SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magda Łucyan opisała swoją walkę z endometriozą. Wcześniej przygotowała reportaż o chorobie

Reporterka „Faktów” TVN Magda Łucyan w „Dzień dobry TVN” opisała, że zmaga się z endometriozą, a w związku z chorobą przeszła operację. W 2021 roku Łucyan wspólnie z Katarzyną Górniak przygotowały reportaż o kobietach cierpiących na to schorzenie.

Magda Łucyan, fot. TVN24Magda Łucyan, fot. TVN24

O swoich zmaganiach z endometriozą Magda Łucyan pierwszy raz poinformowała pod koniec grudnia na swoim profilu instagramowym. Zaznaczyła, że na właściwą diagnozę lekarską czekała kilkanaście lat.

- Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności niestety nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie. O tym, że mam endometriozę - dowiedziałam się miesiąc przed ślubem - wyliczyła.

Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa, która wyścieła jamę macicy - wydostaje się z niej i zaczyna zarastać, a potem niszczyć inne organy. Zmiany mogą pojawić się m.in. na jajnikach, pęcherzu, jelitach, przeponie, płucach, a nawet w mózgu. Głównym objawem choroby jest silny ból. Endometrioza wpływa na miesiączkowanie, płodność, a nawet układ trawienny.

Dziennikarka zaznaczyła, że prawidłowa diagnoza nie oznaczała końca jej problemów zdrowotnych. - Pierwsza operacja miała zamknąć temat, niestety pogorszyła sprawę. Powikłania ciągnęły się miesiącami. Część popełnionych błędów okazała się nieodwracalna. Endometriozy z brzucha nie wycięto, w zamian w środku powstał ropień. Tygodniami leżałam w łóżku, wychodziłam jedynie do kolejnych lekarzy. Zjechaliśmy całą Polskę, by znaleźć kogoś, kto się zna - wyliczyła.

Dodała, że usłyszała wtedy diagnozę, że na razie nie ma szans zajść w ciążę. - Zaczęło się naprawianie zaniedbań i błędów. Druga operacja była już specjalistyczna (!) Zmiany endometrialne zajęły wiele organów, najwyżej weszły aż na przeponę - opisała.

Magda Łucyan podkreśliła, że z endometriozą mogą zmagać się w Polsce trzy miliony kobiet, a u nawet połowy jest to przyczyna niepłodności. - Droga do diagnozy, normalnego życia i macierzyństwa - to zazwyczaj droga przez mękę. Sama ją przeszłam i to wtedy zrodził się pomysł na reportaż „Taka twoja uroda” - zaznaczyła.

Podobnie o swojej walce z endometriozą Magda Łucyan opowiedziała w weekend w „Dzień dobry TVN”. Zwróciła uwagę, że niewystarczającą wiedzę o tej chorobie ma także wielu lekarzy.

- Ból, który wyklucza z życia codziennego i jest natychmiast przez lekarzy bagatelizowany. "Okres boli, więc o co Pani chodzi", "taka jest dola kobiet" - ja to słyszałam wielokrotnie - powiedziała dziennikarka. - Nie było pomysłu, by to potraktować poważnie, diagnozować dalej, a choroba postępuje dość brutalnie - dodała.

Natomiast na Instagramie zwróciła się do polityków, nawiązując do szeroko komentowanej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o nadużywaniu alkoholu przez młode kobiety jako jednej z przyczyn niskiej dzietności. - Na pewno jest dziś w Polsce mnóstwo kobiet, które chętnie dałyby w szyję. Z rozpaczy. Że są w tym wszystkim same, że nie istnieją dla systemu, że nawet gdy w końcu pojawia się szansa - portfel jest już pusty - stwierdziła reporterka „Faktów”.

- Wiem, że łatwiej jest kogoś obrazić i porechotać, zamiast zrobić to, za co bierze się pieniądze. Proponuję jednak to drugie - podkreśliła.

Magda Łucyan przygotowała reportaż o endometriozie

W 2021 roku Magda Łucyan razem z Katarzyną Górniak przygotowały reportaż  „Taka twoja uroda” o kobietach cierpiących na endometriozę. Dziennikarki rozmawiały z kobietami zmagającymi się z tą bolesną chorobą oraz lekarzami, którzy specjalizują się w jej leczeniu.

Materiał premierowo wyemitowano w „Czarno na białym” w TVN24 pod koniec października 2021 roku.

- Reakcja na reportaż „Taka twoja uroda” przerosła nasze najśmielsze wyobrażenia. Odezwały się do nas setki kobiet z całej Polski, które też są chore. Opisują swoje historie, lata cierpienia i długą drogę do diagnozy - komentowała wtedy Magda Łucyan. - Przeraża nas to, że wszystkie te historie są do siebie bardzo podobne. Że tyle kobiet musi przechodzić przez takie samo piekło, że przez lata są ignorowane przez lekarzy, i w końcu, że wiele z nich trafia na lekarzy, którzy zamiast pomóc - pogarszają ich stan - dodała.

Magda Łucyan w „Faktach” i TVN24

Z grupą TVN Magda Łucyan jest związana od 2012 roku, jako reporterka zajmuje się głównie tematyką polityczną i społeczną.

Przygotowała też wyemitowane w TVN24 cykle wywiadów „Obóz”, „Getto” i „Sierpień ’80” o historii Polski (za ten pierwszy dostała przyznawaną przez studentów dziennikarstwa nagrodę MediaTORY w kategorii ObserwaTOR), napisała książki „Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy” i „Dzieci getta. Ostatni świadkowie zagłady”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Od października 2021 roku prowadzi w TVN24 pokazywany co miesiąc program „Rozmowy o końcu świata” o tematyce ekologicznej.

Dołącz do dyskusji: Magda Łucyan opisała swoją walkę z endometriozą. Wcześniej przygotowała reportaż o chorobie

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nie jesteście rzetelni. WSTYD
Zacznijmy od tego, że to materiał sponsorowany, a temat zleciła agencja PR. Chodzi o to, by wypromować w Polsce to zagadnienie i wprowadzić nowy program finansowania zabiegów. To, w jaki sposób przedstawiło to TVN, woła o pomstę do nieba.
odpowiedź
User
Olo
Kto tę dziunię promuje?
odpowiedź
User
Alicia
W sumie dobrze że nie walczy z przewlekłym rozwolnieniem
odpowiedź