SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Muzeum Polin ruszyło z podcastem „Tu Muranów". Za projekt odpowiada Bartosz Panek

Od poniedziałku 27 lipca Muzeum Polin zaprasza do słuchania podcastu „Tu Muranów". Cykl tworzy dziennikarz i reportażysta Bartosz Panek.

W sześcioodcinkowym podcaście "Tu Muranów" o tej części Warszawy opowiadają świadkowie historii, współcześni mieszkańcy oraz osoby związane z warszawskim osiedlem. Wśród nich Halina Birenbaum – ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka, Krystyna Budnicka, pedagożka i świadek dramatu warszawskiego getta,  pisarz i publicysta Józef Hen czy Marian Marzyński – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych.

Z dźwiękowej opowieści będzie można dowiedzieć się, jakimi dźwiękami tętniła przedwojenna Dzielnicy Północna, którędy udało się wyprowadzić z getta małego Mariana Kusznera oraz jak zmieniał się świat obserwowany przez dekady z okna zakładu tapicerskiego, który Franciszek Mielczarski prowadzi przy ulicy Zamenhofa.

Nowy podcast "Tu Muranów"

W pierwszym odcinku podcastu "Tu Muranów" o przedwojennych Nalewkach opowiadają: Halina Birenbaum - ocalona z Holokaustu polsko-izraelska pisarka i poetka,  Krystyna Budnicka - pedagożka i świadek dramatu warszawskiego getta oraz pisarz i publicysta Józef Hen.

Autorem podcastu "Tu Muranów" jest Bartosz Panek, uznany autor reportaży i dziennikarz radiowy.

– Tych rozmów i opowieści miało być więcej. I byłoby tak, gdyby nie pandemia. Cieszę się szczególnie że spotkań z mieszkańcami przedwojennego Muranowa. To, czego nie widać już w tkance miasta, zachowało się we wspomnieniach. Wzruszenie miesza się z nostalgią, a historie rzeczy związanych

z domowym życiem Dzielnicy Północnej pozwalają na chwilę ożywić tamtą przestrzeń, wypełnioną gwarem, okrzykami handlarzy, dzwonkami rowerów, turkotem wózków i dziecięcym śmiechem. – mówi Bartosz Panek.

Nowe odcinki podcastu będą publikowane w  poniedziałki – od 27 lipca do 31 sierpnia – na polin.pl, , portalu tokfm.pl, kanale Muzeum POLIN na YouTube i Spotify oraz innych aplikacjach podcastowych.

Podcast powstał w ramach wystawy czasowej „Tu Muranów”, którą można zobaczyć w Muzeum Polin do 22 marca. Wystawa czasowa „Tu Muranów” ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach.

Dołącz do dyskusji: Muzeum Polin ruszyło z podcastem „Tu Muranów". Za projekt odpowiada Bartosz Panek

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aaaaa
ciekawy projekt
odpowiedź