SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Marcin Habel: z TVP na naczelnego dzienników Polska Press w Bydgoszczy i Toruniu

Tomasz Pietraszak, redaktor naczelny „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego" (Polska Press Grupa), odchodzi z wydawnictwa za porozumieniem stron. Jego obowiązki od czerwca przejmuje Marcin Habel, związany dotychczas z TVP3 Bydgoszcz.

Tytuły należące do Polska Press GrupyArticle

Pietraszak szefował trzem tytułom Polska Press od kwietnia 2020 roku, zastępując tragicznie zmarłego dwa miesiące wcześniej Wojciecha Potockiego („Gazeta Pomorska”) i odchodzącego wówczas Artura Szczepańskiego (szefował dwóm pozostałym tytułom).  Pietraszak z Polska Press związany był od 2016 roku. Wcześniej (w latach 2009-2016) kierował bydgoskim oddziałem Telewizji Polskiej.

Między 1993 a 1995 rokiem był reporterem w bydgoskiej „Gazecie Wyborczej”, zaś od 1995 r. związany był z TVP. Był m.in. reporterem regionalnego programu informacyjnego, autorem programu “Puls gospodarki”, wydawcą lokalnego programu informacyjnego TVP3 Bydgoszcz “Zbliżenia”. W latach 2003-2007 koordynował bydgoski oddział TAI był też kierownikiem serwisów informacyjnych TVP Info.

Spytany przez Wirtualnemedia.pl Tomasz Pietraszak nie chciał komentować okoliczności odejścia z Polska Press.

Marcin Habel nowym naczelnym

Na stanowisku redaktora naczelnego „Gazety Pomorskiej", „Expresu Bydgoskiego" i „Nowości Dziennika Toruńskiego" Pietraszaka zastąpi teraz Marcin Habel. Nowy szef od 2019 roku związany był z Telewizją Polską w Bydgoszczy jako szef portalu bydgoszcz.tvp.pl.  Był odpowiedzialny za koordynację pracy redakcji, stworzenie i realizację strategii komunikacji w mediach społecznościowych oraz zarządzanie treścią portalu.

W latach 2007-2019 Marcin Habel był naczelnikiem wydziału w departamencie sportu i turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Wcześniej jako wykładowca związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wyższą Szkołą Pedagogiczną TWP w Warszawie oraz Akademią Bydgoską im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jako pełnomocnik prorektora ds. organizacji i rozwoju.

Seria roszad w Polska Press

W Polska Press już od ogłoszenia w grudniu ub.r. kupna wydawnictwa przez Orlen zaczęły się zmiany personalne, które przybrały na sile w kwietniu i maju.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z redakcji „Dziennika Zachodniego” w ostatnim czasie odeszli: dziennikarka i redaktorka Justyna Przybytek-Pawlik (nie komentowała powodów odejścia), wiceszefowa newsroomu Katarzyna Pachelska (w połowie marca została wicenaczelną w Media Operatorze) i zastępca redaktora naczelnego Janusz Szymonik (rozstali się z powodu zakupu spółki przez Orlen). Z początkiem maja rozstano się z kierującym dziennikiem przez ponad dekadę Markiem Twarogiem. Według informacji Wirtualnemedia.pl rozstał się z firmą za porozumieniem stron. Członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych Dorota Kania powiedziała nam, że chce oprzeć się na osobach, które zna i które mogą zagwarantować wzrost sprzedaży i odwiedzalności w internecie. W styczniu z redakcji odeszły jej sekretarz Anna Ładuniuk (odeszła na emeryturę) i publicystka Agata Pustułka (została rzeczniczką prasową Śląskiego Uniwersytetu Medycznego).

Z „Głosu Wielkopolskiego” w zeszłym tygodniu odeszła dziennikarka, felietonistka i była wicenaczelna tytułu Kamilla Placko-Wozińska. „Rezygnuję, bo do niszczenia gazet przez spółkę Obajtek-Kania nie chcę się przykładać nawet w tak skromnym zakresie” - napisała w swoich mediach społecznościowych. W marcu redakcję opuścili też m.in. reporter działu miejskiego Mikołaj Woźniak, zajmujący się tematyką kryminalną Norbert Kowalski, pisząca o ekologii Marta Danielewicz, dziennikarz polityczny Błażej Dąbkowski, dziennikarz śledczy Łukasz Cieśla i Anastazja Bezduszna z działu Dodatki.

Nowy naczelny „Gazety Codziennej Nowiny” (zastąpił Stanisława Sowę, który rozstał się z firmą za porozumieniem stron) zerwał współpracę z felietonistą Janem Miszczakiem z powodu zamieszczonej w tekście kpiny z kupna wydawnictwa.

Jerzy Sułowski, kierujący „Dziennikiem Polskim” i „Gazetą Krakowską”, z końcem kwietnia odszedł ze spółki za porozumieniem stron, zastąpił go Wojciech Mucha.

W styczniu Paweł Siennicki odszedł ze stanowiska redaktora naczelnego „Polski Metropolii Warszawskiej”, został wiceprezesem Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Redaktorem naczelnym „Naszej Historii” przestał być Wojciech Rogacin (zastąpił Siennickiego na stanowisku szefa redakcji „Polski Metropolii Warszawskiej”). W maju z funkcji I zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika zrezygnował Witold Głowacki. - Nie widzę dla siebie miejsca w jego nowej formule przygotowywanej przez wydawnictwo - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl.

Co wydaje Polska Press?

Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych.

Grupa kapitałowa Polska Press w 2019 r. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 6,5 proc. do 398,44 mln zł oraz zysku netto z 9,64 do 8,59 mln zł. Wpływy ze sprzedaży gazet zmalały o 8,9 proc., z reklam - o 4,9 proc., a liczba pracowników wynosiła 2 126.

Dołącz do dyskusji: Marcin Habel: z TVP na naczelnego dzienników Polska Press w Bydgoszczy i Toruniu

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Antypis
PiSowski walec niszczenia mediów jedzie dalej... Gadzinówki za rok, max 2. do zaorania, no, chyba że sukcesy niczym w "trujce" to ich marzenie.
odpowiedź
User
tadzizna
Doświadczonego towarzysza-funkcjonariusza na odcinku TVPiS, partia rzuca na odcinek prasy....
odpowiedź
User
ADA
Rodzina na Swoim
odpowiedź