SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MSP nie będzie preferować KGHM w ofercie Taurona

Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie preferować KGHM w zapisach na kupno akcji Taurona, wynika z komunikatu resortu skarbu. Ponadto chce aby firma jak najszybciej weszła do WIG20.

"(…) KGHM będzie traktowany jak każdy inny inwestor instytucjonalny. Nie ma przewidzianej dla spółki specjalnej puli akcji, ani też innych zasad przydziału, niż w przypadku pozostałych inwestorów instytucjonalnych" - czytamy w komunikacie MSP.

Skarb Państwa - w zgodzie z zapisami prospektu - nie zamierza podczas przydziału akcji traktować popytu zgłoszonego przez KGHM w sposób uprzywilejowany w stosunku do innych inwestorów instytucjonalnych. "Przydział akcji w ramach IPO inwestorom instytucjonalnym będzie odbywał się zgodnie z przyjętymi na międzynarodowych rynkach finansowych zasadami, przy uwzględnianiu typowych w tego typu transakcjach parametrów, tj. czasu złożenia zlecenia, wielkości zlecenia i zaoferowanej ceny" - czytamy dalej.

W ubiegłym tygodniu rada nadzorcza KGHM Polska Miedź wyraziła zgodę na zakup do 1.583.830.044 akcji spółki Tauron Polska Energia, a deklaracja nabycia została złożona przez spółkę w procesie budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych w ramach publicznej oferty sprzedaży akcji Tauron.

Cena maksymalna w ofercie 7,39 mld akcji istniejących spółki Tauron Polska Energia została ustalona na 0,70 zł. Oznacza to, że oferta, obejmująca ok. 52% akcji spółki, będzie miała wartość do 5,17 mld zł.

W komunikacie MSP podkreśliło, że chciałoby, aby spółka tak ważna dla polskiej gospodarki jaką jest Tauron, jak najszybciej stała się częścią indeksu WIG20, w którego skład wchodzą spółki o największej kapitalizacji i płynności. "Ponadto intencją MSP jest, aby inwestorzy instytucjonalni - fundusze międzynarodowe i krajowe - miały swoją, reprezentację w radzie nadzorczej Taurona i współdecydowały wraz z Skarbem Państwa o głównych kierunkach rozwoju spółki" - głosi tez komunikat.

Akcje spółki Tauron wejdą do indeksów WIG, WIG-PL oraz WIG-energia od 5 lipca, natomiast do indeksu WIG20 także od tego dnia, o ile wartość akcji w wolnym obrocie w dniu ich pierwszego notowania stanowić będzie co najmniej 5% wartości kapitalizacji portfela indeksu WIG20 w tym dniu.

Dołącz do dyskusji: MSP nie będzie preferować KGHM w ofercie Taurona

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl