SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Polityka” chce zgłosić Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla

Tygodnik „Polityka” zaapelował o poparcie inicjatywy zgłoszenia jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobel Mariana Turskiego, od ponad 60 lat związanego z tym pismem. Kilka dni temu Turski wygłosił szeroko komentowane przemówienie w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Marian Turski Article

- W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto na nią tak bardzo zasługuje - podkreślono w serwisie internetowym „Polityki”, uzasadniając zgłoszenie kandydatury Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla.

Przypomniano, że w miniony poniedziałek Turski wygłosił szeroko komentowane przemówienie w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Transmisję i retransmisje oglądały miliony widzów, także na innych kontynentach; słowa Mariana Turskiego cytowały obszernie największe światowe media. Setki tysięcy osób przesyłały sobie i komentowały to niezwykłe wystąpienie w mediach społecznościowych. W naszej redakcji wciąż otrzymujemy telefony i maile z prośbą, aby podziękować Panu Turskiemu - zaznaczono.

 

- Trudno sobie wyobrazić bardziej przejmujące wezwanie do pokoju między ludźmi niż to wypowiedziane przez naocznego świadka największej zbrodni w dziejach. Sądzimy, że w roku 75-lecia zakończenia tamtej ludobójczej wojny Pokojowa Nagroda Nobla powinna trafić w ręce Ocalałego z Auschwitz, a Marian Turski jest tego szczególnie godzien - dodała redakcja „Polityki”.

Poprosiła o przesyłanie wyrazów poparcia dla tego apelu. Obecnie znajdują się pod nim nazwiska kilkuset osób, jako pierwsi wymienieni są Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Adam Bodnar, Jerzy Pilch, Adam Daniel Rotfeld i Władysław Teofil Bartoszewski.

- Nie wiemy, czy Marian Turski ma szansę otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla; wierzymy, że powinien, ale ważny jest sam fakt zgłoszenia i poparcia dla Jego kandydatury. Chcemy o to poparcie prosić różne osobistości i środowiska. W dzisiejszym skonfliktowanym, rozedrganym świecie mało kto tak bardzo zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla jak Człowiek, który wziął na siebie i wypełnia najcięższe dziedzictwo: obowiązek bycia głosem tych, którym na zawsze głos odebrano - Marian Turski - zaznaczył zespół redagujący „Politykę”.

Turski przeżył pobyt z obozach, w „Polityce” od 1958 roku

Marian Turski urodził się w 1926 roku w ówczesnym województwie białostockim. W 1942 roku jego rodzina została przesiedlona przez Niemców do łódzkiego getta, stamtąd Turski w sierpniu 1944 roku został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 podczas ewakuacji obozu przeżył marsz śmierci do Wodzisławia Śląskiego, stamtąd przetransportowano go do KL Buchenwald.

Po wojnie Marian Turski zamieszkał w Warszawie, działał w młodzieżówce Polskiej Partii Robotniczej i wydziale prasy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1958 roku jest szefem działu historycznego „Polityki”.

Jest wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, członkiem zarządu głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Rady Stowarzyszenia prowadzącego Dom Konferencji Wannsee, a także członkiem Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Żydowskie Motywy i przewodniczącym Rady Muzeum Historii Żydów Polskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Polityka” chce zgłosić Mariana Turskiego do Pokojowej Nagrody Nobla

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Jeszcze Oskar i nagroda festiwalu w Karlovych Varach
36 7
odpowiedź
User
Sehn
Niepotrzebnie robią człowiekowi krzywdę takimi planami...
30 2
odpowiedź
User
koriolan
Megalomania redakcji Polityki oraz brak właściwej oceny rzeczywistości przezeń są naprawdę zadziwiające - p. Turski nie zrobił nic konkretnego dla pokoju na świecie. Jedno wystąpienie, jako ofiary nazistowskiego reżimu (co istotne - jedno z wielu podobnych tego dnia), nawet szeroko komentowane na świecie (co jest z lekka naciąganą informację), nie daje żadnego powody do zgłoszenia go do Pokojowej Nagrody Nobla. Wystarczyło jedynie, że ktoś zinterpretował jego wystąpienie jako antypisowskie a już opozycji odebrało z tego powodu jasność osądu sytuacji.
30 3
odpowiedź