SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MediaTory 2019: Łucyan, Sekielscy, Pieniążek, Kaługa, Socha, Figurski, Miśka-Jackowska i Szarejko laureatami

W tegorocznej edycji studenckiego plebiscytu MediaTory nagrodzeni zostali Paweł Pieniążek, Magda Łucyan, Jakub Kaługa, Magdalena Miśka-Jackowska, Robert Socha, Tomasz i Marek Sekielscy, Marta Szarejko i Michał Figurski. Natomiast Beata Michniewicz otrzymała tytuł AuTORytet.

Laureaci MediaTorów 2019, fot. facebook.com/MediaToryArticle

W kategorii NawigaTOR (dla publicystów) nagrodzony został Paweł Pieniążek. Wyróżniono go za relacjonowanie wojny w Syrii („za serię publikacji wnikliwie przedstawiających sytuację kraju uzależnionego od światowych mocarstw” - stwierdzono w uzasadnieniu nominacji).

Pozostali nominowani to Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”, Eliza Olczyk z „Wprost”, Przemysław Wilczyński z „Tygodnika Powszechnego” i Marcin Zaborski z RMF FM.

W kategorii ObserwaTOR, przeznaczonej dla autorów reportaży, laureatem została Magda Łucyan z TVN za cykl wywiadów „Obóz. Rozmowy Magdy Łucyan” z byłymi więźniami obozu KL Auschwitz-Birkenau. - Za wrażliwość, poszukiwanie prawdy i skłanianie następnych pokoleń do refleksji - argumentowano.

Szansę na wyróżnienie mieli też Joanna Gierak-Onoszko za „27 śmierci Toby'ego Obeda”, Małgorzata Rejmer za „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, Antoni Rokicki za „Misję” i Wojciech Tochman za „Pianie kogutów, płacz psów”.

Zwycięzcą w kategorii TORpeda (za szybkość i rzetelność) został Jakub Kaługa z RMF FM. Nagrodzono go za „przedstawienie faktów dotyczących śmierci Pawła Adamowicza, za rzeczowe i wyważone relacje w momencie, gdy w kraju obowiązywała żałoba”.Nominowali byli również Krzysztof Horwat z Tok FM, Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka z „Rzeczpospolitej”, Katarzyna Sobiepanek z UK politics po polsku i Michał Tracz z TVN24.

W kategorii AkumulaTOR, za optymistyczny przekaz, nagrodzono Magdalena Miśkę-Jackowską, prowadzącą „Zagraj to jeszcze raz” w RMF Classic. - Za audycję poświęconą muzyce filmowej, za przypominanie nam filmowych emocji i wartością lekcję, wzbogaconą o kalendarium premier i sesji nagraniowych - uzasadniono.

Szanse na nagrodę mieli również Adam Bogoryja-Zakrzewski (prowadzący w Trójce „Życie nie jest do bani”), Kacper Merk z Eurosportu, Łukasz Orbitowski z TVP Kultura oraz Piotr Sobczyński i Rafał Darżynkiewicz z TVP Sport.

Laureatem w kategorii ReformaTOR (za materiały, które zmieniają rzeczywistość) został Robert Socha z „Superwizjera” TVN za reportaż ,,To było niby samobójstwo. Tajemnica śmierci 19-letniego Jakuba”. - Za śledztwo dowodzące nieprawidłowości w sprawie Jakuba Schimandy i wskazanie innej przyczyny śmierci nastolatka. Za materiał, który przyczynił się do wznowienia śledztwa i odwołania szefa prokuratury - stwierdzono w uzasadnieniu.

Pozostali nominowani to Ludmiła Anannikova i Piotr Żytnicki (za artykuł ,,Nie płacz, bo będzie zwarcie. Dlaczego Ilona popełniła samobójstwo i czy w Amice był mobbing? Ujawniamy nieznane fakty” w „Gazecie Wyborczej”), Magdalena Gałczyńska (za serię tekstów ,,Śledztwo Onetu. Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości, czyli za czynienie dobra nie wsadzamy” w Onecie), Mariusz Gierszewski (za materiał ,,Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dowodów”) oraz Ewa Ornacka (za ujawnienie dowodów przemawiających za niewinnością niesłusznie skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski).

W kategorii DetonaTOR (za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie) wygrali Tomasz i Marek Sekielscy za film dokumentalny ,,Tylko nie mów nikomu”. Uzasadnianie brzmi: „Za ujawniający problem pedofilii w polskim Kościele dokument o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księży. Za materiał który zainicjował szeroką dyskusję nad patologiami wśród duchownych i umożliwił konfrontację ofiar z ich oprawcami”

Nominacje otrzymali też Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik za artykuł ,,Spokój za 40 milionów. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego” w „Gazecie Wyborczej”, Bertold Kittel za reportaż ,,Pancerny Marian i pokoje na godziny” w „Superwizjerze” w TVN, Tomasz Patora i Patryk Szczepaniak za reportaż ,,Chore bydło kupię” w „Superwizjerze” w TVN praz Andrzej Stankiewicz za teksty ,,Jak Polska Fundacja Narodowa wyrzuca miliony dolarów w amerykańskie błoto” w Onecie.

Laureatką w kategoria ProwokaTOR (dla ludzi mediów za decyzje, które dają do myślenia) została Marta Szarejko za książkę „Seksuolożki. Sekrety gabinetów”. - Za rozmowy, które przłamały tabu życia seksualnego kobiet w Polsce. Za stawianie trudnych pytań i poruszanie tematów pomijanych w debacie publicznej - argumentowano.

Nominowani byli również Paweł Kapusta za książkę ,,Agonia”, Iwona Poreda-Łakomska za reportaż „Molestowanie w Teatrze Akademickim” w „Superwizjerze” w TVN, Paweł Reszka za książkę ,,Czarni” i Mariusz Zielke za artykuł „Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę” w Salon24.pl.

W kategorii InicjaTOR nagrodę przyznano Michałowi Figurskiemu za audycję „NieZŁY Pacjent” w Radiu ZET. - Za niesztampowe podejście do tematu edukacji zdrowotnej, za konfrontację doświadczeń gwiazd z opiniami lekarzy oraz promowanie wiedzy o zdrowiu w sposób lekki i z humorem - uzasadniono.

Szanse na statuetkę mieli też Interia, Deutsche Welle i Wirtualna Polska za akcję „Zbrodnia bez kary”, Outriders za cotygodniowy newsletter, „Gazeta Wyborcza” za projekt „Wyborcza na zielono” i Jan Smyk za „Antologię Polskiego Reportażu Radiowego”.

Podczas gali wręczono też Beacie Michniewicz z radiowej Trójki statuetkę AuTORytet, co zapowiedziano już w połowie listopada. W tej kategorii nie wskazano wcześniej nominacji, studenci mogli głosować na wszystkich dziennikarzy.

W tegorocznej edycji MediaTorów do głosowania uprawnionych było ponad 10 tysięcy studentów z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. Organizatorami plebiscytu są Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ, a współorganizatorem Uniwersytet Jagielloński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MediaTory 2019: Łucyan, Sekielscy, Pieniążek, Kaługa, Socha, Figurski, Miśka-Jackowska i Szarejko laureatami

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niestrawn@ gal@
Niestety nie dało się słuchać amatorów prowadzących galę. Studenci jeszcze muszą się sporo podszkolić, żeby być strawialnym w mediach.
odpowiedź
User
Coser
bez urazy, ale pani Łucyan to powinna się jednak podszkolić z warsztatu, bo jej materiały ogląda się ciężko, a te wywiady to już była brazylijska telenowela, która bardziej Powstańców bardziej obrażała, niż pozwalała przywracać o nich pamięć. tej ostatniej zresztą w Polsce nie brakuje
odpowiedź
User
O co kaman?
bez urazy, ale pani Łucyan to powinna się jednak podszkolić z warsztatu, bo jej materiały ogląda się ciężko, a te wywiady to już była brazylijska telenowela, która bardziej Powstańców bardziej obrażała, niż pozwalała przywracać o nich pamięć. tej ostatniej zresztą w Polsce nie brakuje
A skąd się w ogóle wzięła ta Pani, bo dziennikarstwa chyba nie studiowała, wcześniej niczym szczególnym nie zasłynęła (oprócz goszczenia na własnym ślubie dużo bardziej doświadczonych "koleżanek" z anteny), a z marszu trafiła do Faktów TVN?
odpowiedź