SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CMWP SDP apeluje do rady programowej TVP Poznań, by nie wyolbrzymiała obraźliwych słów w „Teleskopie” o Marszu Równości

We wtorek rada programowa TVP Poznań zajmie się materiałem z programu „Teleskop”, w którym pokazano wulgarne wpisy o poparciu Marszu Równości przez prezydenta miasta. Centrum Monitoringu Wolności Prasy przestrzega przed „nadawaniem ich jednorazowemu, przypadkowemu użyciu nadmiernej rangi i znaczenia”. Natomiast KOD planuje pikietę przed siedzibą TVP Poznań.

Jolanta HajdaszArticle

W przeddzień Marszu Równości zorganizowanego 11 sierpnia w Poznaniu w programie informacyjnym „Teleskop” w TVP Poznań opisano przygotowania do manifestacji. Ponieważ po raz pierwszy patronat objął nad nią prezydent miasta Jacek Jaśkowiak, tęczowe flagi pojawiły się na tramwajach. Niektórzy prasownicy tramwajów i inni mieszkańcy to skrytykowali i flagi szybko zniknęły.

W materiale „Teleskopu” pokazano wulgarne wpisy z Twittera krytykujące wsparcie Marszu Równości przez Jaśkowiaka, a także samo wydarzenie. Autorka relacji Anna Molska stwierdziła też: „Według specjalistów u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będące dramatem człowieka. Marsz Równości to swoista promocja takich zaburzeń. Środowisko LGBT nieinwazyjnie, krok po kroku przemyca kolejne kontrowersje na takich wydarzeniach tak, że tego nie zauważamy”.

To wywołało wiele krytycznych komentarzy, redakcji „Teleskopu” zarzucono homofobię. W serwisie Petycjeonline.com udostępniono apel przeciw wulgarnemu językowi w TVP Poznań. Natomiast Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że w czasie kampanii przed wyborami samorządowymi nie będzie przyjmował zaproszeń do programów Telewizji Polskiej.

CMWP SDP: to incydent bez nadmiernego znaczenia

W sprawie materiału złożono kilkadziesiąt skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. We wtorek będzie go natomiast omawiać rada programowa TVP Poznań.

W poniedziałek apel do rady programowej stacji skierowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Zwróciło się o „obiektywizm i nie uleganie emocjom samorządowej kampanii wyborczej podczas oceny pracy dziennikarzy lokalnego programu Teleskop w związku z protestem środowisk LGBT rzekomo oburzonych językiem, którym w lokalnej telewizji skomentowano tzw. marsz równości w Poznaniu”.

- Zgadzając się z opiniami, iż słowa zawarte w cytatach z mediów społecznościowych w w/w materiale łamią standardy kultury medialnej i ich użycie w środkach masowego komunikowania, szczególnie publicznych, nie powinno mieć miejsca, CMWP SDP pragnie przestrzec przed nadawaniem ich jednorazowemu, przypadkowemu użyciu nadmiernej rangi i znaczenia, a tak się dzieje poprzez zapowiedź poświęcenia tej sprawie po upływie miesiąca od daty emisji materiału zebrania Rady Programowej 18 września br. oraz mającej się odbyć po nim konferencji prasowej - czytamy w stanowisku organizacji podpisanym przez jego dyrektor dr Jolantę Hajdasz.

- Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie intensywnej walki wyborczej do samorządów, w jakiej się właśnie znajdujemy, tym bardziej, że część członków Rady Programowej TVP3 Poznań to aktywni politycy uczestniczący w bieżącym życiu politycznym. W takiej atmosferze trudno spodziewać się rzetelnej i obiektywnej oceny pracy dziennikarzy - zaznaczono w apelu.

Według CMWP skoro wulgarnych treści o Marszu Równości nie powtórzono już TVP Poznań, było one tylko incydentem. - Nawet pobieżna analiza programów TVP3 Poznań świadczy o tym, iż użycie w/w obraźliwych słów w Teleskopie miało charakter incydentalny, nie pojawiają się one w żadnym innym materiale dziennikarskim emitowanym ani tego dnia, ani w ostatnich tygodniach, miesiącach, a nawet latach - oceniła organizacja.

- Warto przy tym zauważyć, iż cały inkryminowany materiał przedstawiał o wiele ważniejsze zjawisko społeczne, jakim stał się protest pracowników poznańskiego MPK przeciwko umieszczaniu na ich pojazdach symbolu tzw. marszu równości czyli tęczowych flag. Sprawa miała poważny charakter, gdyż pracodawcą dla zbuntowanych motorniczych jest Prezydent miasta Poznania, który oficjalnie poparł marsz i wziął w nim udział. Informując wyczerpująco o tym konflikcie TVP3 Poznań wypełniła swoje podstawowe funkcje - zarówno funkcję informacyjną, jak i kontrolną - podkreśliło CMWMP.

KOD protestuje i szykuje pikietę

W posiedzeniu rady programowej TVP Poznań nie będą mogli uczestniczyć dziennikarze. Swojego reportera chciała tam wysłać „Gazeta Wyborcza”, tłumacząc, że sprawa budzi duże zainteresowanie, dlatego chce rzetelnie opisać dyskusję członków rady. Jednak przewodniczący rady prof. Wiesław Ratajczak po konsultacji z dyrektor TVP Poznań Agatą Ławniczak nie wyraził na to zgody.

We wtorek po posiedzeniu rady planowana jest natomiast konferencja prasowa.

Po emisji materiału o Marszu Równości list otwarty do szefowej TVP Poznań skierował zarząd wielkopolskich struktur Komitetu Obrony Demokracji. - „Jako obywatele zaangażowani w życie publiczne – i płacący podatki, z których utrzymywane są publiczne media – nie możemy przyglądać się obojętnie łamaniu standardów dziennikarskich oraz tolerować propagandy partyjnej, uprawianej przez kierownictwo stacji i część dziennikarzy. Poznańska telewizja powróciła do najgorszych wzorów, rodem z poprzedniej epoki. Przestała być rzetelnym medium i stała się instrumentem manipulacji oraz partyjnej propagandy - stwierdzili przedstawiciele KOD.

- Być może pojawił się błąd, może to było pewne niedopatrzenie, ale nie było niczyją intencją obrażanie kogokolwiek czy naruszanie jego uczuć - skomentowała materiał Agata Ławniczak, odpowiadając na pytania „Gazety Wyborczej”.

Natomiast działacze KOD planują we wtorek po południu pikietę przed siedzibą TVP Poznań pod hasłem „Dość kłamstwa i manipulacji”.

Dołącz do dyskusji: CMWP SDP apeluje do rady programowej TVP Poznań, by nie wyolbrzymiała obraźliwych słów w „Teleskopie” o Marszu Równości

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
związek dziennikarzy
apelujemy o nie nadawanie jakiegokolwiek znaczenia materiałom TVP
odpowiedź
User
Pieniactwo robactwa
O jejku, jejku, kolejny odcinek z cyklu - Zbiorowa histeria LBGT w temacie ustawki ogólnopolskiej :)

Jednak to nic innego jak cała para w ...powinno być w gwizdek, ale w tym przypadku w kakało ;)
odpowiedź
User
luk
apeluje do przybudówki pisu która reprezentuje nijaka hajsrac aby dała sobie siana, dziękuje za uwagę :)
odpowiedź