SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po spadku słuchalności Trójki Juliusz Braun chce odwołania prezes Polskiego Radia

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun chce, by Rada na najbliższym posiedzeniu rozpatrzyła punkt o odwołaniu Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezes zarządu Polskiego Radia. Powodem ma być fakt, że przez rok stacja straciła ponad połowę słuchaczy.

fot. Polskie RadioArticle

Pierwszy wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska składał już w maju 2020 roku Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych. Zrezygnował on jednak z pełnienia funkcji, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczył, że działanie rady charakteryzuje się „chaosem i zaspokajaniem bieżących partyjnych potrzeb”.

Jego wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej był związany z aferą wokół Listy Przebojów Trójki i zamieszaniem wokół piosenki Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. Po tym wydarzeniu z rozgłośnią rozstali się Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński, a od stacji odcięło się wielu muzyków. Ostatecznie krótko potem rozpoczęto prace nad stworzeniem Radia Nowy Świat, a od niedawna nadaje również Radio 357.

Braun kilka razy wnioskował już o odwołanie

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun od początku popierał wniosek Podżornego o odwołanie prezes Polskiego Radia. Po jego odejściu z RMN kilkakrotnie składał jeszcze pisma w tej sprawie do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego i wnioskował o przyjęcie punktu o odwołaniu szefowej publicznej rozgłośni do porządku obrad. Za każdym razem wniosek nie uzyskiwał jednak poparcia większości członków RMN, którą stanowią politycy powiązani ze Zjednoczoną Prawicą.

Po opublikowaniu informacji w sprawie wyników słuchalności stacji radiowych, Braun zdecydował się złożyć wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej jeszcze raz. Powodem jest spadek słuchalności Programu III, który w IV kwartale 2020 roku miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności. To najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją radio Tok FM.

W liście do przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego do którego treści dotarliśmy czytamy: - Wedle opublikowanych ostatnio danych badań Radio Track, w czwartym kwartale 2020 roku Program Trzeci Polskiego Radia Trójka miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to po raz kolejny najniższy wynik stacji w historii. Spadek odnotował również Program I.  Pozwalam sobie przypomnieć, że od kilku miesięcy oczekuje na merytoryczne rozpatrzenie przez Radę Mediów Narodowych wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia, p. Agnieszki Kamińskiej, złożony jeszcze przez p. Grzegorza Podżornego, a następnie wielokrotnie ponawiany przeze mnie - zwraca uwagę Juliusz Braun.

W związku z tym członek RMN ponownie prosi o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych punktu dotyczącego „rozpatrzenia wniosku o odwołanie p. Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia". - Ponawiam również mój wniosek, by jednocześnie RMN  ogłosiła otwarty konkurs na  prezesa zarządu Polskiego Radia - zaznacza Juliusz Braun.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od 22 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.

- W Trzecim Programie Polskiego Radia „Trójce” od kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniało. Te same osoby prowadziły w ten sam sposób te same audycje. I tak przez 40 lat. Zmieniają się słuchacze i ich preferencje, konkurencja cały czas coś zmienia i wprowadza nowości. Na sugestie, że trzeba coś zmienić, bo spada słuchalność, właściwie nie było żadnej reakcji. A teraz słyszymy: „To jest nasz domek. Oddajcie nam naszą >>Trójkę<<. Ale przecież Program Trzeci nie jest własnością żadnej grupki pracowników. Program Trzeci to radio publiczne - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w jednym z wywiadów.

Nowy szef Trójki

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Dołącz do dyskusji: Po spadku słuchalności Trójki Juliusz Braun chce odwołania prezes Polskiego Radia

57 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKS
PO straciła tubę propagandową, która z Trójki zrobiła najbardziej upolitycznione radio w Polsce stąd ten zmasowany atak na obędą Trój. . Prezes Kamińska idzie drogą Prezesa Kurskiego - powoli odbuduje radio, a ci którz radio zamienili w rozgłośnię KOD spadli w czeluścia internetu na kanały 357 czy Nowy Świat gdzie słuchają ich oldboje, których sentyment do Lajonela Riczi jeszcze trzyma.
odpowiedź
User
2021
A ja myślę że coraz więcej słuchaczy oczekuje od radia , aby dawało dystans , aby było mądre, aby nie nadawalo w rytm codziennej gonitwy i walki a właśnie powodowało, że człowiek zwolni , zastanowi się, uśmiechnie. Radio to nie tylko 3 minutowe piosenki , głupio-mądry prezenter i konkurs na zmianę z reklamą. A Trójką potrafiła nadać rano dłuższy utwór, nie belkotala. Miała zwyczajnie poziom i na tle konkurencji zachowała tożsamość. Tak , jak jej słuchacze. Dziś dołączyła do radiowej sieczki. I mam wrażenie, że powrotu do jakości juz nie będzie.
odpowiedź
User
kaskos
Afera z piosenką Kazika to był pretekst. Jakby tego nie było, znaleziono by inny. Chodziło najpierw o utemperowanie Trójki na czas wyborów, a potem wyczyszczenie wszystkich komunistycznych złogów i fanów czekoladowego orła. I to zostało wykonane w 100 procentach. Nie ma dawnej Trójki i nigdy już nie będzie. Jest jej częściowa kopia jako 357 i być może będzie trwać o ile patroni po szale nocy poślubnej nadal będą chcieli się kochać z Niedźwieckim and co.
odpowiedź