SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najbardziej niebezpieczne domeny na świecie

Prawie 37 proc. stron internetowych z rozszerzeniem .cm może być niebezpieczne dla odwiedzających je internautów - wynika z danych firmy McAfee. Natomiast najmniej zagrożeń stwarzają serwisy z domenami .jp, .ie, .hr i .lu.

Najbardziej niebezpieczne domeny na świecie

Wśród serwisów internetowych z domenami wskazującymi na konkretne kraje najgroźniejsze są te z rozszerzeniem .cm oznaczającym Kamerun. Firma McAfee szacuje, że prawie 37 proc. takich stron stwarzało w bieżącym roku niebezpieczeństwo dla odwiedzających je internautów, np. przez obecność eksploitów umożliwiających atak na przeglądarki, phishing, nadmierną liczbę wyskakujących okienek i możliwość pobrania szkodliwych aplikacji. Tak duża liczba zagrożeń w serwisach z tym rozszerzeniem wynika z faktu, że jest ono podobne do popularnej domeny .com, więc cyberprzestępcy tworzą fałszywe witryny, licząc na błędy internautów przy jej wpisywaniu.

Podobne zagrożenie niesie ze sobą 23 proc. serwisów z rozszerzeniem .cn (Chiny), czyli ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Natomiast witryny z domeną .hk (Hongkong), z których w 2008 roku groźna była co piąta, w bieżącym roku są znacznie bezpieczniejsze - tylko 1,1 proc. może być szkodliwe.

Z kolei najbezpieczniejszymi serwisami z rozszerzeniami krajowymi są te z .jp (Japonia), .ie (Irlandia), .hr (Chorwacja) i .lu (Luksemburg) w adresach. Ogółem z 27 mln witryn i 104 najważniejszych domen zbadanych przez firmę McAfee 5,8 proc. (czyli ponad 1,5 mln) stwarzało w bieżącym roku zagrożenie dla odwiedzających je internautów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najbardziej niebezpieczne domeny na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl