SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej krytyczne opinie o polskim rynku pracy

Opinie o rynku pracy w Polsce są mniej krytyczne niż pół roku temu. Nadal jednak przeważają oceny negatywne.

Wynika z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Według CBOS, od września ub.r. znacznie zmalał odsetek Polaków skrajnie negatywnie oceniających sytuację na rynku pracy, a z perspektywy pięcioletnich badań wyraźnie widać powolną, ale systematyczną poprawę opinii w tej kwestii.

Na początku marca 15 proc. respondentów określało tę sytuację jako bardzo złą (to o 9 punktów proc. mniej niż we wrześniu ub.r.). Prawie co drugi (46 proc.) ankietowany uważa, że jest ona zła. Przybyło osób, które są zdania, że sytuacja na rynku pracy jest przeciętna. Twierdzi tak 23 proc. badanych (wzrost o 5 punktów). 11 proc. respondentów oceniło ją pozytywnie - to 5 punktów proc. więcej niż przed 6 miesiącami. Połowa ankietowanych nie oczekuje na krajowym rynku pracy żadnych zmian w najbliższym roku. Zahamowanie bezrobocia przewiduje 27 proc. badanych (wzrost o 3 punkty). Pogorszenia sytuacji na rynku pracy spodziewa się 12 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty).

Tylko 4 proc. badanych (wzrost o 3 punkty) twierdzi, że w ich miejscu zamieszkania bez problemów można znaleźć odpowiednią pracę. Jednak 41 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty) uważa, że w miejscu zamieszkania można zdobyć "jakieś" zatrudnienie.

Zdecydowana większość pracujących respondentów (68 proc.) nie przewiduje utraty zatrudnienia. Straty pracy obawia się natomiast 27 proc. badanych (spadek o 6 punktów).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowało Centrum Badania Opinii Społecznej w dniach 2-5 marca 2007 r. na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mniej krytyczne opinie o polskim rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl