SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozdano nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Oto laureaci

Laureatami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2023 zostali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl. W kategorii „Autor internetowy” zwyciężyli Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski („Podkast amerykański”). W tym roku po raz pierwszy przyznano też Nagrodę w kategorii „Dziennikarz dla planety”, której laureatem został Patryk Strzałkowski (zielona.gazeta.pl).  Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w Nowym Teatrze w Warszawie.

Article

Celem Nagrody Woyciechowskiego jest uhonorowanie dziennikarzy, którzy wykazali się odwagą w dążeniu do okrywania faktów i opisywaniu nieopowiedzianych przez nikogo wcześniej zdarzeń. Niezależna kapituła złożona z redaktorów naczelnych i przedstawicieli największych polskich mediów przyznaje ją autorowi najlepszego materiału dziennikarskiego roku, który przyczynia się do pozytywnych zmian w otaczającej nas rzeczywistości, przełamując stereotypu i schematyczne myślenie o świecie. 

Główną nagrodę w 19. edycji konkursu otrzymali Justyna Suchecka i Piotr Szostak z portalu tvn24.pl za artykuł „Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista”, który ukazał się 31 stycznia br. Opisali w nim proces przyznawania milionowych dotacji przez szefa MEiN dla organizacji bliskich obozowi władzy. Należy podkreślić, że po raz pierwszy w historii Nagroda powędrowała w ręce dziennikarzy publikujących w internecie. Oprócz honorowej statuetki laureaci otrzymali 50 tys. zł.

Kapituła przyznała również dwa honorowe wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Piotr Świerczek za swój głośny reportaż „Siła kłamstwa” wyemitowany 12 września 2022 roku w programie „Czarno na białym” na antenie telewizji TVN24, w którym odsłonił kulisy funkcjonowania Podkomisji Smoleńskiej. Autor materiału dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, które - choć zostały zlecone przez samą podkomisję - nigdy nie znalazły się w jej raportach, bo były niezgodne z forsowaną tezą o zamachu. 

Drugim wyróżnionym dziennikarzem został Michał Janczura z TOK FM za radiowy serial dokumentalny „Podziemie” emitowany od 13 lipca 2023. Ukazał w nim toczący się proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo metod leczenia boreliozy. To portret świata, w którym medycyna jest pretekstem do zarabiania wielkich pieniędzy nieidących w parze z etyką zawodową.

Po raz drugi wręczono też Nagrodę w kategorii „Autor internetowy”. Jej celem jest wyróżnianie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów - wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających, w danym roku, istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do tej kategorii mógł zgłosić każdy.

W roku 2023 zwycięzcami zostali Piotr Tarczyński i Łukasz Pawłowski nominowani za prowadzenie najpopularniejszego polskojęzycznego podcastu („Podkast amerykański”) przybliżającego wiedzę o historii, społeczeństwie i polityce Stanów Zjednoczonych, wypełniając lukę w tym zakresie w głównym nurcie mediów. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł.

Nowa kategoria “Dziennikarz dla planety”

Po raz pierwszy przyznano również nagrodę najlepszemu dziennikarzowi zajmującemu się tematyką klimatyczną. Kategoria „Dziennikarz dla planety” powstała w ramach wspólnej inicjatywy Fundacji Climate Strategies Poland, KR Foundation i redakcji Radia ZET. Jej celem jest wyróżnianie dziennikarzy, prezentujących postawę odpowiedzialności klimatycznej w codziennej pracy, którzy wykazują się rzetelnością, wiarygodnością i bezstronnością, cechują się dogłębnym zrozumieniem tematu, innowacyjnym podejściem do opowiadania historii oraz wrażliwością na potrzeby i sytuację szczególnie narażonych grup. Nagroda przyznawana jest dziennikarzom, którzy zdaniem Kapituły Konkursu naświetlają ważne tematy, edukują oraz aktywnie przeciwstawiają się greenwashingowi i nieprawdziwym narracjom klimatycznym.

Pierwszym laureatem w kategorii „Dziennikarz dla planety” został Patryk Strzałkowski (Gazeta.pl) doceniony za podnoszenie rangi tematu zmiany klimatu, upowszechnianie wiedzy, przystępne tłumaczenie złożoności kwestii klimatycznych i jego wpływu na lokalną rzeczywistość, publikacje na łamach portalu Zielona.Gazeta.pl oraz inicjatywę stworzenia poradnika dla dziennikarzy "Jak pisać o klimacie?". Dziennikarz odebrał honorową statuetkę oraz 10 tys. zł.

W tym roku fundatorami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego byli: Grupa Eurozet (nagroda główna i „Autor internetowy”) oraz Fundacja Climate Strategies Poland i KR Foundation („Dziennikarz dla planety”). Partnerami merytorycznymi zostali: Stowarzyszenie „Demagog”, Patronite, Instytut Monitorowania Mediów oraz Uniwersytet SWPS, a partnerem prawnym polska kancelaria prawnicza DZP.

Według badania Radio Track w okresie od lipca do września br. Radio ZET miało 14,1 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 12,5 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Rozdano nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Oto laureaci

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
I tylko oni nie widzą jakie to wszystko śmieszne i żenujące. Grono wzajemnej adoracji. Klucz do sukcesu - uderzyć w rząd, choćby na oślep. Nagrody od swoich dla swoich, nic więcej.
33 7
odpowiedź
User
Etyka dziennikarska
Jeśli należący do Agory Eurozet przyznaje nagrodę komuś z Agory, to nie ma się przecież o co czepiać, prawda?
22 4
odpowiedź
User
Edek
Pławili się we własnym sosie :-D
14 3
odpowiedź