SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma nadawać więcej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Od września na MUX-6 pojawi się TVP ABC

Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił decyzję rezerwacyjną MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z wnioskiem Telewizji Polskiej, w ramach szóstego multipleksu możliwe będzie nadawanie dziewięciu kanałów telewizyjnych, a nie jak dotychczas ośmiu.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Od 1 lutego br. dotychczasowy multipleks eksperymentalny Telewizji Polskiej działa jako regularny MUX-6. Zmianie towarzyszyło zwiększenie zasięgu multipleksu z 90 do 96 proc. populacji kraju. Urząd Komunikacji Elektronicznej stosowną decyzję rezerwacyjną wydał jesienią.

Zgodnie z jej ówczesnym brzmieniem w multipleksie mogło być „umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 8 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności”.

Zmiana bez pogorszenia jakości kanałów

Na początku roku w skład MUX-6 wchodziły: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Kultura, Alfa TVP, TVP World i Belsat, czyli 9 stacji. UKE poinformował, że analizuje sprawę.

W marcu nadawca publiczny zdecydował się zrezygnować z emisji naziemnej anglojęzycznego kanału TVP World. Stacja jest obecnie dostępna jedynie jako wirtualna za pośrednictwem HbbTV. Telewizja Polska wystąpiła też o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów.

- Zgodnie z przepisami Prawa Telekomunikacyjnego (ust.2; art. 114.a) jednym z istotnych warunków przyznania prawa do użytkowania częstotliwości jest ocena efektywności jej wykorzystania. 31 stycznia 2023 Telewizja Polska S.A. podpisała z operatorem technicznym umowę na świadczenie usługi nadawczej z wykorzystaniem trybów modulacji, dzięki którym multipleks szósty zwiększa swoją przepływność do 40,18 Mbps, co z kolei umożliwia emisję 9 programów jakości HD (z zachowaniem takich samych parametrów jakościowych jak w przypadku nadawania 8 programów ze standardową przepływnością 36 Mbps) – wyjaśniało wówczas Centrum Informacji TVP.

TVP ABC w MUX-6

Prezes UKE Jacek Oko rozstrzygnął wniosek o konsultacjach z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Zmieniam w części Rezerwację poprzez nadanie: 1) pkt. 7 sentencji Rezerwacji następującego brzmienia: „7. W multipleksie szóstym (zwanym dalej „MUX6”) może być umieszczonych jednocześnie nie więcej niż 9 programów telewizyjnych, określonych w karcie powinności Spółki, o której mowa w art. 21a urtv. Programy, o których mowa powyżej, nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX8 w okresie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozpowszechniania tych programów w MUX6” - czytamy w decyzji Urzędu.

Decyzję wydano już 30 maja, ale dopiero teraz została opublikowana przez UKE. Telewizja Polska na razie nie zdradza czy zmiana decyzji rezerwacyjnej oznacza rychły powrót TVP World do MUX-6.

Na początku września br. MUX-1 opuści kanał TVP ABC. Nadawca publiczny rezygnuje bowiem z miejsca na tym multipleksie.

Jak wynika z naszych informacji dziecięca stacja ma trafić we wrześniu do MUX-6, ponieważ do tego czasu MUX-3 nie zmieni standardu na DVB-T2/HEVC, który pozwala na emisję większej liczby kanałów i poprawę ich jakości.

Trzeci multipleks musi zmienić standard do końca roku. Wówczas TVP World może powrócić do naziemnej telewizji cyfrowej. 

Dołącz do dyskusji: TVP ma nadawać więcej kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Od września na MUX-6 pojawi się TVP ABC

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nickt44
lepiej żeby dali kanał w 4k uhd /tvp sport 2a nie mataczyli
odpowiedź
User
Kalia
I tak jest wszędzie za dużo nachalnej i prymitywnej propagandy w TVPis.
odpowiedź
User
Janek
Żadnych stacji i programów TVP nie ogladam. To zaprzeczenie publicznej telewizji, jest tylko nachalna, partyjna propaganda.
odpowiedź