SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

LPP odchodzi od plastikowych toreb w ramach inicjatywy New Plastics Economy

LPP jako pierwsza polska firma przystąpiła do globalnej inicjatywy na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie zarządzania plastikiem - New Plastics Economy Global Commitment.

Article

New Plastics Economy Global Commitment międzynarodowe porozumienie zainicjowane przez fundację Ellen MacArthur we współpracy z ONZ, którego celem jest całkowita eliminacja plastikowych odpadów niepodlegających obiegowi zamkniętemu. Przystąpiło już do niego około 400 organizacji na całym świecie.

Do inicjatywy włączył się właśnie polski koncern LPP, właściciel marek Reserved, Cropp, Mohito, Cropp i Sinsay. - Przystąpienie do globalnego porozumienia na rzecz racjonalnego zarządzania plastikiem i eliminacji odpadów plastikowych oznacza podjęcie radykalnych działań w stosunkowo krótkim czasie. Jednocześnie to sygnał nadchodzących zmian we wszystkich markach LPP. Nowe zobowiązania względem ochrony środowiska staną się fundamentem naszej strategii rozwoju na najbliższe lata - zapowiada Marek Piechocki, prezes LPP.

LPP ograniczy plastik

LPP zobowiązało się do roku 2025 do wykorzystywania plastikowych opakowań spełniających jedno z kryteriów: w 100% nadających się do ponownego użycia, poddających się recyklingowi lub kompostowaniu.

Już we wrześniu we wszystkich salonach należących do LPP w Polsce darmowe opakowania foliowe zostaną zastąpione płatnymi torbami papierowymi, wykonanymi z surowca pochodzącego z recyklingu.  

Podpisując międzynarodowe porozumienie, LPP zobowiązało się również do wyeliminowania do roku 2025 plastikowych opakowań niepodlegających ponownemu wykorzystaniu ze sprzedaży internetowej, operacji logistycznych, w tym z przesyłek produktów od dostawców.

- Przystąpienie do inicjatywy to poważne wyzwanie organizacyjne, którego jesteśmy gotowi się dziś podjąć. Zważywszy na liczbę ponad 1700 salonów zlokalizowanych w ponad 20 krajach, proces będzie wymagał jednak czasu. Dlatego w pierwszym etapie najbardziej radykalne zmiany wdrożymy we wszystkich salonach w Polsce, a dopiero potem kontynuować będziemy je w sieci sprzedaży poza granicami kraju. Także tam wprowadzimy zasady zgodne z gospodarką cyrkularną - komentuje Marek Piechocki.

Ponadto, już niebawem w salonach zagranicznych klienci marek należących do LPP będą korzystali wyłącznie z toreb wykonanych z folii pochodzącej z recyklingu. Zespół LPP rozpoczął już prace by zmienić system opakowań plastikowych w całym łańcuchu dostaw firmy.

W I kwartale 2019 roku LPP zanotowało 1,51 mld zł przychodów sprzedażowych, o 12,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie koszt własny sprzedaży poszedł w górę z 855,8 mln zł do 1,02 mld zł, koszty sklepów i dystrybucji - z 378,8 do 384,9 mln zł, a koszty ogólne - ze 150 do 157 mln zł. W konsekwencji strata operacyjna firmy wzrosła z 48,22 do 64,45 mln zł, a strata netto - z 14,9 do 69,86 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: LPP odchodzi od plastikowych toreb w ramach inicjatywy New Plastics Economy

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Virtu
Co z tego jeśli ubrania z Chin będą przyjeżdżać w plastikowych opakowaniach
odpowiedź
User
czik
poliester to też plastik
odpowiedź
User
Darek
Używane będą papierowe torby, jest to ogromna zmiana bo klienci nie będą otrzymywać plastikowych toreb. Dla naszego środowiska w skali całego kraju to na pewno zrobi różnicę.
odpowiedź