SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocna kampania w Szwajcarii. Dławiący się Putin

Szwajcarska organizacja pozarządowa myclimate zainicjowała kampanię "Putin your vote", będącą de facto apelem do władz o zerwanie wszelkich związków ekonomicznych z putinowską Rosją.

Article

Już 18 czerwca 2023 r. szwajcarscy wyborcy podejmą przełomową dla kraju decyzję na temat przyjęcia lub odrzucenia ustawy klimatycznej. Głosowanie na "tak" ma na celu między innymi promowanie innowacyjnych, odnawialnych źródeł  energii elektrycznej i odejście od paliw kopalnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel.

W tej chwili Szwajcaria uzależniona jest od dostarczania energii z krajów niedemokratycznych na czele z Rosją i Arabią Saudyjską.  Wydatki Szwajcarów na paliwa kopalne to 8 miliardów funtów szwajcarskich rocznie.

Organizacja myclimate wylicza, że szwajcarskie pieniądze wciąż płyną do takich krajów jak Libia, Algieria, Nigeria, Arabia Saudyjska czy Rosja. A to znaczy, że pośrednio wojna w Ukrainie po stronie rosyjskiej finansowana jest pieniędzmi z tego zamożnego europejskiego kraju.

Dławiący się Putin w animacji Szwajcarów

Organizacja myclimate chce, by w referendum Szwajcarzy opowiedzieli się za odejściem od paliw kopalnych na rzecz krajowej energii ze źródeł odnawialnych - decyzja może zapaść  już 18 czerwca.  Organizacja do głosowania zachęca specjalną instalacją interaktywną. W jej centrum jest wizerunek dyktatora Władimira Putina.

Głosy na ustawę klimatyczną można wrzucać wprost… do miejsca, w którym namalowano gardło przywódcy Rosji.  Na multimedialnej instalacji widoczne jest dławienie się dyktatora każdą wrzucaną na "tak" kartą z głosem. Z każdym "kęsem" demokracji, czyli oddawanym głosem, robi mu się niedobrze, ma trudności z oddychaniem, a jego głowa czerwienieje. Cała animacja została wykonana przy przy użyciu sztucznej inteligencji.

Instalacja z urną wyborczą była udostępniona w Zurychu (6 i 7 czerwca), na dworcu kolejowym w Bernie (8 i 9 czerwca) i dworcu kolejowym w Genewie (11 i 12 czerwca).

"Spraw, by dochody Putina w petrodolarach wyschły" – zachęca hasło akcji.

– Szwajcaria płaci Rosji i innym autokratycznym reżimom kilka milionów franków szwajcarskich dziennie za ropę i gaz ziemny. W ten sposób de facto współfinansujemy wojnę w Ukrainie. Głosując na „TAK" dla ustawy klimatycznej, płatności dla zagranicznych despotów będą stopniowo zmniejszane, a pieniądze będą inwestowane w odnawialne źródła energii – brzmi opis filmu na YouTube.

Aktywację przygotowała agencja Jung von Matt.

Dołącz do dyskusji: Mocna kampania w Szwajcarii. Dławiący się Putin

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Odeon
"8 miliardów funtów szwajcarskich" - co za bezmózg to pisał....
odpowiedź