SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Przyznano Nagrody Pulitzera. "Washington Post" wyróżniony za opis zamieszek z 6 stycznia

Dziennik "Washington Post" otrzymał w poniedziałek Nagrodę Pulitzera za teksty na temat zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku. Podczas przyznawania tegorocznych nagród jury złożyło hołd ukraińskim dziennikarzom za "odwagę, wytrwałość i oddanie" pracy podczas wojny.

Article

Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych, "Washington Post" otrzymał w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej.

 

Nagrody Pulitzera dla "New York Timesa", "The Tampa Bay Times", "Los Angeles Times"

Dziennik "New York Times" został nagrodzony w kategorii wiadomości międzynarodowych za teksty o cywilnych ofiarach amerykańskich ataków lotniczych w Syrii, Iraku i Afganistanie. Redakcja zdobyła Pulitzera również w kategorii wiadomości krajowych, za materiały ukazujące mechanizmy policyjnych zatrzymań skutkujących śmiercią zatrzymywanych. 

W kategorii dziennikarstwo śledcze wyróżniono dziennik "The Tampa Bay Times" za artykuł na temat fabryki zatruwającej otoczenie ołowiem.

Zobacz: Odchodzący naczelny „New York Timesa” w nowej roli. Zajmie się lokalnym dziennikarstwem śledczym

Nagrodę za najlepsze zdjęcia newsowe otrzymał fotoreporter i korespondent "Los Angeles Times" za prace ukazujące zajęcie Kabulu przez talibów.

Agencja Reutera został nagrodzona w kategorii fotografii reportażowej, za zdjęcia ukazujące skutki pandemii Covid-19 w Indiach.

W kategorii dziennikarstwa lokalnego nagroda trafiła do Madison Hopkins z Better Government Association i Cecilii Reyes z "Chicago Tribune" za teksty o "nieudolnym egzekwowaniu przez miasto przepisów budowlanych i przeciwpożarowych, które pozwalały lekkomyślnym właścicielom na naruszenia skutkujące dziesiątkami niepotrzebnych zgonów".

Statuetkę przyznano także w kategorii dziennikarstwa audio. Trafiła do Futuro Media i PRX za reportaż "Suave", portretujący człowieka powracającego na łono społeczeństwa po odsiedzeniu ponad 30 lat w więzieniu.

Zobacz: Anne Applebaum dołączy do kapituły Nagrody Pulitzera

Hołd dla dziennikarzy z Ukrainy

Specjalne wyróżnienie kapituła konkursu przyznała dziennikarzom z Ukrainy. „za ich odwagę, wytrwałość i zaangażowanie w rzetelne relacjonowanie wydarzeń podczas bezwzględnej inwazji Władimira Putina na ich kraj i jego wojny propagandowej w Rosji".

"Pomimo bombardowań, uprowadzeń, okupacji, a nawet śmierci w ich szeregach, nie ustawali w wysiłkach, by przedstawić dokładny obraz strasznej rzeczywistości, oddając hołd Ukrainie i dziennikarzom na całym świecie” - uzasadniła kapituła.

Nagrody Pulitzera przyznano w 15 kategoriach dziennikarskich i w siedmiu w dziedzinie literatury pięknej i muzyki.

Dziennikarskie nagrody w USA ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz. Kapituła Nagrody Pulitzera liczy 19 osób – dziennikarzy oraz szefów mediów, a także pięcioro przedstawicieli świata nauki i sztuki.

Dołącz do dyskusji: Przyznano Nagrody Pulitzera. "Washington Post" wyróżniony za opis zamieszek z 6 stycznia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
żęnada
Same propagandowe pseudo materiały. To nie nagrody dziennikarskie, tylko zwykłe łapówy za prezentację jedynie słusznej wizji komuny światowej
odpowiedź