SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Instagram chce chronić młodzież. Wśród nowości limity czasowe i centrum edukacyjne

Koncern Meta, właściciel Instagrama zapowiedział nowe formy ochrony najmłodszych użytkowników tego serwisu. Wśród narzędzi znajdą się między innymi licznik i limit czasu spędzanego przez dzieci w aplikacji, nowy system polecania treści oraz centrum edukacyjne uczące dorosłych, jak młodzi ludzie powinni spędzać bezpiecznie czas w mediach społecznościowych.

Article

Instagram, należący obecnie do koncernu Meta nie ma ostatnio dobrej prasy. Niedawno na platformę spadła fala krytyki po tym, jak sygnalistka Frances Haugen ujawniła, że Facebook i Instagram mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne nastolatków, zagrażając ich bezpieczeństwu.

Nowe narzędzia dla rodziców

Teraz Instagram zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań mających na celu zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników korzystających z platformy.

Według zapowiedzi Instagram będzie bardziej rygorystycznie podchodzić do tego, co poleca nastolatkom w aplikacji, a także uniemożliwi oznaczanie nastolatków przez osoby, których nie obserwują. Będzie też zachęcać ich do zainteresowania się innymi tematami, jeśli przez długi czas skupiają się na jednym zagadnieniu.

Uruchomiona zostanie również zapowiadana już wcześniej funkcja „Take A Break” - na początek w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii, a na początku 2022 r. będzie stopniowo udostępniana na pozostałych rynkach.

Czytaj także: Wersow, Friz i Anna Lewandowska najpopularniejszymi influencerami polskiego Instagrama

Na początku 2022 r. Instagram uruchomi również pierwsze narzędzia dla rodziców i opiekunów, które pomogą im bardziej zaangażować się w życie nastolatków na platformie. Dorośli będą mogli sprawdzić, ile czasu ich podopieczni spędzają na Instagramie i ustalić limity czasowe. Powstanie też nowe centrum edukacyjne dla rodziców i opiekunów.

Wsparcie dla nastolatków

Jak zaznacza Instagram we wpisie na swoim blogu, rodzice i opiekunowie wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci, dlatego w marcu 2022 r. planuje uruchomić pierwsze narzędzia, które pomogą im wspierać nastolatków.

Dorośli będą mogli sprawdzić, ile czasu ich podopieczni spędzają na platformie i ustalić limity czasowe. Instagram udostępni też nastolatkom opcję powiadamiania opiekunów, jeśli kogoś zgłoszą, dając rodzicom możliwość porozmawiania z nimi na ten temat.

Instagram informuje, że pracuje również nad nową sekcją edukacyjną dla rodziców, która będzie zawierać zasoby takie jak samouczki dotyczące produktów i wskazówki eksperckie, aby ułatwić omawianie z nastolatkami kwestii korzystania z mediów społecznościowych.

Platforma uruchamia też zapowiadaną już wcześniej funkcję „Take A Break", której celem jest umożliwienie ludziom podejmowania bardziej świadomych decyzji o tym, jak spędzają swój czas w aplikacji. Gdy użytkownik będzie w aplikacji przez określony czas, algorytm Instagrama zaproponuje mu zrobienie przerwy i zasugeruje, aby ustawił przypomnienia o robieniu częstszych przerw w przyszłości. Aplikacja pokaże również wskazówki poparte opiniami ekspertów, które pomogą nastolatkom oderwać się od ekranu. Według Instagrama wczesne testy tej funkcji pokazują, że spośród młodych użytkowników, którzy włączyli te przypomnienia, ponad 90 proc. pozostawia je włączone na stałe.

Funkcja „Take a break” rozwija istniejące już narzędzia do zarządzania czasem, takie jak limit dzienny, który informuje użytkowników o osiągnięciu maksymalnej ilości czasu, jaki chcą spędzić na Instagramie każdego dnia, oraz oferuje możliwość wyciszenia powiadomień z aplikacji.

Instagram testuje również nowe funkcje umożliwiające dorastającym młodym użytkownikom zarządzanie swoją widocznością na platformie, poprzez umożliwienie zbiorczego usunięcia opublikowanych treści, polubień i komentarzy z przeszłości.

Już na początku br. platforma zaczęła domyślnie przypisywać nastolatkom konta prywatne, gdy rejestrowali się na Instagramie, a także uniemożliwiła dorosłym pisanie wiadomości prywatnych do nastolatków, którzy ich nie śledzą.

Teraz, zgodnie z zapowiedzią wyłączona zostanie też możliwość oznaczania lub wspominania nastolatków przez osoby, które ich nie śledzą, lub umieszczania ich treści w remiksach Rolek. Instagram testuje te zmiany, aby bardziej zminimalizować prawdopodobieństwo, że nastolatkowie będą zaczepiani przez osoby, których nie znają.

Platforma bada również możliwość rozszerzenia dla nastolatków funkcji „Ogranicz bardziej” poza sekcję Eksploruj - dzięki temu kontrowersyjne treści nie pojawią się również np. w wynikach wyszukiwania, Rolkach czy na proponowanych kontach.

Zgodnie z rekomendacją ekspertów, Instagram zacznie również proponować ludziom inne tematy do przeglądania, gdy ci skupią się zbyt długo na jednym zagadnieniu.

Meta podkreśla, że opisywane rozwiązania są jedynie elementem szerszego wysiłku firmy zmierzającego do zagwarantowania bezpieczeństwa i dobrostanu nastolatków na Instagramie. W ramach tych działań firma opracowuje m.in. nowe innowacyjne sposoby na weryfikację wieku użytkowników.  

Czytaj także: Instagram wprowadza nowe zabezpieczenia w celu walki z botami

Dołącz do dyskusji: Instagram chce chronić młodzież. Wśród nowości limity czasowe i centrum edukacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl