SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mirosław Mazurowski członkiem zarządu Polska Press

Rada nadzorcza Polska Press wybrała Mirosława Mazurowskiego na członka zarządu spółki. Będzie ją pełnił od 15 kwietnia – dowiedziały się Wirtualnemedia.pl.

Mirosław Mazurowski (fot. materiały prasowe) Mirosław Mazurowski (fot. materiały prasowe)

Rada nadzorcza Polska Press, w wyniku postępowania kwalifikacyjnego, podjęła uchwałę o powołaniu Mirosława Mazurowskiego w skład zarządu spółki Polska Press Sp. z o.o. na funkcję członka zarządu z dniem 15 kwietnia br. - poinformowało nas biuro prasowe spółki.

W marcu rada nadzorcza wydawnictwa Polska Press (należącego do Orlenu) do zarządu spółki powołała Zenona Nowaka na stanowisko prezesa oraz Elżbietę Żuraw.

Mirosław Mazurowski to manager z wieloletnim doświadczeniem w branży produkcyjnej, eventowej oraz poligraficznej. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej na kierunku mechanika i budowa maszyn, a także Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył studia podyplomowe na kierunku organizacja i techniki handlu zagranicznego oraz marketingu.

W latach 2021-2024 pełnił funkcję dyrektora zakładu produkcyjnego w firmie Armatura Kraków SA. W przeszłości był również dyrektorem Biura Marketingu i Imprez Masowych w Arena Gdańsk Operator Sp. z o.o., gdzie nadzorował m.in. przygotowania do Finału Ligi Europy UEFA 2020.

Doświadczenie managerskie zdobywał również w Polmos Bielsko-Biała SA, gdzie jako prezes zarządu i dyrektor zarządzający odpowiadał za rozbudowę zakładu produkcyjnego i organizację zespołu handlowego. W latach 2002-2014 pracował w Polska Press na stanowisku dyrektora zarządzającego Drukarnią Prasową w Zielonej Górze oraz w Gdańsku. Dawniej związany również ze spółkami Ruch SA, Stocznia Gdańska SA i Stocznia Północna SA.

Polska Press bez naczelnego, rekrutuje na kierowników tytułów

Wciąż natomiast nie wiadomo, kto zostanie redaktorem naczelnym wszystkich tytułów wydawnictwa. „Do czasu wyboru osób na poszczególne stanowiska nie jesteśmy w stanie udzielić Panu odpowiedzi na temat jakichkolwiek nazwisk” - przekazało nam biuro prasowe spółki.

Polska Press Grupa w środę poinformowała natomiast o rozpoczęciu otwartych rekrutacji na stanowiska redaktorów naczelnych portali i gazet należących do spółki.

W pierwszym etapie poszukiwani są redaktorzy naczelni portali internetowych i tytułów prasowych „Gazeta Wrocławska”, „Gazeta Lubuska”, „Dziennik Bałtycki”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Głos Szczeciński”, „Głos Koszaliński”, „Gazeta Pomorska”, „Express Bydgoski”, „Nowości Dziennik Toruński”, „Głos Wielkopolski” oraz „Nowiny”.

Spółka zaznacza, że „w związku z dążeniem do utrzymania najwyższej jakości treści oraz dynamicznego rozwoju portali oraz tytułów prasowych należących do spółki Zarząd Polska Press Grupy podjął decyzję o rozpoczęciu procesów rekrutacyjnych na stanowiska redaktorów naczelnych. Kandydaci zainteresowani wzięciem udziału w rekrutacjach powinni mieć bogate doświadczenie zawodowe w branży dziennikarskiej, a także wykazać się umiejętnościami przywódczymi oraz kreatywnością w kierowaniu redakcjami. Miejscem pracy wybranych redaktorów naczelnych będą redakcje w Makroregionach Pomorze, Zachód, Wielkopolska, Kujawsko-Pomorskie oraz w Rzeszowie”.

„Rozpoczynamy proces poszukiwania redaktorów naczelnych w Polska Press, którzy nie tylko będą kształtować nasze media, ale również będą odzwierciedlać wartości, na których opiera się nasza firma, czyli rzetelność, różnorodność i zaangażowanie społeczne. Chcemy, by nasze media były znowu ważnymi graczami na regionalnych i lokalnych rynkach” – mówi cytowany w komunikacie Zenon Nowak, prezes Zarządu Polska Press Grupy.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w rekrutacjach mogą przesyłać odpowiednie dokumenty za pośrednictwem strony Polskapress.pl/kariera/oferty-pracy. Wymagane jest doświadczenie w pracy dziennikarskiej oraz zarządzaniu redakcjami.

Nowy zarząd Polska Press odwołuje naczelnych

23 lutego rada nadzorcza Polska Press odwołała ze skutkiem natychmiastowym wszystkich członków zarządu spółki. Zdymisjonowani zostali prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta. Rada do zarządu wydawnictwa powołała Zenona Nowaka (na stanowisko prezesa) oraz Elżbietę Żuraw. Oboje są związani z firmą od kilkunastu lat.

Czytaj też: Agora nie chce kupić Polska Press

Nowe władze rozpoczęły wymianę naczelnych tytułów. Wojciech Pokora przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego dziennika „Kurier Lubelski” i rozstał się ze spółką. Pełniącym obowiązki redaktora naczelnego został Marek Podgajny, wydawca print. Ponadto zdymisjonowani zostali redaktorzy naczelni „Dziennika Zachodniego”, „Dziennika Bałtyckiego” oraz „Głosu Pomorza”.

Z wydawcą pożegnali się redaktor naczelny portalu i.pl Piotr Kotomski oraz Marcin Habel - naczelny „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości - Dziennika Toruńskiego”. Z „Głosu Wielkopolskiego” odwołano Annę Raczyńską, zwolniono także naczelnego rzeszowskich „Nowin” Arkadiusza Rogowskiego. Odwołany został także Adam Jakuć, szef dzienników "Gazeta Współczesna" oraz „Kurier Poranny”. 

Polska Press od ponad trzech lat należy do Orlenu

Orlen podał pod koniec lutego br., że otrzymał dwie wstępne oferty podmiotów zainteresowanych kupnem Polska Press, ale nie są to oferty wiążące.  - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził Witold Literacki, p.o. prezesa Orlenu. Według nieoficjalnych ustaleń jedną z tym ofert złożyła Grupa ZPR Media, wydająca m.in. „Super Express”.

Koncern energetyczny przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej). Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Mirosław Mazurowski członkiem zarządu Polska Press

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gucio
Czyli w Katowicach naczelnym DZ zostanie pupil Nowaka czyli Twaróg, skoro nie ma konkursu…
3 1
odpowiedź
User
Greg
Teraz z jakiej partii?
2 0
odpowiedź
User
Max
Mazurowski jest OK
1 0
odpowiedź