SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Medale na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 wykonano z elektrośmieci

Wręczane olimpijczykom medale podczas odbywających się właśnie Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 wykonano m.in. ze zużytych smartfonów i laptopów. Zużyte urządzenia elektroniczne zostały poddane recyklingowi. Projekt ma stworzyć precedens dla przyszłych Igrzysk Olimpijskich.

Article

W ramach Tokyo Medal Project poddano recyklingowi stare elektroniczne gadżety, takie jak smartfony i laptopy, aby wyprodukować medale olimpijskie przyznawane na igrzyskach w Tokio. Dla mieszkańców Japonii projekt był wyjątkową okazją do wzięcia pośredniego udziału w Igrzyskach.

- Wezwaliśmy społeczeństwo do przekazania przestarzałych urządzeń elektronicznych na potrzeby projektu - powiedział rzecznik Toyko 2020, Hitomi Kamizawa.

Wykorzystano fakt, że miliardy metali szlachetnych, takich jak złoto i srebro, które są wykorzystywane w urządzeniach elektronicznych, są co roku wyrzucane na całym świecie dzięki ludziom, którzy po prostu wyrzucają lub palą swoje gadżety, zamiast dbać o to, by były odpowiednio gromadzone i poddawane recyklingowi.

W Japonii przez dwa lata prowadzono ogólnokrajowe akcje, aby zebrać wystarczającą ilość materiałów pochodzących z recyklingu, aby wyprodukować około 5000 brązowych, srebrnych i złotych medali na igrzyska olimpijskie w Tokio w 2020 roku . Do 90 proc. japońskich miast, miasteczek i wiosek wzięło udział w tworzeniu punktów odbioru darowizn, w których setki tysięcy obywateli Japonii przekazało swoje stare urządzenia elektroniczne. 

W ramach kampanii recyklingowej wyprodukowano 32 kilogramy złota, 7700 funtów srebra i 4850 funtów brązu. Wszystko z prawie 80 ton małych urządzeń elektrycznych, takich jak stare telefony i laptopy.

W projekt zaangażowały się: rząd krajowy, tysiące gmin, firm, szkół i innych społeczności lokalnych. Jedną z głównych zaangażowanych firm była Renet Japan Group, której filozofia biznesowa obraca się wokół zrównoważonego rozwoju.

- Opracowaliśmy ruch zarządzania odpadami dla projektu medalowego przy współpracy wielu interesariuszy, od rządu japońskiego po społeczności lokalne – powiedział Toshio Kamakura, dyrektor Renet Japan Group.

Kiedy projekt został uruchomiony w kwietniu 2017 r., przystąpiło do niego zaledwie około 600 gmin. Pod koniec projektu w marcu 2019 r. liczba ta wzrosła do ponad 1600. Przeprowadzono dużą kampanię public relations i utworzono punkty zbiórki, aby ułatwić ludziom zwrot elektrośmieci. Odbiór zużytych urządzeń był tylko pierwszym krokiem. Po procesie demontażu, ekstrakcji i rafinacji przez wykonawców, materiał z recyklingu został następnie uformowany w koncepcję projektową Junichi Kawnishi — projekt, który pokonał 400 innych zgłoszeń w konkursie zorganizowanym przez Tokio 2020.Chociaż Japończycy będą pierwszymi, którzy będą mieli wszystkie medale olimpijskie wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, koncepcja nie jest nowa. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 30 proc. srebra potrzebnego do wytworzenia złotego i srebrnego medalu zostało uzyskane z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak części samochodowe i powierzchnie lustrzane.

W 2019 roku na całym świecie wyprodukowano rekordową liczbę 53,6 miliona ton lub 7,3 kilograma odpadów elektronicznych na osobę - co odpowiada 350 statkom wycieczkowym wielkości Queen Mary 2. Ilość odpadów elektronicznych wzrosła o ponad jedną piątą w ciągu ostatnich pięciu lat w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gadżety elektroniczne, głównie o krótkich cyklach życia i nielicznych opcjach naprawy.

Zaledwie mniej niż jedna piąta złomu jest właściwie zbierana i poddawana recyklingowi, co stwarza poważne zagrożenie dla środowiska i zdrowia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Medale na igrzyskach olimpijskich Tokio 2020 wykonano z elektrośmieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Finklas
Może należy zacząć karać firmy produkujące nienaprawialne sprzęty?
Karać tak, żeby dzieci i wnuki właścicieli tych firm miały ten dług nad głowami.
2 0
odpowiedź