SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Media społecznościowe mają za dużą kontrolę nad treściami od wydawców. To pogarsza jakość informacji

Większość użytkowników internetu w USA uważa że media społecznościowe w zbyt dużym stopniu kontrolują treści zamieszczane w tych serwisach przez wydawców - wynika z badania Pew Research Center. Dla 55 procent internautów nie ma wątpliwości że ingerencja serwisów social media w dobór zamieszczanych tam materiałów zmniejsza jakość informacji dostępnych dla użytkowników.

fot. PixabayArticle

Badanie firmy analitycznej Pew Research Center zostało przeprowadzone od 8 do 21 lipca br. na próbie 5,1 tys. mieszkańców Stanów Zjednoczonych korzystających z internetu.

W raporcie przypomniano że systematycznie rośnie liczba użytkowników sieci, dla których ważnym źródłem newsów stają się media społecznościowe. W 2019 r. 54 proc. respondentów Pew Research deklarowało, że często lub od czasu do czasu zdobywa informacje publikowane za pośrednictwem social media.

W wypadku Facebooka 73 proc. użytkowników wykorzystuje ten serwis jako źródło newsów, na kolejnych miejscach znalazły się Twitter (71 proc.), Reddit (62 proc.) oraz YouTube (38 proc.).

Choć dla Amerykanów media społecznościowe stanowią coraz istotniejsze źródło informacji, to jednak mają oni istotne zastrzeżenia dotyczące polityki prowadzonej przez te serwisy pod względem udostępniania newsów.

88 proc. badanych zdaje sobie sprawę z tego że platformy takie jak Facebook czy Twitter mają wpływ na to jakie materiały o charakterze informacyjnym są widoczne dla ich użytkowników.

62 proc. respondentów ocenia, że social media mają zbyt dużą kontrolę nad treściami publikowanymi u nich przez wydawców. Tylko 15 proc. internautów uważa, że treści są kontrolowane w niedostateczny sposób.

Według badania kontrola nad treściami od wydawców odbija się negatywnie na jakości informacji dostępnych w mediach społecznościowych. 55 proc. respondentów uważa że ingerencja w to co jest najbardziej widoczne w News feedzie jeśli chodzi o newsy i inne materiały dziennikarskie w efekcie obniża jakość informacji.

Wspomniana ingerencja platform społecznościowych w newsy według większości Amerykanów obejmuje m.in. brak równości w traktowaniu wszystkich mediów. 82 proc. badanych jest zdania że serwisy social media traktują wybranych wydawców w inny sposób niż innych uczestników rynku. Według 88 proc. respondentów faworyzowane są media oferujące bardziej sensacyjne materiały i newsy, według 84 proc. lepiej traktowani są wydawcy posiadający więcej fanów w social mediach, a zdaniem 74 proc. faworyzowani są ci wydawcy którzy publikują treści odpowiadające politycznie konkretnemu serwisowi.

Dołącz do dyskusji: Media społecznościowe mają za dużą kontrolę nad treściami od wydawców. To pogarsza jakość informacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl