SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Meta zwolniła pracowników za sprzedawanie hakerom danych użytkowników

Koncern Meta Platforms w pilnym trybie pożegnał się z przynajmniej kilkunastoma pracownikami, którzy sprzedawali hakerom poufne dane użytkowników, m.in. służące do logowania na Facebooka i Instagram.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Według ustaleń „The Wall Street Journal” pracownicy i współpracownicy Meta Platforms zwolnieni w efekcie wewnętrznego postępowania zajmowali się cyberbezpieczeństwem. Dane użytkowników pozyskiwali wbrew przepisom, wykorzystując mechanizm Oops (Online Operations).

To narzędzie służące do odzyskiwania lub resetowania danych loginowych użytkowników Facebooka i Instagrama po tym, jak wszystkie inne formy komunikacji z nimi (przez e-mail czy telefon) się nie powiodły. Początkowo miało służyć głównie pracownikom Meta Platforms, ich przyjaciołom i rodzinom. Przy czym wraz z tym jak rozrastał się, zwiększała się jego popularność: w 2017 roku obsłużono tam ok. 22 tys. zapytań, a w 2020 roku - już 50,3 tys.

Z informacji „Wall Street Journal” wynika, że zwolnione osoby miały dostęp do Oops w firmowym intranecie. W postępowaniu wewnętrznym ustalono, że sprzedawały dane użytkowników hakerom m.in. za bitcoiny. W niektórych przypadkach dane loginowe użytkowników były resetowane, a nowe przekazywano tylko hakerom, więc użytkownicy tracili kontrolę nad swoimi profilami.

W efekcie wewnętrznego postępowania Meta Platforms pożegnała się z przynajmniej kilkunastoma osobami, wyciągając wobec nich stosowne konsekwencje dyscyplinarne.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pracowników zajmujących się bezpieczeństwem pozyskiwała dla Meta Platforms zewnętrzna firma Allied Universal. Jej rzecznik przekazał „Wall Street Journal”, że traktuje poważnie wszystkie doniesienia dotyczące naruszenia jej standardów działania.

Meta Platforms nie potwierdziła doniesień dziennika. Rzecznik koncernu podkreślił natomiast, że „osoby sprzedające oszukańcze usługi zawsze mają na celowniku platformy internetowe, w tym nasze, i dostosowują swoje taktyki do sposobów wykrywania, które są powszechnie stosowane w naszej branży. Zaznaczył, że firma „będzie podejmowała odpowiednie działania wobec zaangażowanych w takie machinacje”.

Meta zwolni 11 tys. pracowników

Dwa tygodnie temu Meta Platforms zapowiedziała, że pożegna się z ponad 11 tys. pracownikami. Zwolnienia będą dotyczyć zarówno pionu platform społecznościowych, jak też segmentu Reality Labs obejmującego przejętą kilka lat temu firmę Oculus Rift produkującą gogle do wirtualnej rzeczywistości i rozwijane mocno od ponad roku metawersum.

Na koniec września br. Meta Platforms zatrudniała 87 214 osób, o 28 proc. więcej niż przed rokiem.

W trzecim kwartale br. przychody Meta Platforms zmalały rok do roku o 4 proc. do 27,71 mld dolarów. Stanowiące ich zdecydowaną większość wpływ z reklam na platformach Facebook, Messenger, WhatsApp i Instagram zmniejszyły się z 28,28 do 27,24 mld dolarów (m.in. wskutek spadku średniej ceny emisji reklam o 18 proc.), a pozostałe przychody z tych platform wzrosły ze 176 do 192 mln dolarów.

Na dużym minusie pozostaje pion Relity Labs - jego przychody zmalały z 558 do 285 mln dolarów, a strata operacyjna pogłębiła się z 2,63 do 3,67 mld dolarów, osiągając rekordowo wysoki poziom.

Dołącz do dyskusji: Meta zwolniła pracowników za sprzedawanie hakerom danych użytkowników

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość
I właśnie dlatego ja nie mam konta na tych portalach. Nie ufam im, i jeszcze chcą dużej ilości danych osobowych podczas zakładania konta.
odpowiedź
User
Mlop
Panie hakerku od sprzedawania danych użytkowników jest zarząd a nie pan
odpowiedź
User
M
Przecież Facebook i Meta cały czas sprzedaje dane swoich użytkowników ;)
odpowiedź