SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MFW zatwierdził 2-letnią linię FCL dla Polski w kwocie ok. 30 mln USD

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie elastycznej linii kredytowej (flexible credit line, FCL) w wysokości 19,16 mld SDR (ok. 30 mld USD) na 2 lata, poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Przyznana linia zastąpi dotychczas obowiązującą w kwocie 13,69 mld SDR (ok. 20 mld USD), która wygasała w lipcu 2011 roku.

MFW zatwierdził 2-letnią linię FCL dla Polski w kwocie ok. 30 mln USD

"FCL przyznawany jest jedynie krajom o bardzo stabilnych fundamentach makroekonomicznych i zdrowej, przejrzystej polityce gospodarczej. W przekonaniu MFW, FCL wzmocni zdolność polskich władz do skutecznego działania w przypadku ewentualnego pogorszenia sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych" - czytamy w komunikacie.

Udostępnienie Polsce FCL odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia zewnętrznej stabilizacji gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego państwa, ochrony wartości polskiej waluty oraz wsparcia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych, w szczególności w kontekście zawirowań na światowych rynkach papierów skarbowych, podano także.

"Wydłużenie okresu obowiązywania i zwiększenie kwoty nowego FCL – na skutek nowych możliwości, które są dostępne dzięki niedawnej reformie instrumentów MFW – pozwoli by FCL odgrywał jeszcze ważniejszą rolę w ochronie Polski przed szokami zewnętrznymi przy jednoczesnym kontynuowaniu wsparcia dla strategii makroekonomicznej władz. Gospodarka przyspieszyła w 2010 roku, co było podparte niskimi stopami procentowymi, neutralną polityką fiskalną, polepszającym się popytem zewnętrznym i wzrostem zaufania w obliczu drugiej umowy o linię FCL. Patrząc w przyszłość [MFW], prognozuje trwały i zrównoważony wzrost gospodarczy" - powiedział zastępca szefa MFW John Lipsky, cytowany w komunikacie.

"Teraz, kiedy gospodarka przyspiesza, przyszedł czas na stopniowe zacieśnianie polityki makroekonomicznej. I tak właśnie władze zadziałały, zawierając w budżecie na 2011 rok nowe działania konsolidujące równowarte ok. 1% PKB. Również, jak Państwu wiadomo, w ostatnich dniach Narodowy Bank Polski podniósł stopy procentowe o 25pb (…) Władze są zdecydowane do dalszego prowadzenia polityki gospodarczej zapewniającej stabilność makroekonomiczną" - dodał szef misji MFW w Polsce Jim Morsink.

W podsumowaniu resort zapewnił, że tak jak dotychczas, polskie władze zamierzają traktować FCL jako instrument zapobiegawczy i nie zamierzają dokonywać ciągnięć środków w ramach przyznanego instrumentu.

MFW otworzył pierwszą linię kredytową dla Polski na ponad 20,5 mld USD w maju 2009 r. W ocenie ministra finansów Jacka Rostowskiego, ta decyzja wyraźnie zwiększyła bezpieczeństwo polskiej gospodarki, a wzmocnienie rezerw walutowych wpłynęło przede wszystkim na stabilizację złotego.

Według założeń elastyczna linia kredytowa (flexible credit line) to instrument skierowany do państw znajdujących się w dobrej sytuacji gospodarczej, jednak borykających lub mogących napotkać na przejściowe problemy związane z pozyskaniem finansowania. W przeciwieństwie do standardowych narzędzi wsparcia stosowanych przez MFW zagwarantowanie tych środków nie jest związane z żadnymi dodatkowymi warunkami. Na razie nie są znane koszty utrzymywania nowej linii, za poprzednią Narodowy Bank Polski (NBP) zapłacił ok. 182 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: MFW zatwierdził 2-letnią linię FCL dla Polski w kwocie ok. 30 mln USD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl