SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

"Nadzieja" - nowa polsko-niemiecka produkcja

We wtorek, 25 kwietnia w Kolonii ruszają zdjęcia do najnowszego filmu na podstawie scenariusza Krzysztofa Piesiewicza pt. 'Nadzieja'.

Film jest produkcją niemiecko-polską. Udział zagranicznego producenta - firmy Pandora zapewni filmowi światową dystrybucję. Interesujące o tyle, że „Nadzieję” reżyseruje polski (choć mieszkający w Niemczech) reżyser Stanisław Mucha – autor filmów dokumentalnych, m.in. obsypanego nagrodami „Absolutu Warhola”, a w filmie zagrają (po polsku) wyłącznie polscy aktorzy (m.in. Rafał Fudalej, Wojciech Pszoniak i Kamila Baar). Niemiecki wkład artystyczny w projekt kończy się na Maxie Richterze, znanym ze współpracy z Brianem Eno i Philipem Glassem, który skomponuje muzykę do filmu. Pierwsze dni zdjęciowe ekipa spędzi w Niemczech by następnie przenieść się do Polski i pozostać tu do końca zdjęć. Stanisław Mucha o swoim fabularnym debiucie mówi: Film będziemy kręcić głównie w Polsce - moim rodzinnym kraju, w którym ludziom jest bardzo trudno zachować nadzieję. A nadzieja to element, którego nie można z życia wyrugować. Z żadnego, z mojego także. Obserwując rzeczywistość wydaje mi się, że gdyby nie istniała nadzieja, ktoś musiałby ją szybko wymyślić.

„Nadzieja“ to historia nietypowego szantażu. Dwudziestokilkuletni Franciszek (Rafał Fudalej) jest świadkiem kradzieży cennego obrazu z ołtarza jednego z warszawskich kościołów. Całe zdarzenie rejestruje amatorską kamerą. Złodziejem okazuje się Benedykt Weber (Wojciech Pszoniak), człowiek wpływowy, właściciel galerii i znawca sztuki. Franciszek nie zdradzi Benedykta, ale w zamian za milczenie żąda od niego, by zwrócił skradziony obraz. Niestety, dzieło sztuki znalazło już nabywcę i wkrótce ma opuścić kraj…

Film wyprodukują Pandora Film wraz ze Studiem Filmowym Kalejdoskop przy współpracy Telewizji Polskiej i Canalu+ Cyfrowego. „Nadzieja” jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages.

Stanisław Mucha ukończył Państwową Szkołę Teatralną w Krakowie i Niemiecką Akademię Filmową w Babelsbergu (Berlin). Jest autorem pełnometrażowych fabularyzowanych dokumentów, takich jak „Absolut Warhola” i „Środek”, które zrobiły furorę w niemieckich kinach i które zdobyły wiele międzynarodowych nagród na festiwalach filmowych, m.in. w Mannheim, Lipsku i Filadelfii. „Nadzieja” jest jego debiutem fabularnym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Nadzieja" - nowa polsko-niemiecka produkcja

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl