SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Lux Veritatis dostanie kilka mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan

Związana z o. Tadeuszem Rydzykiem fundacja Lux Veritatis do 2023 roku dostać ma kilka milionów złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, nadzorowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Działania Centrum fundacja Lux Veritatis wyceniła na ponad 7 mln złotych (lata 2000-2023). Jak donosi OKO.Press, nie wiadomo, ile pieniędzy trafił ostatecznie na konto fundacji, gdyż zapytania kierowane w tej sprawie przez dziennikarzy pozostały bez odpowiedzi. Wiadomo jednak, że do 19 sierpnia br. na jej konto wpłynęło ponad milion złotych. Dotacja na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan pochodzi z V konkursu Funduszu Sprawiedliwości na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”.

Zgodnie z regulaminem konkursu dotacje przyznawane tą starającym się podmiotom w kwartalnych transzach. - Łączna kwota, jaka trafi do fundacji Rydzyka na prowadzenie Centrum do 2023 roku, będzie zapewne wielomilionowa – pisze OKO.Press. Zapytana przez dziennikarzy fundacja prowadząca Centrum nie wskazała, jakie działania będzie prowadziła w ramach przyznanej dotacji oraz ile osób do zgłosiło się tam po pomoc. - Kwota dotacji na taki cel jest o tyle zaskakująca, że finansowane z Funduszu Sprawiedliwości ośrodki pomocy ofiarom przestępstw – czyli główny cel działania funduszu – dostały ok. 2-4 mln złotych na trzy lata działalności. A z tych pieniędzy muszą opłacić pomoc prawną, psychologiczną i finansową dla ofiar - czytamy w tekście.

Dziennikarze OKO.Press piszą, że pewną wskazówką co do działalności Centrum Ochrony Praw Chrześcijan może być plansza, która pojawiła się podczas wywiadu wyemitowanego w czerwcu 2020 w „Rozmowach niedokończonych” (TV Trwam). - Tematem była chrystianofobia w Europie i w Polsce. Plansza informowała, że rozmowę współfinansowano z Funduszu Sprawiedliwości. Prawdopodobnie Centrum prowadzone przez Lux Veritatis przekazuje więc część pieniędzy na realizację programów o prześladowaniu chrześcijan, emitowanych w telewizji należącej do Lux Veritatis.

Na początku września br. ujawniono, że Lux Veritatis dostała też w ciągu czterech lat ponad 6 mln zł. dotacji z Fundacji PZU: dwa razy po 100 tys. zł (na organizację pikników o charakterze religijnym „Dziękczynienie w Rodzinie”) i dwa razy po 3 mln zł (na projekt „By pamięć o nich trwała”, w ramach którego powstała w Toruniu kaplica upamiętniające Polaków pomagających Żydom w czasie okupacji). Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, nieoficjalnie wiadomo, że pieniądze zostały przyznane pomimo nierozliczenia poprzednich dotacji.

Fundacja Lux Veritatis jest właścicielem Telewizji Trwam, a także niepublicznej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ze sprawozdania finansowego fundacji wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Lux Veritatis dostanie kilka mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na Centrum Ochrony Praw Chrześcijan

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon Bombalina
jak się za kilka dni zmieni minister to wielebny będzie się musiał obejść smakiem.
odpowiedź