SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury daje dotację „Polityce Narodowej”, bez środków dla „Przekroju’, „Pisma” i Dwutygodnika

Po rozpatrzeniu odwołań minister kultury przyznał 496 tys. dotacji dla ponad 20 tytułów w ramach programu „Czasopisma”. Środki otrzymają m.in. „Polityka Narodowa”, w której publikowano wywiady z neofaszystami. Dofinansowania nie przyznano natomiast m.in. „Przekrojowi’, „Pismu”, „Magazynowi Kontakt”, „Newonce.paper” i Dwutygodnik.com.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu / fot. akpaArticle

Wyniki naboru na dotacje w ramach programu „Czasopisma” na lata 2021-23, którego dysponentem jest minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, zostały podane w lutym br. Dofinansowanie w łącznej kwocie 5,5 mln zł uzyskały 64 tytuły, najwięcej środków otrzymają dwumiesięcznik literacki "TOPOS" (blisko 376,2 tys. zł), kwartalnik "Fronda Lux" (292,5 tys. zł), kwartalnik historyczny "Karta" (337,5 tys. zł).

Teraz rozpatrzono odwołania od wyników naboru. Przyznano w sumie 496 tys. dotacji dla 23 tytułów. Najwięcej w ramach tej transzy dostaną „Układ Sił” i „Kraina Bugu” (po 80 tys. zł), „Beethoven Magazine” (60 tys. zł), „Kultura i Biznes” (50 tys. zł) oraz „Nowy Obywatel” i „Polityka Narodowa” (po 35 tys. zł).

Ten ostatni tytuł jest wydawany przez Narodowy Instytut Społeczny. Ignacy Dudkiewicz, redaktor naczelny „Magazynu Kontakt”, któremu nie przyznano dotacji, zwrócił uwagę, że w „Polityce Narodowej” i jego serwisie internetowym pojawiały się treści o charakterze neofaszystowskim.

- Co prawda na jego stronie zakładka manifest to wciąż „strona w budowie”, jednak wystarczająco wiele mówią inne miejsca witryny. Logotypy portalu Narodowcy.net, Młodzieży Wszechpolskiej, Europejskich Nacjonalizmów. Falanga na okładce jednego z numerów. W zakładce o wydawcy frazy w rodzaju „Uznajemy się za kontynuatorów wielkiego dziedzictwa Narodowej Demokracji i Narodowego Radykalizmu” - zauważył Dudkiewicz.

- Numer pod hasłem „Żydzi, nowe spojrzenie” z twarzą George’a Sorosa na okładce i tekstami w rodzaju „Antysemityzm endecji. Dziedzictwo czy obciążenie?”. Wywiad z Martinem Sellnerem, skrajnym austriackim nacjonalistą, w 2006 roku skazanym za umieszczenie swastyki na synagodze w Baden bei Wien (owszem, odciął się publicznie od neonazizmu, ale pozostał na skrajnie prawicowych pozycjach). Wywiad z Milanem Mazurkiem, pierwszym w historii słowackim parlamentarzystą, który stracił mandat za popełnienie przestępstwa (na tle, a jakże, rasistowskim - w tym wypadku antyromskim), wychwalającym Hitlera w mediach społecznościowych, podającym w wątpliwość Holocaust, porównującym romskie dzieci do zwierząt. Biadanie nad „erozją frankizmu” - wyliczył.

Naczelny „Magazynu Kontakt” zachęcił do wspierania pisma, podziękował też za dotychczasowe wsparcie. - Prenumerujcie. Przekażcie jednorazową darowiznę lub ustawcie stały przelew. Zostańcie naszym patronem, naszą matronką. Odwdzięczymy się kolejnymi tekstami. Zapraszaniem na nasze łamy kolejnych autorów i autorek oraz rozmówców i rozmówczyń z zagranicy w Polsce nieobecnych. Podcastem, z którym startujemy już niebawem! Debatami i wydarzeniami (online i - mamy nadzieję - także na żywo) - zapowiedział.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Dotacji w ramach programu „Czasopisma” nie dostały też m.in. „Przekrój”, „Pismo”, „Kontynenty”, „Newonce.paper”, „Kukbuk Dzieciaki” i „Magazyn Kontakt”.

Dołącz do dyskusji: Minister kultury daje dotację „Polityce Narodowej”, bez środków dla „Przekroju’, „Pisma” i Dwutygodnika

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cała prawda o neofaszyzmie
Najtrudniejsze w byciu neofaszystą jest przyznanie się przed rodzicami, że jest się gejem.
odpowiedź
User
Von Tablet
Jaka kultura, takie dotacje.
odpowiedź
User
O
Okraski najwyższą dostacja. Nawilzali od lat to mają.
odpowiedź