SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Maspex przejmuje właściciela marek Żubrówka, Soplica, Absolwent i Bols

Grupa Maspex - właściciel m.in. marek Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz - podpisała warunkową umowę z Roust Corporation na zakup jej spółki zależnej CEDC, do której należą marki Żubrówka, Soplica, Absolwent oraz Bols.

Krzysztof Pawiński, prezes Grupy MaspexArticle

Grupa Maspex podpisała warunkową umowę na zakup wszystkich polskich aktywów Roust Corporation CEDC International oraz jej spółki zależnej B2B Wine & Spirits "Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł"- czytamy w komunkacie. Kwoty transakcji nie ujawniono.

To już 20. przejęcie firmy z Wadowic, w tym 9. w naszym kraju. Warunkiem wejścia w życie umowy jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Maspex przejmuje CEDC

Na bazie firmy CEDC, Maspex "planuje zbudować kolejny, mocny obszar swojej działalności w oparciu o kompetencje pracowników tej spółki, nowoczesne zaplecze produkcyjne i wyjątkowe marki" - podano w komunikacie.

- Długo czekaliśmy na taki projekt. Mocno wierzyliśmy, że kiedyś uda nam się zrealizować przejęcie, które w sposób skokowy zwiększy skalę naszego biznesu – podwoi nasze obroty. Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy nasze portfolio o kolejne kultowe polskie marki w tym Żubrówkę - legendarną polską wódkę, znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa - pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach to kolejne atrybuty transakcji.  To już nasza 20 akwizycja – piękne zwieńczenie 30 lat historii Maspeksu - komentuje Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex.

W 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła ponad 39 mld zł, z czego sprzedaż wódki odpowiadała za 34 proc. rynku i miała wartość powyżej 13 mld zł.

CEDC liderem rynku wódki

CEDC to lider na rynku wódki z udziałem powyżej 47% (ilościowo) i największy importer zagranicznych alkoholi w naszym kraju. Ma w portfolio takie marki jak Żubrówka, Soplica, Absolwent i Bols. Jest również dystrybutorem m.in. win Carlo Rossi, Barefoot i Gancia oraz alkoholi kolorowych: Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol, czy Remy Martin.

Produkcja prowadzona jest w  zakładach produkcyjnych w Obornikach i Białymstoku. W 2020 roku spółka uzyskała obrót ze sprzedaży na poziomie 5,7 mld zł. Niespełna 10% sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów świata.

- Dzisiejsze CEDC jest wynikiem ciężkiej pracy przez ostatnie 7 lat i niezwykle udanej rewitalizacji biznesu CEDC. Przejmując firmę w 2013 roku startowaliśmy z pozycji nr 2 (22,7% udziału ilościowego w rynku), aby do 2021 roku podwoić nasz udział (47 proc.) i osiągnąć pozycję niekwestionowanego lidera w Polsce. Po tych 7 latach, w których z sukcesem istotnie zwiększyliśmy wartość Spółki, Roust Corporation zgodziła się przyjąć ofertę  na sprzedaż CEDC inwestorowi strategicznemu, firmie Maspex - komentuje Roustam Tariko, główny akcjonariusz i prezes zarządu CEDC.

W transakcji Maspeksowi doradzali kancelaria prawna Rymarz-Zdort oraz EY, który świadczył usługi finansowo-podatkowe. J.P. Morgan działał jako jedyny doradca finansowy Roust Corporation przy transakcji. Kancelaria Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom (UK) LLP działała jako radca prawny Roust Corporation.

Dołącz do dyskusji: Maspex przejmuje właściciela marek Żubrówka, Soplica, Absolwent i Bols

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
-=x=-
Taką repolonizację to ja rozumię. Precz z ruską wódą!
odpowiedź
User
gbartosz83
no to teraz będzie kubuś z prądem ;)
odpowiedź
User
ziemniak
Wybieram łódkę Luksusową - jak Daukszewicz.
odpowiedź