SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po spadku słuchalności Trójki Juliusz Braun chce odwołania prezes Polskiego Radia

Członek Rady Mediów Narodowych i były prezes TVP Juliusz Braun chce, by Rada na najbliższym posiedzeniu rozpatrzyła punkt o odwołaniu Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezes zarządu Polskiego Radia. Powodem ma być fakt, że przez rok stacja straciła ponad połowę słuchaczy.

fot. polskie radio Article

Pierwszy wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska składał już w maju 2020 roku Grzegorz Podżorny, przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych. Zrezygnował on jednak z pełnienia funkcji, w liście do prezydenta Andrzeja Dudy tłumaczył, że działanie rady charakteryzuje się „chaosem i zaspokajaniem bieżących partyjnych potrzeb”.

Jego wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej był związany z aferą wokół Listy Przebojów Trójki i zamieszaniem wokół piosenki Kazika „Twój ból jest większy niż mój”. Po tym wydarzeniu z rozgłośnią rozstali się Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona i Marcin Kydryński, a od stacji odcięło się wielu muzyków. Ostatecznie krótko potem rozpoczęto prace nad stworzeniem Radia Nowy Świat, a od niedawna nadaje również Radio 357.

Braun kilka razy wnioskował już o odwołanie

Członek Rady Mediów Narodowych Juliusz Braun od początku popierał wniosek Podżornego o odwołanie prezes Polskiego Radia. Po jego odejściu z RMN kilkakrotnie składał jeszcze pisma w tej sprawie do przewodniczącego Rady Krzysztofa Czabańskiego i wnioskował o przyjęcie punktu o odwołaniu szefowej publicznej rozgłośni do porządku obrad. Za każdym razem wniosek nie uzyskiwał jednak poparcia większości członków RMN, którą stanowią politycy powiązani ze Zjednoczoną Prawicą.

Po opublikowaniu informacji w sprawie wyników słuchalności stacji radiowych, Braun zdecydował się złożyć wniosek o odwołanie Agnieszki Kamińskiej jeszcze raz. Powodem jest spadek słuchalności Programu III, który w IV kwartale 2020 roku miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności. To najniższy wynik stacji w historii badania Radio Track. Po raz pierwszy wyprzedziło ją radio Tok FM.

W liście do przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego do którego treści dotarliśmy czytamy: - Wedle opublikowanych ostatnio danych badań Radio Track, w czwartym kwartale 2020 roku Program Trzeci Polskiego Radia Trójka miał jedynie 2,4 proc. udziału w rynku słuchalności, to po raz kolejny najniższy wynik stacji w historii. Spadek odnotował również Program I.  Pozwalam sobie przypomnieć, że od kilku miesięcy oczekuje na merytoryczne rozpatrzenie przez Radę Mediów Narodowych wniosek o odwołanie prezes zarządu Polskiego Radia, p. Agnieszki Kamińskiej, złożony jeszcze przez p. Grzegorza Podżornego, a następnie wielokrotnie ponawiany przeze mnie - zwraca uwagę Juliusz Braun.

W związku z tym członek RMN ponownie prosi o wprowadzenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Rady Mediów Narodowych punktu dotyczącego „rozpatrzenia wniosku o odwołanie p. Agnieszki Kamińskiej z funkcji prezesa zarządu Polskiego Radia". - Ponawiam również mój wniosek, by jednocześnie RMN  ogłosiła otwarty konkurs na  prezesa zarządu Polskiego Radia - zaznacza Juliusz Braun.

Agnieszka Kamińska jest prezesem Polskiego Radia od 22 stycznia 2020 roku. Na stanowisku zastąpiła Andrzeja Rogoyskiego.

- W Trzecim Programie Polskiego Radia „Trójce” od kilkudziesięciu lat nic się nie zmieniało. Te same osoby prowadziły w ten sam sposób te same audycje. I tak przez 40 lat. Zmieniają się słuchacze i ich preferencje, konkurencja cały czas coś zmienia i wprowadza nowości. Na sugestie, że trzeba coś zmienić, bo spada słuchalność, właściwie nie było żadnej reakcji. A teraz słyszymy: „To jest nasz domek. Oddajcie nam naszą >>Trójkę<<. Ale przecież Program Trzeci nie jest własnością żadnej grupki pracowników. Program Trzeci to radio publiczne - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w jednym z wywiadów.

Nowy szef Trójki

Od października Trójka ma nową ramówkę, przygotowaną przez władze stacji powołane w sierpniu. Wcześniej z rozgłośną pożegnało się kilkudziesięciu wieloletnich dziennikarzy: Wojciech Mann w marcu, kilka osób w po unieważnieniu w maju wydania Listy Przebojów wygranego przez piosenkę Kazika Staszewskiego, a kolejna grupa po tym, jak w sierpniu ze stanowiska dyrektora Trójki zdymisjonowano Kubę Strzyczkowskiego. Nowym szefem Trójki został Michał Narkiewicz-Jodko, który zdecydował o wymianie większości zespołu Trójki. Zapadła też decyzja, że w jej ramówce ma być więcej muzyki i kultury, a mniej polityki.

Tymczasem słuchacze Trójki dostali alternatywę w postaci dwóch internetowych rozgłośni, którą stworzyli byli dziennikarze PR3.

W lipcu ruszyło Radio Nowy Świat, a kilka dni temu wystartowało Radio 357. Rozgłośnie te utrzymują się z wpłat od słuchaczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po spadku słuchalności Trójki Juliusz Braun chce odwołania prezes Polskiego Radia

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKS
PO straciła tubę propagandową, która z Trójki zrobiła najbardziej upolitycznione radio w Polsce stąd ten zmasowany atak na obędą Trój. . Prezes Kamińska idzie drogą Prezesa Kurskiego - powoli odbuduje radio, a ci którz radio zamienili w rozgłośnię KOD spadli w czeluścia internetu na kanały 357 czy Nowy Świat gdzie słuchają ich oldboje, których sentyment do Lajonela Riczi jeszcze trzyma.
odpowiedź
User
2021
A ja myślę że coraz więcej słuchaczy oczekuje od radia , aby dawało dystans , aby było mądre, aby nie nadawalo w rytm codziennej gonitwy i walki a właśnie powodowało, że człowiek zwolni , zastanowi się, uśmiechnie. Radio to nie tylko 3 minutowe piosenki , głupio-mądry prezenter i konkurs na zmianę z reklamą. A Trójką potrafiła nadać rano dłuższy utwór, nie belkotala. Miała zwyczajnie poziom i na tle konkurencji zachowała tożsamość. Tak , jak jej słuchacze. Dziś dołączyła do radiowej sieczki. I mam wrażenie, że powrotu do jakości juz nie będzie.
179 7
odpowiedź
User
kaskos
Afera z piosenką Kazika to był pretekst. Jakby tego nie było, znaleziono by inny. Chodziło najpierw o utemperowanie Trójki na czas wyborów, a potem wyczyszczenie wszystkich komunistycznych złogów i fanów czekoladowego orła. I to zostało wykonane w 100 procentach. Nie ma dawnej Trójki i nigdy już nie będzie. Jest jej częściowa kopia jako 357 i być może będzie trwać o ile patroni po szale nocy poślubnej nadal będą chcieli się kochać z Niedźwieckim and co.
odpowiedź