SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Murapol chce pozyskać z giełdy ponad 45 mln zł

Firma deweloperska Murapol planuje wstępnie przeprowadzenie oferty publicznej na początku lipca i pozyskanie ponad 45 mln zł na realizację projektów deweloperskich, podała spółka w komunikacie.

<!-- 0.5092s -->

"KNF zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Murapol, której przychody w 2011r. przekroczyły 100 mln zł. Murapol chce pozyskać z emisji akcji ponad 45 mln zł, które zostaną przeznaczone na pozyskanie nowych projektów deweloperskich oraz realizację już posiadanych. Oferta zgodnie ze wstępnym harmonogramem ma ruszyć na początku lipca br." - głosi komunikat.

Spółka podała, że w ciągu ostatnich trzech lat podwoiła przychody ze sprzedaży i od dewelopera kojarzonego z działalnością na południu Polski przeistoczyła się w firmę o zasięgu ogólnopolskim, realizując projekty w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice czy Gdańsk. W tym roku spółka uruchomiła już kolejne inwestycje w Krakowie, Wieliczce, Wrocławiu i Bielsku-Białej. W przygotowaniu znajduje się kilkanaście kolejnych projektów, również w nowych dla spółki miastach.

"Właśnie sfinansowaniu tego celu - wejścia na rynki, na których do tej pory spółka nie była obecna - ma służyć w dużej mierze planowana emisja akcji. Murapol planuje pozyskać na ten cel 30 mln zł. Z kolei 15,4 mln zł spółka chce przeznaczyć na realizację posiadanych już projektów" - czytamy dalej.

"Dzięki bardzo elastycznemu podejściu do realizowanych projektów i konserwatywnej ocenie popytu na nowe mieszkania na nowych rynkach udało nam się w tym roku sprzedać już blisko 300 lokali, co przy skali naszej działalności jest wynikiem wybitnym. To, co odróżnia nas od typowego dewelopera, to dywersyfikacja geograficzna prowadzonych projektów, również w obrębie jednej aglomeracji oraz podążanie za popytem, gdzie pomocne jest etapowanie poszczególnych inwestycji" - powiedział wiceprezes zarządu Murapol Michał Sapota, cytowany w komunikacie.

Wcześniej spółka uplasowała na rynku Catalyst obligacje o łącznej wartości nominalnej 25 mln zł. Była to już trzecia emisja obligacji spółki na rynku publicznym. Strategia Murapolu zakłada dalszy dynamiczny rozwój przede wszystkim w segmencie mieszkań w zabudowie wielorodzinnej, niskiej i średniej wysokości, co - zdaniem zarządu spółki - ma zapewnić Murapol pozycję lidera segmentu mieszkaniowego.

"Dzięki konsekwentnej realizacji strategii, chcemy w ciągu najbliższych lat stać się jednym z wiodących deweloperów w skali kraju, zaś wejście na GPW jest ważnym elementem realizacji tej strategii" - powiedział Sapota.

Murapol wiąże nadzieje z rozwojem nowego modelu realizowania projektów deweloperskich w formule Programów Partnerskich.

"Strategia ta zakłada pozyskiwanie gruntów poprzez zapraszanie ich właścicieli do spółek celowych i obejmowanie w nich udziałów w zamian za wniesioną przez nich aportem nieruchomość. Atrakcyjność dla posiadaczy gruntów polega na możliwości osiągnięcia wyższego zwrotu z posiadanego majątku dzięki sprzedaży projektu deweloperskiego w stosunku do zysku, uzyskanego ze sprzedaży niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Natomiast Murapol ma możliwość zrealizowania zysku z projektu przy niższych nakładach początkowych, co w efekcie powoduje znacznie wyższą stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału początkowego" - podano również.

W 2011 roku przychody wyniosły 108,4 mln zł. Rok 2011 Murapol zamknął na poziomie 26,4 mln zł zysku netto, uzyskując dynamikę rok do roku powyżej 25%, zaznaczono w informacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Murapol chce pozyskać z giełdy ponad 45 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl