SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media i politycy dyskutują o samopodpaleniu. Dziennikarze podzieleni: to tylko ostatni krok w chorobie

W niedzielę po południu portal Oko.press poinformował o śmierci Piotra S., który podpalił się w proteście przeciw działaniom polityków. W serwisie opublikowano też nekrolog, a w miejscu samospalenia gromadzą się media. - Podjął desperacką decyzję, by ze swego samobójstwa uczynić znak - pisze Piotr Pacewicz, redaktor naczelny Oko.press. Dziennikarze są podzieleni w ocenie wykorzystywania tragicznej śmierci mężczyzny. - W poczuciu skrajnej bezsilności zdecydował się na straszny okrzyk bólu. Nie mamy prawa nie słyszeć - apeluje Tomasz Lis. - To tylko ostatni krok w ciężkiej chorobie - ocenia Igor Sokołowski.

Article

Półtora tygodnia temu w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki podpalił się 54-letni mężczyzna. Krótko przed tym czynem rozrzucił ulotki, w których mocno skrytykował obecny obóz rządzący. Wcześniej Piotr S. przez kilka lat leczył się na depresję. - Ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać, aż wszystko zrobią za was politycy - bo nic nie zrobią! - napisał.

O wydarzeniu informowało wiele mediów i organizacji pozarządowych, zwłaszcza te krytyczne wobec obecnej władzy. Niektórzy uznali je za dramatyczny akt sprzeciwu wobec rządom PiS-u.

Mężczyzna zmarł w szpitalu w niedzielę po południu. O śmierci poinformował portal Oko.press, na stronie głównej opublikowano nekrolog, w którym napisano: „Szary Człowiek, chemik, człowiek Solidarności, zaangażowany w tworzenie społeczeństwa obywatelskiego”. Redaktor naczelny portalu Piotr Pacewicz podziękował rodzinie za nagłośnienie tej sprawy (redakcja rozmawiała z żoną i dziećmi mężczyzny).

- Trudno nam pogodzić się z Jego czynem i z Jego śmiercią. Liczyliśmy na to, że skoro przeżył 10 dni, to już nie umrze. Źle się dzieje w naszej Ojczyźnie, jeśli ludzie o wyostrzonej obywatelskiej wrażliwości tak reagują - napisał Pacewicz. - Samospalenie Piotra S. było apelem, wezwaniem, aby „przeciwstawić się temu, co robi obecna władza”. Dręczyło Go, że w polityce dzieją się tak złe rzeczy, a ludzie nie reagują - dodał.

Po śmierci Piotra S. przed Pałacem Kultury i Nauki zaczęli gromadzić się ludzie, w tym m.in. dziennikarze i politycy. Swoją obecność zapowiedział np. Radek Sikorski. Portal Wyborcza.pl transmitował tę akcję na Facebooku. Komentujący na Twitterze są podzieleni w ocenie tej akcji. Pojawiają się komentarze o wykorzystywaniu tragedii do celów politycznych.

- Człowiek, który dokonał samospalenia, nie żyje. Smutek, szacunek, zaduma. I prośba o pamięć - o nim i o tym dlaczego zrobił to co zrobił - apeluje Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka". - Jutro w Newsweeku portret zmarłego Pana Piotra - człowieka zbyt wrażliwego, by mógł spokojnie żyć patrząc na to co się dzieje w jego kraju. Nikogo nie skrzywdził, ani nie obraził. W poczuciu skrajnej bezsilności zdecydował się na straszny okrzyk bólu. Nie mamy prawa nie słyszeć. Jutro, w moim programie, spróbuję oddać hołd panu Piotrowi. Onet.pl, Newsweek.pl. 15.00 - dodaje.

- Samobójstwo to nie odwaga. Ani dowód na cokolwiek. To tylko rozpaczliwie smutny, ostatni krok w ciężkiej chorobie. Winniśmy ciszę - ocenia dziennikarz Igor Sokołowski. - Chciałbym żeby komentarze po śmierci pana Piotra ograniczyły się do wyrazów współczucia dla jego bliskich. Współczuję i życzę dużo siły - komentuje Marcin Dobski z "Rzeczpospolitej". - Liczyłem, że choć przez chwilę w milczeniu będzie można zastanowić się nad śmiercią tego człowieka. Tymczasem stream na żywo. Boże - dodaje Marcin Makowski, publicysta "Do Rzeczy". - Dużo pytań wokół tego, jak dziennikarze do tej sprawy powinni podejść. Martwi mnie, że mało kto się zastanawia. Ja nie znam odpowiedzi - zastanawia się Jakub Krupa z PAP.

W ostrych słowach reakcję mediów i polityków na śmierć Piotra S. skomentował Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii. - Ależ się cieszą z tej śmierci. Ależ na nią czekali. Ależ o niej marzyli. Znany dziennikarz-celebryta już skrobie legendę wrażliwca, który nie mógł znieść tego, co się dzieje. Ale gdyby przeżył, nie miałoby to takiej mocy. Więc aż podskakuje z podniecenia. Na minutę się nie zatrzymał. Nie pomyślał. Nie pomodlił. Skarbnik partyjny wspólnie z Sorosem już kombinują ile będzie kosztowała szopka, którą zrobią z pogrzebu. (...) Próba uzyskania przesilenia społecznego się nie udała. Spróbują teraz. Nic, nic poza polityką w ich słowach i nekrologach nie ma - napisał w felietonie pt. "Ohyda", opublikowanym na portalu wPolityce.pl.

Felieton Karnowskiego skrytykowali publicyści. -  Rosyjscy hakerzy musieli się włamać na portal wPolityce.pl. Nie wierzę, by Michał Karnowski napisał coś takiego - ocenił Michał Szułdrzyński, wicenaczelny "Rzeczpospolitej". - Dlaczego nie zdjął tego txt z HP swojego portalu? Stoi tam do tej chwili jako jeden z głównych materiałów. Wystarczyłyby 4 kliknięcia... - napisał Bartosz Wieliński z "Gazety Wyborczej". - Nie grajcie tak tą śmiercią. I pamiętajcie, że gdzieś w Polsce ludzie mogą poważnie traktować tezy o nowym stalinizmie i faszyzmie - odpowiedział Jacek Karnowski.

Przypomnijmy, że publicysta Rafał Ziemkiewicz zapowiedział działania prawne wobec Wirtualnej Polski, naTemat i KODuj24.pl za napisanie, że w piątkowym programie Telewizji Republika śmiał się z samopodpalenia w centrum Warszawy. Ziemkiewicz przede wszystkim skrytykował część mediów, które jego zdaniem przyczyniły się do tej tragedii, a obecnie ją wykorzystują.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media i politycy dyskutują o samopodpaleniu. Dziennikarze podzieleni: to tylko ostatni krok w chorobie

50 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Medioznawca
Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. W żadnym wypadku ta sprawa nie powinna być komentowana przez mass media w kontekście doszukiwania się powodów samobójczego aktu.
odpowiedź
User
MAT
Hieny. Wykorzystają wszystko dla swych interesów. WSTYD!!!
odpowiedź
User
Yeti
Niektóre media tylko na to czekały. I to jest przykre. A samobójstwo jak każde inne, po prostu głupie.
odpowiedź