SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Minister kultury: projekt nowej ustawy medialnej za dwa miesiące, reforma mediów na początku 2016 r.

Wicepremier i szef resortu kultury prof. Piotr Gliński zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że projekt ustawy medialnej zostanie złożony w Sejmie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, a nowe przepisy wejdą w życie na początku przyszłego roku. - Jeżeli zostanie to przez społeczeństwo źle odebrane to za cztery lata będzie można nas z tego rozliczyć - tłumaczy Gliński.

Prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Article

Rząd Prawa i Sprawiedliwości kończy prace nad projektem nowej ustawy medialnej, która przekształci media publiczne ze spółek Skarbu Państwa w narodowe instytucje kultury. Do Sejmu projekt trafi w ciągu dwóch miesięcy.

Rząd Beaty Szydło na wtorkowym posiedzeniu powoła posła Krzysztofa Czabańskiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. reformy mediów publicznych. Jak już informowaliśmy, zajmie się on nadzorowaniem reformy w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej (więcej na ten temat).

- Ta sprawa wymaga dyskusji z różnymi środowiskami, ale to nie znaczy, że będziemy dyskutowali miesiącami. Mamy mandat społeczny do przekształceń i pewną koncepcję do zaproponowania. Chcemy przeprowadzić tę reformę w krótkim czasie. Sądzę, że w dwa, góra trzy miesiące powinniśmy wszystko przekształcić. Jeżeli przez społeczeństwo zostanie to źle odebrane to za cztery lata będzie można nas z tego rozliczyć - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Prof. Gliński wyjaśnia, że media publiczne po reformie nie będą podlegać rygorom spółek, zatem skupią się na realizacji dobra publicznego i misji. Minister chce, żeby było więcej pozycji misyjnych oraz zwiększony dostęp organizacji obywatelskich do anten.

- Bardzo spłaszczona została również funkcja edukacyjna telewizji publicznej. To wszystko trzeba zbudować. Na pewno nie będziemy oszczędzali na Teatrze Telewizji, bo chcemy przywrócić jego pozycję jako teatru dla każdego Polaka, dla masowego odbiorcy. Dostęp do kultury wyższej w mediach publicznych powinien być spopularyzowany - podkreśla wicepremier Gliński.

W mediach publicznych będzie znacznie więcej pozycji misyjnych. Trzeba odbudować funkcję edukacyjną telewizji publicznej i przywrócić pozycję Teatru Telewizji jako teatru dla każdego Polaka. Dostęp do kultury wyższej powinien być spopularyzowany - o planowanej reformie mediów publicznych opowiada Wirtualnemedia.pl prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego. PRZECZYTAJ CAŁY WYWIAD.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Minister kultury: projekt nowej ustawy medialnej za dwa miesiące, reforma mediów na początku 2016 r.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MAX
Zwolnić wszystkich nie przychylnych rządowi i partii i płacenie abonamentu w ramach chorego podatku to będzie reforma już czas się pakować
9 10
odpowiedź
User
Yogi
Nie będzie można was rozliczyć niekompetentny tzw. ministrze. Za kilka miesięcy będziemy żyć w kraju dyktatury, a te likwidują demokrację. Co do mandatu społecznego, to nie macie go, bo głosowało na was chyba nawet nie 20% społeczeństwa. Wygraliście, bo pozostali byli leniwi, robili zakupy w centrach handlowych, które same zwiną się z Polski, bo obciążycie je podatkami. Nie róbcie tego, bo więcej ludzi pójdzie za cztery lata do wyborów, nie likwidujcie też gimnazjów, bo wtedy już nikt na was nie zagłosuje. Pamiętajcie, że elektorat radio maryjny wymiera.
8 9
odpowiedź
User
Yogi
Nie kompromituj się człowieku. Teatr dla każdego Polaka, to jasełka albo Doda, gdy wykręci jakiś numer.
8 9
odpowiedź