SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 7 tys. zgłoszeń w 2021 roku materiałów pokazujących seksualne wykorzystanie dzieci

Materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci są jednymi z najczęściej, poza pornografią, analizowanych przez działający w NASK zespół Dyżurnet.pl.

W 2021 r. eksperci zespołu Dyżurnet.pl przeanalizowali 6 778 materiałów zgłoszonych jako CSAM. 2 069 z tych materiałów zostało zakwalifikowanych jako CSAM, czyli potwierdzono, że pokazują one seksualne wykorzystanie dziecka.

Liczba materiałów zakwalifikowanych jako CSAM w 2021 r. była mniejsza niż rok wcześniej (2 517). Jednak według autorów raportu zespołu Dyżurnet.pl za 2021 rok, skala tego zjawiska powinna budzić niepokój, a szczególnie ważne w tym kontekście jest samodzielne wytwarzanie materiałów o charakterze seksualnym przez dzieci. Eksperci podkreślają, że samodzielne nie oznacza dobrowolne. Zdjęcia, filmy pokazujące seksualne wykorzystywanie dziecka są często tworzone w wyniku szantażu, przymusu wobec dzieci. A one same w większości nie są w stanie ocenić zagrożenia oraz konsekwencji tworzenia takich materiałów.

Dlatego eksperci Dyżurnet.pl podkreślają rolę i odpowiedzialność dorosłych. Zarówno opiekunów, rodziców, którzy powinni towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu cyfrowego świata oraz budować z nimi bezpieczne, pełne zaufania relacje, ale również niebagatelna jest rola internautów zgłaszających tego typu treści do Dyżurnet.pl.

"Ważne jest dla nas jak najszybsze zablokowanie takich materiałów, zgłoszenie ich do światowej bazy CSAM, dzięki czemu inne zespoły nie muszą jeszcze raz analizować tych treści, a przede wszystkim przekazanie informacji do Stowarzyszenia INHOPE, Policji, dzięki czemu chcemy zapobiec dalszej krzywdzie dzieci." powiedziała Martyna Różycka, kierownik Dyżurnet.pl, NASK.

W 2021 r. wprowadzono nowe, bardzo pomocne narzędzie do zgłaszania nielegalnych treści w sieci. Jest to wtyczka do zgłoszeń. Narzędzie to można w łatwy sposób pobrać zarówno na przeglądarce Firefox, jak i Chrome. Dzięki niemu, podczas natrafienia na nielegalne lub niebezpieczne treści, wystarczy skorzystać z "wtyczki", by zgłosić stronę bezpośrednio do Dyżurnet.pl. Zaletą tego narzędzia jest też to, że daje możliwość automatycznego przekazania informacji technicznych jak np. referer, które pozwalają łatwiej dotrzeć do zgłaszanych treści.

"Zależy nam, aby naszą wtyczkę instalowały sobie osoby, które wiele godzin spędzają w sieci, często zawodowo, eksplorują "najodleglejsze" miejsca w internecie, bo tam nierzadko znajdują się niepokojące treści." – wyjaśniła Różycka dodając, że takie zgłoszenia szczególnie mogą się przyczynić do zatrzymania krzywdy dzieci.

Ale nie tylko do takiej reakcji zachęcają dorosłych autorzy raportu. Równie ważne jest zwracanie uwagi na to, co najmłodsi publikują w sieci. Dla wielu dzieci nagrywanie filmików telefonami, robienie sobie zdjęć jest codziennością. I nawet jeśli nie są to typowe treści seksualne, mogą być potencjalnym zagrożeniem dla dzieci.

"Od wiosny 2021 roku Zespół Dyżurnet.pl odnotował zwiększoną liczbę zgłoszeń dotyczących materiałów wideo nagrywanych przez kilkuletnie dzieci, zazwyczaj dziewczynki. Według osób zgłaszających, mogły być one narażone na niebezpieczny kontakt ze strony osób seksualnie zainteresowanych dziećmi. (...) Od końca sierpnia 2021 roku licznie zaczęły pojawiać się materiały w trochę innym typie. Tym razem w postaci kanałów dziewczynek nagrywających i publikujących codziennie po kilka filmików. Trwają one maksymalnie 15 sekund i prezentują taniec lub muzyczny playback. Kanały te mają po kilka tysięcy subskrybentów, a niektóre filmiki po kilka tysięcy wyświetleń. Zdarzają się układy taneczne, kiedy to dziewczynki w trakcie tańca zdejmują bluzki i pokazują bieliznę lub eksponują pośladki. Powody powstania tego typu materiałów mogą być różne, od chęci zwrócenia na siebie uwagi, przez nudę, po możliwość bycia dziecka w procesie child groomingu (uwodzenie dziecka w sieci). Często młode osoby motywowane chęcią zdobycia popularności na znanych serwisach podejmują takie aktywności." - czytamy w raporcie.

W raporcie znajduje się też krótkie podsumowanie raportu nt. aplikacji mobilnych, który zespół Dyżurnet.pl przygotował w 2021 r. Daje on przekrojową wiedzę na temat tego, jakie zagrożenia zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych, mogą występować podczas używania popularnych aplikacji. W czasie pandemii popularność aplikacji mobilnych szczególnie wzrosła, stały się one substytutem zarówno relacji rówieśniczych, kontaktu z nauczycielami, jak i źródłem rozrywki. Niestety, wiele z nich poza korzyściami, ma też wiele negatywnych cech, które mogą przełożyć się na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Z raportem zespołu Dyżurnet.pl można zapoznać się pod tym adresem (plik PDF).

Dołącz do dyskusji: Prawie 7 tys. zgłoszeń w 2021 roku materiałów pokazujących seksualne wykorzystanie dzieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl