SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Na „Wiadomości" skarżą się NGO-sy, Nowoczesna i RPO, a na „Fakty” i TVN24 - Ziobro, Pawłowicz i Binienda

Od października do połowy grudnia 2016 r. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły 72 skargi na „Wiadomości” TVP. Z kolei na TVN i TVN 24 tylko 3 - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. KRRiT otrzymała także ponad 10 tys. petycji „o odebranie koncesji TVN i TVN 24”.

Michał Adamczyk w wydaniu „Wiadomości” z 17 grudnia 2016 r.Article

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl najwięcej skarg złożono na „Wiadomości” po emisji programów, w których poruszany był temat organizacji pozarządowych (wydania z 24, 25, 26, 29, 30 i 31 października 2016 roku). Najważniejsze polskie ngosy m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Forum Darczyńców, skarżyły się na ukazanie działalności trzeciego sektora jako sieci niejasnych powiązań i dyskredytowania fundacji  i stowarzyszeń w oczach opinii publicznej.

Sporo skarg do KRRiT wpłynęło również po emisji programu z 17 października, w którym mówiono o 70. urodzinach Adama Michnika. Skargi złożyło aż 21 osób prywatnych oraz redaktor Agnieszka Kublik i poseł Grzegorz Furgo. Wszyscy zwracali uwagę na sposób przedstawienia Adama Michnika wyłącznie w negatywnym świetle i pominięcie jego zasług dla Polski.

Na „Wiadomości” z 14 października skarżyły się dwie osoby prywatne, którym nie podobało się sugerowanie, że demonstrację pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych zorganizowała „Gazeta Wyborcza” i TVN. „Wiadomości” zostały także zaskarżone do KRRiT za nierzetelność w materiale podsumowującym działania poszczególnych partii rok po wyborach parlamentarnych. Materiał przedstawiony w wydaniu z 25 października miał sugerować, że Nowoczesna weszła do Sejmu dzięki temu, że Ryszard Petru rozdawał darmową kawę w kampanii wyborczej, na co skarżyły się dwie osoby prywatne.

Nowoczesnej z kolei nie podobało się zmanipulowanie wypowiedzi Ryszarda Petru w wydaniu z 14 listopada, a na materiał z 5 listopada skargę złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Dotyczyła ona materiału mówiącego o raporcie Komitetu Praw Człowieka ONZ i RPO.

21 grudnia 2016 r. kolejną skargę na „Wiadomości"  złożyła Agnieszka Kublik. Tym razem krytykowała wydanie z 17 grudnia i sposób, w jaki główny program informacyjny pokazywał kryzys parlamentarny, do którego doszło w ostatni weekend.

W tym samym okresie do KRRiT wpłynęła 1 skarga na TVN i 2 skargi na TVN24. Z zażaleniem na program „Czarno na białym” w TVN 24, wydanie z 12 października, do KRRIT wystąpił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego skarga dotyczyła nieetycznego według ministra wykorzystania wypowiedzi gangstera w audycji, w której wypowiadał się wiceminister sprawiedliwości, który nie został o tym uprzedzony. Ziobro argumentował, że może to wywoływać poczucie zagrożenia w środowisku sędziów.

Na ten sam program, emitowany z kolei 11 października, wpłynęła skarga Marii Szonert Biniendy, która dotyczyła dezinformacji oraz dyskredytowania indywidualnych ekspertów zespołu parlamentarnego oraz Państwowej Podkomisji ds. Badania Katastrofy Smoleńskiej, w tym prof. Wiesława Biniendy.

Na kilka wydań „Faktów” TVN (z 30 września i 1, 2, 3, 12, 13, 19, 23, 24 października) skargę złożyła poseł Krystyna Pawłowicz, zarzucając stacji propagowanie „przemysłu pogardy” w stosunku do obozu rządzącego.

Oprócz tego, we wrześniu i październiku 2016 r., za pośrednictwem portalu citizengo.org,, do KRRiT wpłynęło ponad 10 tys. petycji „o odebranie koncesji TVN i TVN 24”. W treści petycji zamieszczone były odniesienia do materiałów prasowych opublikowanych w różnym czasie na portalach internetowych, których autorzy wskazywali na przypadki nierzetelnych informacji podawanych na antenie programów TVN i TVN 24 m.in. niewłaściwe przypisanie słów por. Arturowi Wosztylowi.

Dołącz do dyskusji: Na „Wiadomości" skarżą się NGO-sy, Nowoczesna i RPO, a na „Fakty” i TVN24 - Ziobro, Pawłowicz i Binienda

41 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
TVN i TVN24.. Jesteście wspaniali,najlepsi,miliony ludzi Was uwielbia...i ja też.
odpowiedź
User
x
Na wigilię o wiadomościach na sylwestra też,ano...I dobrze,niech się skarżą jedni na jednych drudzy na drugich,bardzo dobrze,mają prawo.Na ile to będzie poważnie i przez kogo traktowane i na ile te skargi są merytoryczne i ile tych merytorycznych gubi się przez te inne,z frontu,osobny temat. Na tzw.fakty skarży się o wiele więcej ludzi niż wymienieni,no ale przynajmniej nie mamy wreszcie obrazu,że zbrodnia to niesłychana pani zabiła pana,do trzeba składać skargi na wiadomości i składa świat...etc...etc...Rok temu składano skargi na tamte wiadomości i jak wiemy Dworakowi przez luft je puszczali.
odpowiedź
User
x
Co chcesz,nieprzypadkowy wybór dni,chyba,że nie mam racji,oby. I tak jest postęp.z moimi prawami człowieka i obywatela też nie ma on nic wspólnego, choć wykluczyć nie mogę,ze nawet jego pomoc mogłaby się kiedyś przydać,ale prędzej rok dwa trzy temu;facet się ewidentnie pogrąża i robi dokładnie to,czego miał nie robić,zarzekła się chodząc po mediach w tym prawicowych,grzeczny był,nawet nieraz merytoryczny, arcynaiwnie?rozczarował mnie.Teraz już z rzecznikiem praw obywatelskich ma tyle wspólnego co ja z rosiczką.Ale może ktoś jeszcze coś z tego,że on jest nim,będzie miał,oby;i oby nie jakiś inny lewak, no chyba, że faktyczna krzywda mu się będzie dziać,to jak każdemu oczywiście...Po to został wybrany, ale było sporo nadziei, jak widać i jak wielu wiedziało od razu zupełnie bezpodstawnych,że się gość wzniesie ponad i będzie innym rzecznikiem,niż ostrzegający i czarnowidzący zapowiadali. Co do reszty to skarżą się ci co piszesz i wprowadzeni w błąd,którzy dali sobie wmówić, że krucjata przeciw fundacjom i to wiem,niestety niektórzy,co się faktycznie przestraszyli,że wizerunek fundacji w ogóle,nie tej czy innej,ale i tej jego ucierpi.Na szczęście ws.społecznej szkodliwości krytykowania Michnika zaczęły puszczać lody i tamy;od jakiegoś czasu,jedni mówią od 2 3 lat, inni od iluś miesięcy jest dużo dużo lepiej, wyborcza nawet przegrywa procesy seryjnie, więcej niż po 2 3 4 z rzedu,a to co z tymrobi i co dlej robi...wiemy.NIe od dziś wiadomo,że na jednego nagonka w Polsce może być,a drugiego skrytykować nie wono;co tam krzyczeli ci chorzy z nienawiści i podjarani oby tylko emocjonalnie?coś o dyktatorze,uzurpatorze...no tu też się pod różnymi artykułami takie rózne plucia pojawiają, ciekawe,że tym samym uzurpatorstwo innych nie przeszkadza.Ale to w sumie nie nowina jak świat światem,odkąd ludzkość istnieje,politykuje,ma media...Co nikogo z lewa prawa nie powinno tłumaczyć. wiadomości z 2015 codziennie,choćn ie zawsze całe,wyczerpywały wszystkie znamiona i przesłanki wytyczane przez organizację hejt stop,stop nienawiści,etc..ic o? i g...wiadomo.To był profesjonalizm.
odpowiedź