SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media newsowe pozytywnie oceniane za relacjonowanie pandemii koronawirusa

Wśród Amerykanów przeważa pozytywna opinia na temat relacji mediów dotyczących pandemii koronawirusa, choć generalnie media postrzegane są raczej negatywnie. Różnice są widoczne w zależności od poglądów politycznych - wynika z badania Pew Research Center.

Fot. PixabayArticle

59 proc. badanych jest zdania, że media newsowe dostarczają potrzebne im informacje na temat koronawirusa, w porównaniu do niemal 1/4 (24 proc.), która twierdzi, że tak nie jest.

Również więcej respondentów stwierdziło, że przekaz mediów na temat COVID-19 jest w większości rzetelny (49 proc.), wobec 24 proc. będących zdania, że jest on w większości nierzetelny.

Większy odsetek badanych uważa też, że relacje na temat kryzysu w mediach przynoszą korzyści społeczeństwu (48 proc. vs. 36 proc. twierdzących, że samym mediom), a także, że pomagają państwu (46 proc. vs. 34 proc. twierdzących, że szkodzą państwu).

O ile postrzeganie sposobu w jaki media relacjonują wydarzenia związane z pandemią koronawirusa jest wśród ogółu Amerykanów raczej pozytywne, o tyle różni się ono biorąc pod uwagę ich poglądy. Okazuje się, że znacznie mniejszy odsetek Republikanów niż Demokratów uważa, że media wypełniają każdą z czterech opisanych wyżej funkcji.

Przykładowo, tylko 31 proc. Republikanów jest zdania, że relacje mediów dotyczące koronawirusa są rzetelne, podczas gdy wśród Demokratów jest to aż 66 proc.

Jednocześnie ogólne postrzeganie mediów przez Amerykanów jest raczej negatywne. Większy odsetek badanych nie ma zaufania do dziennikarzy (52 proc. vs. 48 proc. mających zaufanie) i uważa, że kierują się oni niskimi standardami etycznymi (56 proc. vs. 43 proc. wskazujących na wysokie standardy etyczne wśród dziennikarzy).


Badanie zostało przeprowadzone przez Pew Research Center w dniach 20-26 kwietnia 2020 r., metodą internetową, na próbie 10 139 dorosłych mieszkańców USA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Media newsowe pozytywnie oceniane za relacjonowanie pandemii koronawirusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl