SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mike Urbaniak i Maciej Nowak odchodzą z RDC. Za Ewą Wanat odejdą kolejni?

W poniedziałek przebywająca na zwolnieniu lekarskim redaktor naczelna Polskiego Radia RDC Ewa Wanat została dyscyplinarnie zwolniona przez prezes spółki Jolantę Kaczmarek. W ramach protestu ze stacją pożegnali się już Mike Urbaniak i Maciej Nowak.

Ewa Wanat, fot. Michał MutorArticle

Jak informował wczoraj portal Wirtualnemedia.pl, Ewa Wanat została zwolniona dyscyplinarnie przez zarząd RDC. Wanat od kilku miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim, a o decyzji zarządu spółki dowiedziała się z dokumentów przesłanych drogą pocztową. W przesłanym do nas oświadczeniu prezes RDC Jolanta Kaczmarek wyjaśniła, że powodem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę była utrata zaufania do Ewy Wanat, której „działania i wypowiedzi pozostawały w jawnym konflikcie i godziły w dobre imię spółki”.

Chodzi o wpis dziennikarki na Facebooku o treści: „Dlaczego polskie sześciolatki są głupsze od rówieśników z Włoch, Francji i Niemiec? A może tylko państwu Elbanowskim rodzą się takie nierozgarnięte dzieci?”. W opinii zarządu RDC komentarz ten narusza zasady zawartej umowy o pracę oraz obowiązujące w spółce regulacje wewnętrzne i normy etyczne. Wpisem na koniec września miała zająć się rada nadzorcza radia.

- Cytowany powyżej wpis, którego konsekwencją były dalsze komentarze i opinie autorstwa pani Ewy Wanat, z racji pełnienia przez panią Ewą Wanat funkcji redaktor naczelnej, były odbierane jako stanowisko Rozgłośni. W efekcie Radio RDC stało się celem ataków i zarzutów, co wpływało na negatywną ocenę i odbiór Rozgłośni przez opinię publiczną - tłumaczy prezes Jolanta Kaczmarek w stanowisku przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl, kierownictwo rozgłośni nie rozmawiało z pracownikami na temat zmiany na stanowisku redaktora naczelnego. Część zespołu jest zawiedziona zwolnieniem Ewy Wanat, niektórzy - jak Mike Urbaniak i Maciej Nowak - już rozstali się z rozgłośnią.

- Jest mi zwyczajnie przykro, że niszczy się naszą dwuletnią pracę, wielki wysiłek, by zbudować publiczne radio z misją. Ewa Wanat pokazała, że można z niszowej, regionalnej stacji radiowej, o której miało kto słyszał zrobić opiniotwórcze medium, w którym bywają najważniejsze nazwiska ze świata polityki, nauki i kultury. Za to podziękowano jej zwolnieniem z pracy - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Urbaniak. - Nie wiem, kto z radia odejdzie, a kto w nim zostanie. To są indywidualne decyzje moich kolegów i koleżanek. Ja z pewnością odchodzę - dodaje.

Mike Urbaniak w RDC był gospodarzem audycji „Pan od kultury” i „Pan od kultury. Po południu” oraz współprowadził „Świątek piątek. Plan na weekend” z Michałem Trzcińskim i „Homolobby” z Maciejem Nowakiem. Urbaniak pożegnał się ze słuchaczami w poniedziałek przed godz. 23.00 na koniec prowadzonego przez siebie pasma. Tego dnia wyemitowano również powtórkę audycji „Homolobby”, która w tym kształcie już nie wróci na antenę. Z naszych informacji wynika, że Maciej Nowak również nie będzie współpracował ze stacją.

Inny pracownik RDC w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przyznaje, że w redakcji pojawiają się myśli o rezygnacji. Zwraca jednak uwagę, że pracownicy pozostają zdezorientowani. - Bardzo łatwo jest coś powiedzieć i zadeklarować, a to jest przecież trudna i poważna sprawa, bo ludzie mają pracę. Nie należy przywiązywać wielkiej wagi do pierwszych deklaracji - odpowiada na pytanie o kolejne odejścia z RDC. - To zależy od tego, co powiedzą nam Ewa Wanat i prezes spółki. Nie wiemy, jakie jest zdanie Ewy, co ona myśli o radiu, które zrobiła. Dobrze byłoby, gdyby jedna i druga strona spotkała się z nami i o tym porozmawiała - dodaje.

W marcu br. zarząd RDC rozstał się z Elizą Michalik, która prowadziła autorską audycję „Bez pudru”. W sobotnie poranki Michalik komentowała z gośćmi m.in. bieżące wydarzenia w kraju. - Usłyszałam, że jestem osobą o zbyt wyrazistych poglądach i że współpraca z kimś tak wyrazistym okazała się w publicznym radiu nieudanym eksperymentem - tłumaczyła wówczas Michalik. Wówczas część zespołu w proteście chciała odejść z pracy.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od marca do sierpnia 2015 roku udział RDC w warszawski rynku radiowym wyniósł 1,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mike Urbaniak i Maciej Nowak odchodzą z RDC. Za Ewą Wanat odejdą kolejni?

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gossip
I to są dziennikarskie standardy, które właśnie powinny obowiązywać w publicznym radiu. Tam nie powinno być miejsca na chamstwo, zwłaszcza jeśli dotyczy to redaktor naczelnej. Poza tym nie był to pierwszy "wyskok" pani Wanat, która być może jest dobrym organizatorem pracy redakcji, ale jej niewyparzony i chamski język w publicznym radiu jest nie do zaakceptowania. Chcieliście to macie te skumbrie w tomacie.
odpowiedź
User
bójta siem
Jesteśmy świadkami bitwy wyznawców moralności szechterowskiej ze śmierdzącymi chciwością i strachem koniunkturalistami. Obrzydliwe, ale wciąga.
odpowiedź
User
spokojnie
niedługo nowe, Elbanowska na kierownika, Godek na strażnika moralności, już Targalski o to zadba, radio jeszcze będzie polskie, a teraz zanućmy Błożę cuś polskie
odpowiedź