SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hongkong z najdroższą ulicą handlową świata. W Polsce warszawski Nowy Świat przed Floriańską w Krakowie

Causeway Bay w Hongkongu jest nadal najdroższą lokalizacją handlową świata. W Europie najwyższe czynsze obowiązują przy New Bond Street w Londynie, a w Polsce najdroższą ulicą jest Nowy Świat w Warszawie - wynika z raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Logo Wikimedia CommonsLogo Wikimedia Commons

Coroczny raport Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World" ("Główne ulice handlowe świata") zawiera analizę czynszów w 448 lokalizacjach na 68 rynkach. Ranking został sporządzony w oparciu o dane własne Cushman & Wakefield dotyczące wysokości czynszów za najbardziej atrakcyjne powierzchnie handlowe.

W ubiegłym roku Causeway Bay zakończyła pięcioletnią dominację nowojorskiej Górnej Piątej Alei na szczycie rankingu najdroższych ulic świata. W tym roku utrzymała pierwszą pozycję w zestawieniu, z czynszami za wynajem sklepu wynoszącymi 25 965 euro za m kw. rocznie. Na drugim miejscu znalazła się Górna Piąta Aleja, gdzie za metr kwadratowy powierzchni trzeba zapłacić 21 295 euro rocznie. Trzecią pozycję w globalnym rankingu zajęła londyńska ulica New Bond Street, gdzie czynsze wzrosły w minionych 12 miesiącach o 2,3 proc., do 16 222 euro za m kw. rocznie.

Pierwszą piątkę uzupełniają Pola Elizejskie w Paryżu ze stawkami czynszu na poziomie 13 992 euro za m kw. rocznie oraz Via Montenapoleone w Mediolanie, gdzie wynajęcie jednego metra kwadratowego powierzchni handlowej kosztuje 13 700 euro.

Spośród najdroższych lokalizacji z pierwszej dziesiątki, w minionych 12 miesiącach czynsze najbardziej wzrosły przy Pitt Street Mall w Sydney - o 17,9 proc., do 10 185 euro za m kw. rocznie.

W Top 10 rankingu znalazło się pięć lokalizacji z Europy, cztery z Azji oraz jedna z USA.

W Polsce warszawski Nowy Świat przed Floriańską w Krakowie

Najdroższą ulicą w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 960 euro czynszu za m kw. rocznie. Drugie miejsce w polskim zestawieniu należy do ulicy Floriańskiej w Krakowie ze stawką 900 euro za m kw., a trzecią lokatę zajmuje ul. Marszałkowska w Warszawie z czynszem w wysokości 804 euro za m kw. rocznie.

W rankingu globalnym warszawski Nowy Świat został sklasyfikowany na 37. miejscu.

New Bond Street w Europie

Najdroższą ulicą handlową w Europie jest New Bond Street w Londynie, która wyprzedziła Paryż i Mediolan, a pierwszą piątkę zamykają Bahnhofstrasse w Zurychu i Kohlmarkt w Wiedniu, z czynszami wynoszącymi odpowiednio 8195 euro i 4860 euro za m kw. rocznie. Siódme miejsce zajęła Grafton Street w Dublinie, gdzie stawki czynszowe kształtują się na poziomie 3794 euro za m kw. rocznie. Największy wzrost czynszów wśród najdroższych ulic europejskich z pierwszej dziesiątki odnotowano w Atenach przy Ermou – o 14 proc., do 3420 euro za m kw. rocznie.

W porównaniu z ubiegłym rokiem stawki czynszowe wzrosły lub pozostały na stabilnym poziomie w ok. 70 proc. lokalizacji w Europie. Zaobserwowano jednak polaryzację pomiędzy bardziej dojrzałymi rynkami Europy Północnej i Zachodniej a Europą Południową i Środkowo-Wschodnią, gdzie podaż nowoczesnej powierzchni handlowej jest mniejsza a rozwój handlu internetowego będzie dopiero przyspieszał.

W regionie Azji i Pacyfiku czynsze wzrosły lub utrzymały się na dotychczasowym poziomie w ponad 80 proc. analizowanych lokalizacji. Szczególnie duży wzrost odnotowano w kilku miastach Indii, natomiast niedawne protesty uliczne w Hongkongu nie wpłynęły negatywnie na wysokość stawek czynszu na tym rynku, aczkolwiek prognozy są obecnie bardziej niepewne.

W Ameryce Północnej i Południowej zaobserwowano bardzo zróżnicowane trendy w zakresie stawek czynszowych. Czynsze w Kanadzie i USA nadal znajdują się pod presją na wielu rynkach przy znacznych różnicach pomiędzy poszczególnymi ulicami handlowymi. Optymizmem napawa fakt, że po kilku latach spadków stabilizują się stawki czynszu za lokale przy ulicach w Nowym Jorku. Rynki handlowe w Ameryce Łacińskiej wchodzą w fazę dojrzałą, ale nie można wykluczyć tam wahań stawek czynszowych.

W raporcie Cushman & Wakefield "Main Streets Across the World" dane dotyczące czynszów odzwierciedlają opinie specjalistów firmy doradczej o wysokości czynszu za najlepszą powierzchnię, jaki można uzyskać w przypadku standardowego lokalu w 448 najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach na 68 rynkach na świecie. Dla celów badania przyjęto, że standardowy lokal przy głównej ulicy handlowej to zasadniczo lokal o powierzchni handlowej wynoszącej 150-200 m kw. i witrynie o szerokości 6-8 m. Zważywszy jednak na różnorodność obiektów handlowych na poszczególnych rynkach, powyższa definicja może także obejmować lokale o innych parametrach. Założenia dotyczące powierzchni pomocniczej są zgodne z lokalną praktyką.

Dołącz do dyskusji: Hongkong z najdroższą ulicą handlową świata. W Polsce warszawski Nowy Świat przed Floriańską w Krakowie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl