SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Maja Staśko otwiera nowy “sklep” w Warszawie

W ramach kampanii społecznej #ToNieJestNormalne działaczka społeczna Maja Staśko odsłoniła nietypową witrynę sklepową w samym centrum Warszawy, zwracającą uwagę na problem wykorzystania seksualnego online najmłodszych.

Sklep będzie można odwiedzić w dniach od 22 maja do 24 maja br. przy ul. Marszałkowskiej 87 w Warszawie.

– Gdyby 6 na 10 dzieci korzystających z jakiegokolwiek produktu padło ofiarą nadużyć seksualnych, zostałby on natychmiast zakazany i zdelegalizowany. Jednak w sieci sytuacje tego rodzaju mają miejsce codziennie – mówi Maja Staśko, aktywistka i dziennikarka. – Uruchomiliśmy tę witrynę, by pokazać rzeczywistość z jaką borykają się dzieci w Polsce i powiedzieć „dość” – podkreśla Staśko.

Prowokująca instalacja w formie witryny sklepowej znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 87, przy samym rogu z Żurawią w centrum stolicy. Jest ona częścią kampanii #ToNieJestNormalne. Zawiera mocne przesłanie na temat skali wykorzystywania seksualnego dzieci, jak również zwraca uwagę na aktualnie paradoksalną sytuację, w której oprawcy są chronieni na mocy prawa UE. Przechodnie mogą zeskanować kod QR, aby uzyskać dostęp do informacji nt. ochrony dzieci w Internecie.

– Wyobraźmy sobie, że zabawka, żywność lub jakikolwiek inny produkt konsumencki byłby powiązany z tak powszechnym nadużyciem. Skutkowałoby to oburzeniem oraz szybką reakcją zapobiegawczą. Ale gdy sytuacja dotyczy świata online, ta szokująca skala traumy i cierpienia jest w jakiś sposób normalizowana. Nadszedł czas, by powiedzieć temu dość – dodaje Maja Staśko.

Postulaty pilnych rezolucji UE

Kampania #ToNieJestNormalne zgłasza postulaty pilnych rezolucji UE w celu ochrony dzieci w internecie. Badanie przeprowadzone wśród 2 tys. dorosłych Polaków w wieku 18-35 lat ujawniło m.in., że 57 proc. respondentów twierdzi, że miało do czynienia z nieodpowiednimi komentarzami seksualnymi, fotografiami, filmami lub kontaktem ze strony dorosłych w sieci, gdy byli niepełnoletni. Wśród kobiet w wieku 18-25 lat odsetek ten wyniósł aż 76 proc.

Najczęstszymi incydentami były: wysyłanie przez dorosłych treści o charakterze seksualnym (11 proc.), kierowanie rozmów w kierunku seksualnym (10 proc.) oraz wygłaszanie seksualnych komentarzy na temat ciała dziecka (7 proc.). Do sytuacji tego rodzaju najczęściej dochodziło na platformach Snapchat, Messenger, Gadu-Gadu, a także Instagram.

Instalacja w formie witryny zachęca przechodniów do zeskanowania kodu QR, który przekieruje ich do zasobów pomagających zwalczać molestowanie dzieci w internecie. Cele i ambicje kampanii wykraczają jednak poza zwiększanie świadomości. Jej organizatorzy – zmotywowani reakcją społeczną na niedawny skandal „Pandora Gate”, obejmujący zarzuty wobec polskich YouTuberów – domagają się zdecydowanych działań politycznych.

– Każdy dzień zwłoki ze strony polityków, to więcej osób narażonych na krzywdę w sieci – podkreśla Staśko. – Priorytetowym zadaniem dla nowych europarlamentarzystów musi być uchwalenie rozporządzenia UE w sprawie zapobiegania i zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci. Nie możemy dłużej czekać.

#ToNieJestNormalne jest kampanią społeczną, mającą na celu przełamanie ciszy wokół nakłaniania i wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie w następstwie PandoraGate. Wzmacniamy dowody i historie, aby położyć kres normalizacji wykorzystywania seksualnego dzieci w internecie.

Dołącz do dyskusji: Maja Staśko otwiera nowy “sklep” w Warszawie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Kto to jest Maja Staśko?
3 0
odpowiedź
User
effenefe
Kto to jest Maja Staśko?


suwałeś na pawilonach blondynkę z krzywym ry.jkiem? To właśnie ona.
1 0
odpowiedź