SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Meta udostępnia nowy model językowy sztucznej inteligencji

Meta Platforms ogłosiła swój duży model językowy, podstawę dla nowego systemu opartego na sztucznej inteligencji. Model obsługuje 20 języków, zostanie za darmo udostępniony naukowcom i instytucjom non-profit.

Mark Zuckerberg, założyciel i szef Meta Platforms Article

Model o nazwie LLaMA (Large Language Model Meta AI, po polsku: Duży Model Językowy Meta dla Sztucznej Inteligencji) został przetestowany na 20 językach, głównie z alfabetem łacińskimi i cyrylicą. Model będzie dostępny w kilku wariantach (z 7, 13, 33 i 65 mld parametrów).

Meta Platforms podkreśla, że LLaMA wymaga mniej mocy obliczeniowej niż poprzednie modele.

Z LLaMA do celów niekomercyjnych będą mogli korzystać naukowcy, uczelnie, organizacje pozarządowe i instytucje państwowe. Zainteresowani mogą już składać wnioski, każdy będzie rozpatrywany osobno.

- Uważamy, że cała społeczność AI musi razem wypracować wytyczne dotyczące odpowiedzialnej AI ogólnie i odpowiedzialnych dużych modeli językowych w szczególności - podkreślono na blogu Meta Platforms.

Koncern w ub.r. udostępnił środowisku naukowemu duży model językowy OPT-175B, zasila on nową wersję chatbota BlenderBot. Natomiast szybko wycofano usługę Galactica mającą pisać artykuły naukowe i rozwiązywać problemy matematyczne, ponieważ okazało się, że narzędzie generuje nieprawdziwe dane.

W czwartym kwartale ub.r. przychody Meta Platforms zmniejszyły się o 4 proc. do 32,16 mld dolarów, m.in. wskutek spadku wpływów reklamowych w Europie o 1,27 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 10,28 do 4,65 mld dolarów. Pion obejmujący zestawy do wirtualnej rzeczywistości i metawersum zanotował rekordowe 4,3 mld dolarów straty operacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Meta udostępnia nowy model językowy sztucznej inteligencji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leszek
Historia Zuckerberga obrazuje jak pięknie można rozjechać zajumany pomysł.
0 1
odpowiedź