiego rządu 380 mln euro pożyczki pomostowej. „Der Spiegel” informuje, że Condor jest w niezłej kondycji i ma dobry plan restrukturyzacji. W jego ramach, w celu obniżenia kosztów działalności, zwolniono 170 pracowników administracyjnych oraz 150 pracowników pokładowych.

Trzech chętnych do zakupu Condora

Z informacji niemieckich mediów wynika, że zainteresowanie kupnem linii Condor wyraziły trzy firmy: amerykański inwestor Apollo, brytyjska firma Greybull oraz PLL LOT.

Apollo jako inwestor finansowy miałby przejąć Condora wspólnie z niemieckimi touroperatorami, którzy mogliby wykorzystywać samoloty przewoźnika do swoich przewozów. Podobną propozycję ma mieć brytyjski fundusz Greybull.

Przejęcie linii Condor przez PLL LOT miałoby umocnić pozycję rynkową polskiego przewoźnika - dzięki temu LOT miałby rozszerzyć swoją sieć połączeń długodystansowych o kierunki wakacyjne. „Der Spiegel” zwrócił uwagę, że LOT główny węzeł komunikacyjny ma w Warszawie,  a linie Condor są nastawione głównie na obsługę rynku niemieckiego.

Zauważono poza tym uwagę, że w związku z tym, że linie Condor obsługują trasy wewnątrzunijne, wymagane jest by większościowy udziałowiec był zarejestrowany w Unii Europejskiej. Ten warunek spośród 3 oferentów spełniają tylko PLL LOT.

Z informacji Money.pl wynika z kolei, że finansowanie transakcji LOT-u miałyby zapewnić PKO BP, Bank Pekao i PZU. 

Wartości transakcji nie ujawniono, ale szacuje się, że pierwszy jej etap może zamknąć się w kwocie ok. 1 mld zł.

Wysłaliśmy do PLL LOT z pytania prośbą o komentarz i czekamy na odpowiedź.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PLL LOT chce przejąć niemieckie linie Condor

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
brawo. Genialny pomysł!!!
5 1
odpowiedź
User
Jacy
Jeszcze nie tak dawno miało być odwrotnie, jak to się szybko odwróciło...
5 1
odpowiedź
User
Mick
brawo. Genialny pomysł!!!

Brawo ? Do wydania 1 mld zł. ale za co ? Nie wiemy, czy ten Condor jest dochodową firmą, czy ma majątek itd. Nie jest sukcesem sam zakup, ale rozsądny zakup. I co ta informacja ma wspólnego z profilem serwisu Wirtualnemedia.pl ?
1 4
odpowiedź
User
olt xpress
brawo. Genialny pomysł!!!


Przypominam, że juz raz polska spółka kupiła upadłe niemieckie linie. Także nie marszczyłbym freddiego
0 2
odpowiedź
User
Wolaczek
Jeszcze nie tak dawno miało być odwrotnie, jak to się szybko odwróciło...


serio? Condor chciał kupic LOT-a? co Polaczek to jednak Polaczek
0 4
odpowiedź