SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Merlin Group przy 63 mln zł wpływów miała 28,5 mln zł straty, nie wyklucza kolejnych przejęć

W ub.r. właściciel sklepów internetowych Merlin Group zanotował 63,03 mln zł wpływów ze sprzedaży i 28,52 mln zł straty, wobec 39,12 mln zł wpływów i 10,16 mln zł straty rok wcześniej. - Jesteśmy trzecim co do wielkości internetowym sprzedawcą książek w Polsce. W perspektywie kolejnych lat naszą ambicją jest zdobycie drugiej pozycji na rynku, dlatego nie wykluczamy kolejnych akwizycji, które pomogą nam ten cel osiągnąć - zapowiada zarząd firmy.

Article

Wzrost przychodów sprzedażowych Merlin Group o 61,1 proc. w ub.r. wynika m.in. z przejęcia w drugiej połowie roku za 17,4 mln zł spółki Profit M, do której należą sklepy internetowe Nieprzeczytane.pl, Profit24.pl, Mestro.pl i Smarkacz.pl oraz dwie księgarnie stacjonarne. Ponadto Merlin Group jest właścicielem e-sklepów Merlin.pl, Topmall.ua i CPD.pl.

Jeszcze bardziej zwiększyły się koszty operacyjne firmy - z 49,81 mln zł w 2017 roku do 81,25 mln zł, czyli o 63,1 proc. Wartość sprzedanych towarów i materiałów poszła w górę z 28,72 do 49,14 mln zł, wydatki na usługi obce - z 16,69 do 19,7 mln zł, na wynagrodzenia - z 2,55 do 5,05 mln zł, a koszty amortyzacji - z 1,02 do 4,3 mln zł. Bardzo mocno wzrosły też pozostałe koszty operacyjne - z 583,3 tys. zł do 5,44 mln zł.

W konsekwencji strata operacyjna firmy zwiększyła się z 7,23 do 20,91 mln zł, strata brutto - z 10,14 do 24,76 mln zł, a strata netto - z 10,16 do 28,51 mln zł.

Merlin Group szykuje wspólną platformę do obsługi sklepów, nie wyklucza przejęć

Łukasz Szczepański i Jacek Jabłczyński, członkowie zarządu Merlin Group, w liście do akcjonariuszy zapowiedzieli, że w br. wdrożona zostanie wspólna platforma do obsługi wszystkich sklepów internetowych firmy. - Dzięki temu nie tylko zaoferujemy stale rosnącej grupie klientów naszych sklepów internetowych - w tym: merlin.pl, cdp.pl, nieprzeczytane.pl, profit24.pl, smarkacz.pl i mestro.pl - szereg nowych funkcjonalności, ale przede wszystkim ograniczymy koszty obsługi sprzedaży. Zakładane oszczędności wynikać będą z usprawnienia procesów realizacji zamówień przez unifikację rozproszonych dotychczas procesów zakupu i sprzedaży - zapewnili.

Firma planuje też rozbudowę swojego centrum logistycznego w Ożarowie Mazowieckim. Chce w nim obsługiwać nie tylko swoje e-sklepy, lecz także zewnętrzne podmioty. W ub.r. dystrybuowała już podręczniki szkolne dla spółki zależnej Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. - Co więcej, w pierwszym kwartale 2019 roku spółka rozpoczęła obsługę kolejnych trzech klientów oraz prowadzi szereg zaawansowanych rozmów z kolejnymi partnerami - dodano.

Kierownictwo firmy szacuje, że jest ona obecnie trzecim co do wielkości internetowym sprzedawcą książek w Polsce. - W perspektywie kolejnych lat naszą ambicją jest zdobycie drugiej pozycji na rynku, dlatego nie wykluczamy kolejnych akwizycji, które pomogą nam ten cel osiągnąć - zapowiedzieli członkowie zarządu.

Zagrożony układ spółki zależnej Merlin Group z wierzycielami

Do Merlin Group należy m.in. będąca w upadłości układowej spółka Magus, kontrolująca m.in. znak towarowy Merlin. W październiku ub.r. zawarto układ z jej wierzycielami zakładający redukcję zobowiązań z 50,6 mln zł do 14,7 mln zł przy założeniu, że podmiotom wskazanym przez kredytujący firmę Alior Bank zostaną też przekazane nieruchomości zabezpieczone hipotecznie.

Jednak w grudniu ub.r. sąd, po rozpatrzeniu zażaleń złożonych przez dwóch wierzycieli, odmówił zatwierdzenia układu, uzasadniając, że nie przeprowadzono głosowania z podziałem na grupy wierzycieli. Magus złożyła zażalenie na tę decyzję, zostanie ono rozpatrzone w ciągu najbliższych miesięcy.

- Jednocześnie chcemy podkreślić, że Grupa jest przygotowana na każdą decyzję sądu i nie spowoduje ona destabilizacji sytuacji operacyjnej oraz finansowej, szczególnie w kontekście niedawnej akwizycji czterech sklepów internetowych należących do Profit M - zaznaczyli członkowie zarządu Merlin Group.

46 mln zł obligacji do spłaty

W ciągu roku mocno wzrosły zobowiązania Merlin Group z tytułu obligacji: te krótkoterminowe - z 1,27 do 17,19 mln zł, a długoterminowe - z 10,41 do 29,11 mln zł.

Z kolei zadłużenie kredytowe pozostało na podobnym poziomie: krótkoterminowe zwiększyło się z 827,2 tys. zł do 2,16 mln zł, a długoterminowe zmalało z 15,2 do 13,55 mln zł.

Wskutek straty zanotowanej w ub.r. kapitał własny firmy zmniejszył się z 36,72 do 10,2 mln zł.

Głównym udziałowcem Merlin Group jest fundusz ATP FIZ AN (ma akcje stanowiące 45,78 proc. kapitału). W piątek na koniec sesji giełdowej za akcję spółki płacono 31 groszy, co dawało kapitalizację w wysokości 33,92 mln zł.

W lipcu ub.r. kurs Merlin Group wystrzelił do ponad 1 zł po ogłoszeniu współpracy z Krypto Jam w zakresie przygotowania programu lojalnościowego opartego na technologii blockchain. W lutym br. wycofano się z tego projektu, uzasadniając to m.in. słabą koniunkturą w segmencie kryptowalut.

Dołącz do dyskusji: Merlin Group przy 63 mln zł wpływów miała 28,5 mln zł straty, nie wyklucza kolejnych przejęć

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kwer
Skąd oni biorą kasę na te straty i biznes który nie rokuje?
odpowiedź
User
Ren
Merlin to chyba jakiś wałek do kwadratu. Na straty przez 25 lat to trzeba mieć zdrowie.
odpowiedź