SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magdalena Gaj (prezes UKE): świat telekomunikacji stawia na kobiety (wideo)

"Dziewczyny na politechniki" - pod takim hasłem w tym roku obchodzony będzie Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Zaledwie co trzeci student uczelni technicznej to kobieta, a na kierunkach typowo technicznych studentki stanowią zaledwie kilka procent ogółu. Tegoroczne obchody mają zachęcić dziewczyny do wyboru specjalizacji dotąd uważanych za męskie.

Magdalena Gaj, prezes UKE

Magdalena Gaj, prezes UKE

Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego przypada na 17 maja. Z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych obchodzony jest od 2007 roku.

 - Tegoroczne obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego odbywają się pod hasłem "Girls and Women in ICT". Hasło tegorocznych obchodów zostało ustalone przez Radę Ministrów Telekomunikacji ITU, czyli Międzynarodowego Związku Telekomunikacji ONZ - mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która jest jednym z patronów obchodów.

Celem wydarzenia jest naświetlenie problemu niewystarczającej liczby kobiet w branży teleinformatycznej, zarówno w firmach, jak i na związanych z branżą kierunkach studiów. Według badań z 2011 roku kobiety stanowiły 34 proc. studentów na uczelniach technicznych. Jednak odsetek studentów płci żeńskiej na typowo technicznych kierunkach spada do liczby jednocyfrowej. Zaledwie co piąty zatrudniony w branży teleinformatycznej jest kobietą.

 - Dziewczęta myślące o wyborze kierunków technicznych często funkcjonują w obszarze stereotypów, że świat techniki i nowoczesnej technologii jest światem męskim. Jednak wszelkie badania wskazują na to, że rynek pracy będzie się zwiększał i będzie potrzebował nowych, wykwalifikowanych pracowników w tym obszarze. Dlatego warto tam poszukiwać kierunków pracy i swojego rozwoju - wyjaśnia założenia Światowego Dnia Magdalena Gaj.

Również Komisja Europejska ostrzega o rosnącym deficycie wykwalifikowanych inżynierów w krajach członkowskich UE. Z ostatnich raportów wynika, że w 2015 może brakować 700 tys. specjalistów z branży ICT.

 - Cały świat telekomunikacyjny zauważył potrzebę promowania dziewcząt uczących się na kierunkach technicznych - dodaje prezes UKE.

Obchody Światowego Dnia Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego rozpoczęły sie już pod koniec lutego i potrwają do połowy czerwca.

 - W kwietniu będziemy poszukiwać kobiet, które odniosły sukcesy w tej branży, nie tylko w administracji, ale też na stanowiskach dyrektorów, prezesów firm związanych z telekomunikacją, z nowoczesnymi technologiami. Chcemy zaprezentować ich sylwetki, żeby przeprowadzić z nimi ciekawe wywiady - mówi Magdalena Gaj.

W maju zaplanowana jest debata pt. "Kobiety i dziewczęta w teleinformatyce" w Sali Kolumnowej w Sejmie, gdzie uczestnicy będą rozmawiać na temat perspektyw i szans zawodowych kobiet w branży.

 - Na konferencji będziemy mówić i pokazywać dobre przykłady kobiet, które odniosły sukcesy w branży, aby zachęcić dziewczyny do studiowania na kierunkach technicznych - dodaje prezes UKE.

W Polsce nad obchodami Światowego Dnia patronat objęli m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Ewa Kopacz, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz prezes UKE Magdalena Gaj.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Magdalena Gaj (prezes UKE): świat telekomunikacji stawia na kobiety (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl