SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Lucinda Riley wyprzedza Remigiusza Mroza na liście najpopularniejszych książek w Polsce

Numerem jeden na nowej liście Nielsen BookScan jest szósta odsłona cyklu Siedmiu Sióstr, pod tytułem "Siostra Słońca". Powieść Lucindy Riley zastąpiła na pozycji lidera rankingu „Ekstradycję" Remigiusza Mroza (miejsce czwarte).

Article

Podium listy TOP20 Nielsen BookScan za okres 19 kwietnia - 16 maja 2020 otwiera "Siostra Słońca" Lucindy Riley, uzupełniają je "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza i "Dylemat" B.A. Paris. Miejsce czwarte zajmuje lider poprzedniej listy rankingowej, Remigiusz Mróz, z powieścią "Ekstradycja".

- Publiczność czeka na swoich ulubionych autorów, wydawcy mają tego świadomość i w tym wymiarze „nowy” czytelnik będzie bardzo podobny do „poprzedniego”. Zadziałał tutaj znany mechanizm: podobają nam się piosenki, które już znamy, czekamy na kolejny odcinek ulubionego serialu. I tak jak kiedyś Sienkiewicz z sukcesem publikował Trylogię ku pokrzepieniu serc w odcinkach w prasie przez kilka lat, tak teraz jedenasty tom serii z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza na czwartym miejscu nikogo nie może dziwić („Ekstradycja”, premiera 23 marca, spadek z pozycji numer jeden) - komentuje zestawienie Renek Mendruń, konsultant z Nielsen BookScan.

"Nowa normalność" na rynku wydawniczym

Jak wskazują autorzy raportu, maj na rynku książki to tradycyjnie miesiąc z targami książki, wysypem nowości i mnóstwem spotkań autorskich, jednak wydawcy w tym roku z uwagi na epidemię koronawirusa "łapią nową równowagę".

- Jeśli chodzi o profil „nowego” czytelnika i nabywcy książek warto przywołać badanie “Wpływ pandemii na zmianę zachowań konsumenckich” realizowanego w drugiej połowie marca, z którego można wyciągnąć kilka pozytywnych wniosków: prawie jedna trzecia deklarowanych czyta oraz kupuje częściej książki (w tym e-booki) a po drugie Polacy potrafią czytać: odsetek badanych nic-nie-czytających online w czasie pandemii stanowił margines. A do tego z panelu BookScan Polska wynika, że w połowie maja ceny książek wróciły do poziomu sprzed pandemii, co można odczytać jako sygnał powrotu do „normalności”. Opinie na temat drugiej połowy 2020 roku na rynku książki są podzielone: optymiści spierają się z pesymistami nazywającymi siebie realistami. A o wszystkim zdecydują nabywcy - ocenia Renek Mendruń.

Panel Nielsen BookScan Polska działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto.

Panel Nielsen BookScan Polska działa w kanale księgarskim w Polsce od lipca 2018 roku. Pokrywa
ok. 10 -15% rynku księgarskiego (sieci księgarskie oraz księgarnie internetowe). Dane do Bookscan Polska dostarcza około 250 księgarń stacjonarnych (BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki) i dwie księgarnie on-line (Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl). Łącznie w tym kanale Nielsen obserwuje ponad 10 mln transakcji rocznie, gdzie średnia cena detaliczna książki drukowanej wynosi blisko 25 zł brutto. Model Bookscan jest ten sam w 11 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych, badany jest popyt krajowy (eksport książek nie jest analizowany) i rynek nabywcy indywidualnego (sprzedaż b2b do bibliotek, szkół etc. nie wchodzi do zestawień). Dodatkowo Nielsen w  Polsce posiada dane o sprzedaży w kanale sieci handlowych (sieci marketów, dyskontów, kiosków czy stacji benzynowych), przy czym obecnie sprzedaż z sieci handlowych nie jest łączona z panelem księgarskim i nie wchodzi do prezentowanych tu zestawień.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Lucinda Riley wyprzedza Remigiusza Mroza na liście najpopularniejszych książek w Polsce

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sylwia
Brawo Lucinda Riley!
2 0
odpowiedź