SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP może zrezygnować z dywidendy z PKO BP, co pozwoliłoby przejąć BZ WBK

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) może zrezygnować z dywidendy z PKO Banku Polskiego, aby umożliwić spółce przejęcie Banku Zachodniego WBK od Allied Irish Bans (AIB), napisał "Dziennik Gazeta Prawna" w czwartek, powołując się na nieoficjalne informacje.

Według "DGP", zysk za 2009 rok wysokości 2,8 mld zł, wypracowany przez największy polski bank (51% należy do Skarbu Państwa) pozostanie w spółce, a 6-8 mld zł ma pochodzić z kapitału własnego PKO BP lub emisji akcji. Środki te mają posłużyć zakupowi BZ WBK, którego właścicielami jest AIB (posiada 70,4%).

MSP i PKO BP nie komentują tych informacji, ale rzecznik resortu Maciej Wewiór przyznał, że nie bez znaczenia dla Polski jest to, kto przejmie BZ WBK od Irlandczyków.

Dodatkowo rząd może zablokować transakcję, jeśli nie spodoba mu się nowy właściciel, dlatego też daje sygnał, z kim AIB powinna się układać. A Irlandczycy mają mało czasu, bo do końca roku muszą zamknąć transakcję, aby móc zwiększyć kapitały i mieć współczynnik wypłacalności na wymaganym poziomie.

Rzecznik prasowy PKO BP Elżbieta Anders przypomniała w rozmowie z "DGP", że uzależnienie wypłaty dywidendy od określonego zdarzenia rynkowego miało już miejsce cztery lata temu, gdy MSP zrezygnował z wypłaty 1,9 mld zł dywidendy z PKN Orlen, aby spółka mogła przejąć litewską rafinerię w Możejkach.

Gdyby doszło do przejęcia BZ WBK przez PKO BP, nowy bank miałby prawie 10 milionów klientów i byłby większy od węgierskiego OTP.

Bank PKO BP miał 719,99 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2010 roku wobec 540,68 mln zł zysku rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: MSP może zrezygnować z dywidendy z PKO BP, co pozwoliłoby przejąć BZ WBK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl