SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mozilla walczy z dodatkami spowalniającymi Firefoksa

Mozilla zobowiązała się do poprawienia szybkości ładowania przeglądarki Firefox poprzez kontrolę dodatków.

Mozilla walczy z dodatkami spowalniającymi Firefoksa

Mozilla podaje, że każdy zainstalowany przez użytkownika dodatek do Firefoksa powoduje, że uruchomienie przeglądarki zajmuje o 10 proc. więcej czasu. To oznacza, że przy 10 dodatkach czas startowy aplikacji wydłuża się dwukrotnie.

Aby zaradzić problemowi Mozilla podjęła kilka inicjatyw mających zmniejszyć negatywny wpływ dodatków na działanie Firefoksa.

Po pierwsze, co tydzień przeprowadzane będą zautomatyzowane testy wydajności 100 najpopularniejszych dodatków, a wyniki publikowane będą na specjalnej stronie, na której można już zapoznać się z efektem pierwszej analizy. Na czarną listę trafiło 10 dodatków najbardziej spowalniających działanie Firefoksa.

Wkrótce automatycznie mają być skanowane wszystkie nowe wersje zgłaszanych dodatków, a w najbliższych miesiącach testy mają być rozszerzone o inne wskaźniki, m.in. czas ładowania stron internetowych.

Po drugie, w ciągu najbliższych dwóch tygodni Mozilla zacznie w swojej galerii dodatków wyświetlać ostrzeżenia przy tych, które spowalniają czas startowy Firefoksa o co najmniej 25 proc. Od następnego wydania przeglądarki takie ostrzeżenia będą się pojawiać również w menedżerze dodatków.

Po trzecie, Mozilla zaktualizowała stronę Performance Best Practices, na której podpowiada deweloperom co zrobić, aby ich dodatki działały bez istotnego wpływu na szybkość Firefoksa. Mozilla zaczęła także bezpośrednio zwracać się do twórców spowalniających uruchamianie się przeglądarki dodatków, aby poprawili swoje programy.

Po czwarte, w nadchodzących miesiącach deweloperom przekazane zostaną wyspecjalizowane narzędzia, dzięki którym będą mogli poprawić osiągi swoich dodatków.

Wreszcie po piąte, Mozilla zapowiedziała, że od następnego wydania przeglądarki dodatki zewnętrznych dostawców nie będą mogły - jak to często ma miejsce obecnie - instalować się automatycznie. Najpierw użytkownik sam będzie musiał wyrazić na to zgodę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mozilla walczy z dodatkami spowalniającymi Firefoksa

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomik
Chrome dla mnie jest i będzie najszybszą i najwygodniejszą przeglądarką także jeśli chodzi o szybki podgląd pobranych plików. Kto nie używa Chrome'a naprawdę niech żałuje...
odpowiedź