SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od lipca zostaną zlikwidowane naczelne redakcje Polskiego Radia

Naczelne redakcje publicystyki międzynarodowej, gospodarcza oraz sportowa Polskiego Radia od 1 lipca przestaną istnieć. To wynik decyzji zarządu o zmianie struktury spółki. Pracownikom przekazano, że nikt nie zostanie zwolniony, jednak w rozmowie z nami stwierdzają, że „nikt nie wie, jak będzie”.

Article

O nadchodzących zmianach w strukturach spółki pisaliśmy już jakiś czas temu. Zamiar likwidacji redakcji sportowej, gospodarczej oraz publicystyki międzynarodowej potwierdziła nam również p.o. rzecznika Polskiego Radia Ewelina Steczkowska.

Pracownikom przekazywano, że nikt nie zostanie zwolniony. W rozmowie z nami wyrazili nadzieję, że nic się nie zmieni i jest to „tylko formalność”, ponieważ zwykle dziennikarze przygotowywali materiały dla poszczególnych anten, natomiast oficjalnie byli przypisani do redakcji ze względu na zakres tematów, którymi się zajmowali.

- Zmiany mają wejść od lipca. Nikt nie wie, jak będzie, ale raz już zmieniała się struktura Polskiego Radia i w codziennej pracy nic się dla nas, dziennikarzy nie zmieniło - komentuje jeden z pracowników rozgłośni.

- Nikt z nami nie rozmawiał w tej sprawie, tyle co wiem pocztą pantoflową - mówi dziennikarz jednej z naczelnych redakcji.

Nieoficjalnie niektórzy twierdzą jednak, że głównym celem zmian jest likwidacja Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej, której istnienie nie wszystkim miało się już w radiu podobać.

Z kolei dyrektorzy poszczególnych anten Polskiego Radia na środowym posiedzeniu rady programowej spółki mieli na pytanie, czy należy spodziewać się zwolnień odpowiedzieć, że „sami tego nie wiedzą, ponieważ to nie od nich zależy ta decyzja”.

Z naszych informacji wynikało, że prace nad układem wewnętrznym spółki trwały od kwietnia br. Decyzję o zmianach podjął zarząd Polskiego Radia, który jest obecnie jednoosobowy (składa się z prezesa zarządu Andrzeja Rogoyskiego).

Szefem naczelnej redakcji publicystyki międzynarodowej i redaktorem naczelnym był Grzegorz Ślubowski, gospodarczej -  obecnie była jedynie p.o. szefowej, wcześniej był to Arkadiusz Ekiert, a sportowej - Cezary Gurjew.

Naczelne redakcje zostały utworzone w 2012 i 2013 roku, kiedy prezesem był Andrzej Siezieniewski.

Zmiana na stanowisku szefa PR24

We wtorek pisaliśmy o tym, że Joanna Turek - dotychczasowa szefowa stacji Polskie Radio 24 - została redaktor naczelną. Zastąpiła na stanowisku Pawła Piszczka, jednocześnie szefa Informacyjnej Agencji Radiowej i portalu Polskieradio.pl. Obie redakcje zarządzane przez Piszczka mają zostać ze sobą połączone.

Zmiany w strukturze mają obowiązywać od początku lipca br.

Ewelina Steczkowska p.o. rzecznika prasowego Polskiego Radia przekazała nam jedynie, że "1 lipca Polskie Radio opublikuje komunikat prasowy dotyczący zmian w strukturze organizacyjnej".

Radio ZET i Trójka z największymi spadkami, RMF FM liderem

W okresie od marca do maja br. liderem rynku radiowego w Polsce było RMF FM, które pochwalić się mogło największym wzrostem w zestawieniu. Czwarte miejsce zajęła publiczna Jedynka. Udział PR1 spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc. Czołową piątkę uzupełnia Trójka z wynikiem na poziomie 5,1 proc. Udział PR 3 poszedł w dół o 0,9 pkt. proc. - najbardziej w zestawieniu (ex aequo z Radiem ZET) - wynika z danych opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Na początku sierpnia ub.r. rada nadzorcza Polskiego Radia zawiesiła w czynnościach Jacka Sobalę, prezesa spółki. Czasowo tę funkcję objął Andrzej Rogoyski, przewodniczący RN.

Nowy prezes publicznej rozgłośni miał zostać wybrany 7 listopada ub.r., ale w ostatniej chwili zostało odwołane posiedzenie RMN, a RN oddelegowała do tej funkcji Andrzeja Rogoyskiego na kolejny okres. Spotkanie Rady Mediów narodowych ostatecznie odbyło się w czwartek, 22 listopada, na którym Rogoyski już na stałe został szefem rozgłośni.

W ub.r. wpływy Polskiego Radia z abonamentu rtv wzrosły o 20,3 proc. do 186,3 mln zł, a z reklam i sponsoringu - o 12,1 proc. do 67,77 mln zł. Dodatkowo publiczny nadawca dostał 46,5 mln zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Szacunkowo osiągnął 18,5 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od lipca zostaną zlikwidowane naczelne redakcje Polskiego Radia

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Zmiany, zmiany, zmiany...
odpowiedź
User
g12
To tak jakby Zarząd Rady Programowej szykował jakąś outsourcingową kolejną machlojkę, i po wyborach w październiku wciągnie chyba także zespół internetowy do tego radiowego, tak jak w New York Timesie.

Tak samo dziwię się, że zaraz centralne sterowanie muzyką na antenach dwóch licznych stacji jak Jedynki czy Trójki, to już tylko kwestia czasu, bo w skali kraju w badaniach z 25.VI widać odpływ z powodu braku rozmaitości gatunkowych, np. mniej indie popowych, jazzowych artystów chce ukazywać swoje twory w Dwójce i Trójce.
odpowiedź
User
Gość X
Jeden pion organizacyjny jak w obecnej TVP?
odpowiedź