SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz nagrodzeni podczas XXI Festiwalu „Dwa Teatry”

Aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz zostali nagrodzeni podczas XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", który w piątek rozpoczął się w Zamościu.

Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz (fot. TT/Polskie Radio) Article

Podczas gali otwarcia festiwalu w piątek wieczorem redaktor naczelna TVP Kultura Kalina Cyz i przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wręczyli Magdalenie Zawadzkiej Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry – Zamość 2022” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia.

Cyz przypomniała, że nagrodzona debiutowała w filmie „Spotkanie w bajce”, jako nastolatka w 1962 r., następnie występowała m.in. w „Rozwodów nie będzie”, „Pieczone gołąbki”, „Mocne uderzenie”, „Sublokatorze” i w „Panu Wołodyjowskim”. W Teatrze TV występowała od 1967 r. m.in. w spektaklach „Makbet”, „Poskromienie złośnicy”, „Hamlet”, „Wszystko dobre co się dobrze kończy”, „Igraszki z diabłem”, „Obrona Ksantypy”, „Na dnie”, „Dwa teatry”, „Skiz”. Wystąpiła także w licznych słuchowiskach Polskiego Radia.

Odbierając nagrodę aktorka podziękowała za docenienie wieloletniej pracy. „Dzięki tej nagrodzie mam szansę znaleźć się w gronie wybitnych twórców, luminarzy polskiej kultury” - powiedziała.

Zastrzegła, że ostatnie 55 lat „przeleciało jak z bicza strzelił”. „Ale przez te 55 lat miałam okazję zetknąć się, zarówno w Teatrze PR, jak i w Teatrze TV ze wspaniałymi i wybitnymi twórcami” – podkreśliła. „Przy nich się rozwijałam, uczyłam i zostaną na zawsze w mojej pamięci” - dodała.

Przypomniała, że aktorom występującym na scenie Teatru TV towarzyszyły nieprawdopodobne nerwy, mobilizacja i ogromna odpowiedzialność. „Mieliśmy świadomość, że pustoszały w poniedziałkowy teatr ulice w Warszawie i być może w innych miastach i miasteczkach, bo Teatr TV przyciągał widzów, tak jak największe imprezy sportowe” - powiedziała.

Najważniejsze jest to - oceniła Zawadzka - że przez te wszystkie lata uczestniczyła w rozpowszechnianiu kultury. „Kultura jest dla mnie najważniejsza. Jest według mnie antidotum na zło tego świata” – podkreśliła dziękując za nagrodę.

Następnie Cyz oraz dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wręczyli nagrodę Andrzejowi Mastalerzowi.

Laureat zagrał około 600 ról teatralnych i filmowych oraz ponad 50 ról w Teatrze TV. Pierwszą znaczącą rolę nagrodzony zagrał w „Nad rzeką, której nie ma” w 1991 r. Grał także w filmach Agnieszki Holland „Europa, Europa” i „W ciemności” i Władysława Pasikowskiego, – „Kroll” i „Pokłosie”. Wystąpił w wielu spektaklach Teatru TV m.in. w „Ciemno”, „Piękno”, „Bigda idzie!”. Wyreżyserował spektakl „Komedianci, czyli Konrad nie żyje” Bronisława Wildsteina, którego przedpremierowy pokaz odbędzie się podczas festiwalu „Dwa Teatry” w Zamościu.

Mastalerz powiedział, że nagroda to dla niego olbrzymi zaszczyt. Przypomniał, że za rolę w pierwszym spektaklu dostał w szkole naganę, bo zrezygnował dla niej z wyjazdu na obóz narciarski. „Nie mam pretensji do władz uczelni, bo postąpiły słusznie. Ja złamałem zasady, a przestroga władz uczelni była właściwie w trosce o mnie. No bo cóż takie nieopierzone chłopie, ledwo co liznęło zawodu, cóż on w tej przestrzeni Teatru TV będzie robił” – powiedział.

Teatry TV i PR - wyjaśnił aktor - istniały w jego przestrzeni od zawsze, a wieczory z teatrem miały w sobie coś rytualnego. „Pewnie już wtedy uczyłem się tego trudnego zawodu. A było od kogo” – zastrzegł.

Stwierdził, że nie chciał być gwiazdą, tylko dobrym aktorem. „Chcę być wierny temu wszystkiemu, co przekazali mi moi mistrzowie. To znaczy iść twardym duktem, który wyznacza prawda, dobro i piękno” – powiedział.

Wyraził dumę, że na swojej drodze spotkał wspaniałych aktorów i aktorki, od których wiele się nauczył.

Po przekazaniu nagród wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył przyznane decyzją wicepremiera Piotra Glińskiego Brązowe Medale Zasłużony Kulturze Gloria Eris za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej. Odznaczenia otrzymali: Łucji i Bruno Sobczakowie oraz Jerzy Włodzimierz Afanasjew.

Festiwal otworzył oficjalnie prezydent Zamościa Andrzej Wnuk. „Cieszę się niezmiernie, że po raz drugi się spotykamy i będziemy mieli okazję świętować to szczególne święto polskiego teatru, Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia” – powiedział.

Festiwal „Dwa Teatry” potrwa do 13 czerwca. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną premiery ostatniego sezonu Teatru Telewizji, które powalczą o Grand Prix.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć „Balladynę” Juliusza Słowackiego w reż. Wojciecha Adamczyka (także w wersji z napisami w języku ukraińskim), która znalazła się wśród uczestniczących w konkursie spektakli Teatru TV, wysłuchać przygotowanego przez Program 2 PR „Krakusa” Cypriana Kamila Norwida (reż. Dariusz Błaszczyk).

W programie znalazły się także pozakonkursowe pokazy dramatów Juliusza Słowackiego – „Beatryks Cenci” z Magdaleną Zawadzką, „Mazepy” w reż. Gustawa Holoubka oraz słuchowisko na żywo „Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie” Adama Mickiewicza w reż. Waldemara Modestowicza. Zaplanowano także czytanie poetów romantyzmu. Wiersze Adama Mickiewicza i Cypriana Kamila Norwida zinterpretują Katarzyna Ucherska, Lidia Sadowa oraz Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.

Podczas tegorocznych „Dwóch Teatrów” przygotowano także wieczór ukraiński. W sobotę w Pawilonie pod Kurtyną – Muzeum Arsenał ukraińską poezję czytać będą Katarzyna Dąbrowska i Andrzej Mastalerz, a potem zaprezentowane zostaną słuchowiska „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje w reż. Waldemara Modestowicza oraz „Samobójstwo samotności” Nedy Neżdany w rez. Jana Hussakowskiego.

O nagrodę festiwalu ubiegać się będzie 12 spektakli Teatru Telewizji, 19 słuchowisk Polskiego Radia oraz ich twórcy. Produkcje oceniać będą dwa zespoły jurorów.

Jury w konkursie spektakli Teatru TV stanowią: Halina Łabonarska, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Hadrian Filip Tabęcki, Wojciech Tomczyk i Jerzy Zelnik.

Natomiast konkurs słuchowisk oceniać będą: Magdalena Miecznicka, Jarosław Gajewski, Krzysztof Herdzin, Jacek Kopciński i Maciej Wojtyszko.

Laureaci tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowani w poniedziałek podczas gali na Rynku Wielkim w Zamościu.

W programie imprezy znalazły się także spotkania z aktorami, koncerty, wystawy oraz imprezy dla dzieci.

Dołącz do dyskusji: Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz nagrodzeni podczas XXI Festiwalu „Dwa Teatry”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Y.
Proponuję też nagrodzić panią Kamińską, Czabańskiego i Ciechanskiego. Nie macie jeszcze nagród cyrkowych, więc za dramat stulecia.
odpowiedź
User
Echhh
Teatru też już się czepila Kaminska. W Trójce zamiast o 20 jest o 22. Dlaczego? Bo o 20 ma audycję Ciechanski. Teraz misją publiczną jest promowanie półanalfabetów, alkoholików - wczoraj wyśpiewywał w radiu whisky moja żono...
odpowiedź
User
Hania
To jest też samobój, zatrudnienie w mediach publicznych pana parówki smoleńskie, aktualnie pana od butelki. Wstyd za piątkę 🤯
odpowiedź